Auto Świat

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.094.403.991.66
Średnio4.354.594.272.11
Najdrożej4.744.824.722.26

Światła do jazdy dziennej LED legalne czy nie?

Witam serdecznie. Ostatnio dość popularne stały się światła do jazdy dziennej LED. Zainteresowany tym tematem spędziłem trochę czasu czytając i szukając odpowiedniego modelu. Ostatecznie wybrałem model taki: http://www.sklep.hadron.pl/product-pl-3346-Swiatla-Dzienne-LED-HID-507HP... opakowanie różni się trochę od przedstawionego ale nadal jest to model DRL-507HP na diodach firmy OSRAM. Zainstalowałem je zgodnie z wytycznymi co do wymiarów montażu na pojeździe. Posiadają one starter, zapalają się po włączeniu silnika, wyłączają się po przełączeniu na światła mijania lub drogowe, czy wyłączeniu silnika itd. Ogólnie rzecz biorąc są zamontowane zgodnie z wymogami i posiadają homologację bitą na kloszach. Przechodząc do meritum i mojego problemu spotkała mnie dzisiaj niespodzianka na parkingu jednego z centrów handlowych gdy zajechałem na włączonych LEDach po zakupy i zaparkowałem (niefortunnie) po przekątnej od radiowozu z funkcjonariuszami w środku. Po wyjściu z samochodu funkcjonariusze "na przerwie obiadowej", gdyż spożywali obiad w samochodzie poprosili mnie do siebie. Odrazu wiedziałem o co im chodzi ale udawałem nieświadomego. (czytałem wcześniej opinie, że każde mijanie radiowozu czy patrol na drodze równa się kontroli świateł, ale na tym się kończy.) Funkcjonariusz zadał mi pytanie: "co to Pan ma za światełka?" ja grzecznie odpowiedziałem, że do jazdy dziennej. Następnie zapytał mnie, kto mi je montował? odparłem, że serwis ale nie ASO. (zamontowane są w dolnej kratce zderzaka opla Corsy C). Zostałem poinformowany, że to nie są światła do jazdy dziennej i że nie mogę ich używać bo one są od tak "dla picu". Mówię, iż spędziłem trochę czasu szukając i czytając i posiadają homologację zamontowane zgodnie z wytycznymi, etc. Funkcjonariusz odparł jedynie, że nie wolno, żebym poczytał kodeks, że nowe auta oczywiście mają i mogą, ale takie samodzielne montaże są niedozwolone i jak mnie zatrzyma patrol drogowy to mi zatrzymają prawo jazdy. Moje światła do jazdy dziennej to są światła mijania. Na tej uprzejmej poradzie/pouczeniu nasza konwersacja się zakończyła, podziękowałem jedynie za pouczenie, życzyłem miłego dnia i oddaliłem się czym prędzej w stronę sklepu mrucząc sobie pod nosem. Chciałbym wiedzieć czy w końcu moje światła do jazdy dziennej LED i ich montaż jest zgodny z prawem, mogę ich używać i poprostu trafiłem na nadgorliwych funkcjonariuszy. Ewentualnie jak ustrzec się od konsekwencji z przyszłej kontroli, mandatu lub zatrzymania prawa jazdy? Czy poprostu zostałem nabity w przysłowiową butelkę? Za wszelką poradę i odpowiedź będę serdecznie wdzięczy. Z poważaniem Wojciech Robaczyński, czytelnik.

PYTA Segato
4 YEARS 26 WEEKS TEMU
KATEGORIA AKCESORIA
Odpowiedzi 8
Policjanci powinni się douczyć, dwa lata temu w okolicach maja zmieniły się wymogi techniczne dopuszczenia pojazdów do ruchu. Wraz z nowelą przepisów zmieniono wytyczne co do sposobu montażu świateł do jazdy dziennej - otóż wynika z nich, że dopuszcza się w pojazdach nie wyposażonych w światła do jazdy dziennej zamontowanie dodatkowych świateł spełniających funkcję świateł do jazdy dziennej w taki sposób aby uruchamiały się one wraz z włączeniem silnika i wyłączały po włączeniu świateł pozycyjnych (postojówek) - dodatkowo dopuszcza się również brak działania tylnych świateł pozycyjnych podczas jazdy z włączonymi światłami do jazdy dziennej. Zatem policjanci powinni się douczyć. Jest jeszcze jedno ale, wybrany przez ciebie model ma homologację brytyjską (czyli mało wiarygodną, bo uzyskiwaną korespondecyjnie), co z tego wynika? Cóż mogę się założyć, że nie świecą one tak jak powinny. Powiem więcej szybko ulegną one zużyciu, bowiem jakość elementów z których je wykonano, oraz sposób ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Widziałem już takie lampy które po 6 miesiącach użytkowania nie działały. Moim zdaniem, lepszym rozwiązaniem byłby zakup oraz montaż markowych produktów Helli czy Philipsa. Kosztują więcej, ale marka gwarantuje długą bezawaryjną eksploatację.
supermechanic
4 years 25 weeks temu
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań żeby pozostać bez jakichkolwiek wątpliwości. Z tego co zerknąłem na klosze aby się upewnić to jest tam symbol E4 czyli homologacja holenderska, dobrze rozumiem? Więc jest ok? Wiem, że najlepsza byłaby na PL E20 ale teraz już musztarda po obiedzie ;) Czytałem, żeby właśnie lepiej unikać homologacji brytyjskich (E11) gdyż są przyznawane w sposób jaki napisałeś - korespondencyjny. I ostatnie pytanie. Jak uniknąć ewentualnych konsekwencji z powodu niedoinformowanego funkcjonariusza policji. Nie chciałbym być w razie konieczności arogancki i mu uświadamiać, że jest w błędzie bo zaraz mi wymyśli coś innego i wlepi gorszą karę za bycie "niemiłym". Jak się uchronić przed niesłusznym mandatem i niedoinformowanym policjantem, zatrzymaniem dowodu czy prawka? Pozdrawiam.
Segato
4 years 25 weeks temu
Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL. Światła dzienne muszą być zainstalowane: * Symetrycznie względem osi pojazdu * Na równej wysokości * Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm * Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm * Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego * Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.
twojeauto24.pl
4 years 2 weeks temu
Poza tym Segato firma Hadron oszukała Cię. Bo sprzedawane przez nich światła nie mają diod Osram tylko Samsung. Poza tym nie wystarczy tylko wybity numer homologacji na lampach bo tak naprawdę jakiś chiński producent X,dajmy na to, może sobie wytłoczyć jakie tylko chce numery na kloszach!!! Policja nie ma wglądu w to czy to prawdziwy numer homologacji czy nie. W tym celu potrzebna jest DEKLARACJA HOMOLOGACJI ze wszystkimi numerami raportów, datami, numerami świadectw itp. Firma wystawi taką deklarację jak jest w 100% pewna że dane badania były wykonane i urządzenie otrzymało homologację. Takie LAMPY można zakupić na stronie www.twojeauto24.pl Bardzo polecam ten sklep.
twojeauto24.pl
4 years 2 weeks temu
Witamy wszystkich miłośników Motoryzacji :) Jesteśmy firmą specjalizującą się w dziedzinie oświetlenia, klimatyzacji i układów termicznych. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.hskauto.pl/ gdzie możecie zapoznać się z naszą ofertą, zapraszamy również do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku http://www.facebook.com/HSKAuto/
HSK Auto
3 years 29 weeks temu

Inne pytania

Wszystkie pytania
Odpowiedzi: 0
astcgp
Akcesoria
Odpowiedzi: 0
Gość
Akcesoria
Odpowiedzi: 0
lemonka888
Akcesoria
Odpowiedzi: 0
Gość
Akcesoria
Odpowiedzi: 0
lurriel
Akcesoria