Jaguar XJS
Anonymous, , 14.03.2009SPONSOROWANE:
- Tani kredyt na samochód
- Poznaj Peugeota 208
- Skoda Citigo bez tajemnic
- Skoda Superb: powyżej średniej
- Tanie części tylko u nas!
Wyposażenie: Skórzana tapicerka, Alufelgi, Centralny zamek, Elektryczne szyby, Immobilizer, ...
Wyposażenie: Metalic, Skórzana tapicerka, Alufelgi, Centralny zamek, Elektryczne ...
Wyposażenie: Skórzana tapicerka, Szyberdach, Alufelgi, Centralny zamek, Elektryczne szyby, Immobilizer, Wspomaganie ...
Wyposażenie: Metalic, Napęd na cztery koła, Skórzana tapicerka, Szyberdach, Alufelgi, ...
Sonda
Jaguar XJS według zamierzeń firmy miał zastąpić legendarny model E-Type. Mimo początkowych słów krytyki także on stał się autem klasycznym.
Po 13 latach produkcji w roku 1975 nastąpił zmierzch wspaniałej epoki E-Type’a. Jaguar na rynek wprowadził nowy model XJ-S (później od roku 1991 znany jako XJS). Chociaż auto bazowało na sedanie XJ i nie miało tak sportowego wyglądu jak poprzednik, to okazało się pełnokrwistym pojazdem GT. Czas, w którym pojawił się XJS, nie był zbyt odpowiedni. Trwał pierwszy kryzys paliwowy, a rynek na auta GT z silnikami V12 o pojemności 5,3 l nie przedstawiał się zachęcająco. Ponadto obiektem krytyki stał się styl nowego pojazdu, a szczególnie jego „łuki przyporowe” za oknem tylnym.
XJS nie miał łatwego zadania, jednak uzyskał dość dobre wyniki sprzedaży. 4-osobowe coupé jest bardzo luksusowe, elementy wnętrza wykończono szlachetnymi gatunkami drewna oraz skóry. Paliwożerny silnik V12 odwdzięcza się dużą mocą i potężnym momentem obrotowym pozwalającym na błyskawiczne przyspieszenia.
„Święty” także jeździł Jaguarem XJS
W zdobywaniu popularności przez nowego Jaguara pomógł telewizyjny serial „Powrót Świętego”, w którym Simon Templar (grany przez Iana Ogilvy’ego) jeździł XJS-em z tablicami rejestracyjnymi ST1. Firma Corgi od razu przygotowała miniaturowe modele tego auta, które korzystnie wpłynęły na jego promocję. 15 lat wcześniej Jaguar odrzucił prośbę producentów „Świ'tego”, aby w filmie wykorzystać E-Type’a.
Właściwości jezdne zawsze były mocną stroną Jaguara. XJS nie jest wyjątkiem, chociaż model ze sportowym zawieszeniem, szerokimi kołami i niskoprofilowymi oponami prowadził się nieco „twardo”. Hamulce były wystarczające do normalnej jazdy, ale przy długich zjazdach wymagały ostrożnego traktowania.
Początkowo Jaguara XJS napędzał jeden silnik V12 o pojemności 5,3 l.
W latach 80. doszła nowa, 6-cylindrowa, rzędowa jednostka o poj. 3,6 l. Po roku 1992 oba silniki powiększono do 6,0 i 4,0 l. XJS-y były wyposażane w dwie skrzynie biegów – 4-biegową manualną i 3-biegową automatyczną. Ta pierwsza była jednak niedostępna na rynku amerykańskim.
Turystyczne, sportowe oraz 24 godziny Le Mans
XJS, tak jak wszystkie Jaguary, odnosił szereg sukcesów w sporcie samochodowym. Pierwszym, który sięgnął po ten model, był Amerykanin Bob Tullius. Jego ekipa Group 44 sięgnęła w zawodach Trans Am w sezonach 1977 i 1978 po tytuły mistrzowskie w kategorii kierowców, a w tym drugim także w konkurencji producentów.
Na kontynencie europejskim na początku lat 80. Jaguary XJS przygotowane przez firmę TWR, prowadzoną przez Toma Walkinshawa, odniosły szereg zwycięstw w mistrzostwach Europy samochodów turystycznych. W sezonie 1984 Tom wywalczył tytuł w klasyfikacji kierowców. Później jego firma zbudowała wyczynową wersję Jaguara XJR, który wygrał mistrzostwa świata samochodów sportowych (1987) oraz 24-godzinny wyścig w Le Mans (1988). Po tych sukcesach Jaguar wypuścił w roku 1989 na rynek limitowaną serię (100 sztuk) XJR-S V12 coupé.
Najdłużej produkowany Jaguar w historii
Jaguar XJS przeszedł do historii jako najdłużej produkowany model firmy. W czasie dwudziestu lat zbudowano ponad 115 tys. egzemplarzy tego auta, czyli około 25 tys. więcej niż legendarnego E-Type’a, który był wytwarzany przez 13 lat.
W momencie, gdy XJS wchodził w 1975 roku do produkcji, jego podwozie bazowało na skróconej wersji sedana XJ12. 21 lat później, gdy zastępował go XK8, nowy model także korzystał z konstrukcji schodzącej generacji Jaguara.































