Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Carsharing: jak działa, ile kosztuje?

28 cze 17 10:50

Procedura wypożyczenia auta na chwilę jest szybka i nieskomplikowana. Sprawdzamy, czy operacja ma też sens z ekonomicznego punktu widzenia

Udostępnij
0
Skomentuj

Zaczęło się od wypożyczalni rowerów. Te, choć zawitały w naszych miastach stosunkowo późno, szybko odniosły sukces, tym samym przetarły szlak dla innych środków lokomocji. Dziś w największych miastach (m.in. Warszawa, Kraków, Poznań) można już pożyczać na minuty także skutery, jak i samochody. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i – najważniejsze – czy całość się kalkuluje.

Wygląda to mniej więcej tak: jesteś gdzieś na mieście i nagle okazuje się, że musisz coś pilnie załatwić na jego drugim końcu. Taksówka? Zanim dojedzie, już dawno będzie po ptakach. Komunikacja miejska? Tym bardziej. Bierzesz więc do ręki telefon, uruchamiasz aplikację któregoś z operatorów wypożyczających auta na minuty i lokalizujesz najbliższy pojazd.

Największe firmy mają ich po kilkaset, więc szansa na to, że któreś z aut znajduje się w zasięgu kilku minut spacerem od ciebie, jest dość duża. Wsiadasz, załatwiasz swoje sprawy, rachunek regulujesz poprzez aplikację (np. kartą kredytową) i... gotowe. Płacisz tylko za ten dystans (i czas!), który przejechałeś, w cenę wynajmu są już wliczone: paliwo, ubezpieczenie OC/AC, koszt parkowania w płatnej strefie. Operator obciąża albo kartę kredytową, albo wirtualne konto, na które w inny sposób (np. przelew) wpłacasz pieniądze.

Rozwiązanie z kontem/abonamentem przypomina trochę korzystanie z telefonu komórkowego z kartą pre-paid, czyli jeździsz tyle, za ile zapłacisz. Środki finansowe skończyły się na środku skrzyżowania? Pojazd, co jasne, nie zatrzyma się, ale na koncie pojawi się debet, który trzeba spłacić.

Wśród klientów korzystających z carsharingu są też i tacy, którzy potrzebują innego samochodu (większego, bardziej praktycznego, eleganckiego itp.), ale klasyczna wypożyczalnia się im nie opłaca. Zresztą marketingowcy firm wypożyczających auta i jednoślady na minuty przechodzą sami siebie w wymyślaniu powodów, dla których warto skorzystać z ich usług – jedno z przedsiębiorstw, oferujące m.in. skutery z silnikiem 50 ccm, puszcza oko do kierowców, którzy... „zdeponowali prawo jazdy na trzy miesiące”.

Zanim wybierzesz firmę, z której usług zechcesz skorzystać, najpierw porównaj cenniki – te są z reguły dostępne na stronach WWW operatorów. Podstawowe dwa kryteria to: koszt jednego przejechanego kilometra oraz koszt jednej minuty użytkowania. Niektórzy operatorzy rozróżniają minutę jazdy od minuty postoju (patrz ramka). Z reguły można też skorzystać z kalkulatora – po zaznaczeniu na mapce punktów startowego i końcowego aplikacja w przybliżeniu podaje koszt.

Co ciekawe, 4Mobility proponuje klientom wybór segmentu: od klasy B (Mini), przez C (BMW serii 1), aż po segment D (BMW serii 3). Im większy pojazd, tym wyższa cena za wynajem. Jeśli dany operator daje taką możliwość, to najkorzystniej wypada zakup abonamentu i opłacenie go z góry – najniższy jest wówczas koszt kilometra.

Na razie taksówki i Uber mają jedną zasadniczą przewagę, bo w przypadku auta na minuty zostaje kwestia zwrotu pojazdu. Jeśli bowiem ktoś ma zamiar np. wyjechać poza miasto (strefę) i zostać tam na noc, to musi doliczyć kilkugodzinny postój! Taka operacja ma sens tylko w przypadku wykupienia długoterminowego najmu. Uwaga: kursu nie skończysz też m.in. na płatnym parkingu galerii handlowej, chyba że mieści się tam akurat tzw. baza.

Ile mnie to będzie kosztowało?

Operatorów przybywa, działają oni już nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale i w innych dużych polskich miastach. W tabelce uwzględniliśmy dwóch z nich, ale dużą flotą będzie dysponowała też m.in. firma Panek. Auta na minuty zestawiamy z Uberem oraz tradycyjną taksówką – wybraliśmy mytaxi, gdyż, tak jak Uber, pozwala za pomocą aplikacji oszacować koszt przejazdu. Najtańsza korporacja? Niższy koszt. I jakość.

Firma 4mobility Traficar Uber mytaxi
Koszt 1 km 0,80 zł (Mini) 0,80 zł (Renault Clio) od ok. 2,15 zł 1,60-2,40 zł
Koszt 1 min jazdy 0,41 zł (Mini) 0,50 zł (Renault Clio)
Koszt 1 min postoju 0,41 zł (Mini) 0,10 zł (Renault Clio)
Koszt odcinka* 13,40 zł 12,60 zł 15-20 zł** ok. 24 zł

*Galeria Mokotów – Warszawa Centralna; środek tygodnia poza godzinami szczytu, wartości szacunkowe, mogą się różnić w zależności od natężenia ruchu i korków; **uberPOP, w taryfie uberSELECT – 22-28 zł

Naszym zdaniem

Wraz z firmami wypożyczającymi auta na minuty do naszych miast wkracza nowoczesność. I wygląda na to, że ludzie na to czekali – wystarczy kilka minut w warszawskim ruchu, żeby zauważyć auto któregoś z operatorów. Czekamy na debiut kolejnych!

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (42)

No photo
No photo ~aaaa Użytkownik anonimowy
~aaaa :
No photo ~aaaa Użytkownik anonimowy
Wygląda to mniej więcej tak: jesteś gdzieś na mieście i nagle okazuje się, że musisz coś pilnie załatwić na jego drugim końcu. Taksówka? Zanim dojedzie, już dawno będzie po ptakach. /.../ Bierzesz więc do ręki telefon, uruchamiasz aplikację któregoś z operatorów wypożyczających auta na minuty i lokalizujesz najbliższy pojazd.

Największe firmy mają ich po kilkaset, więc szansa na to, że któreś z aut znajduje się w zasięgu kilku minut spacerem od ciebie, jest dość duża. Wsiadasz, załatwiasz swoje sprawy, rachunek regulujesz poprzez aplikację (np. kartą kredytową) i... gotowe. "

------
Czyli - nie mogę poczekać kilka minut na taksówkę, za to mogę kilka minut spacerem przejść w celu wynajęcia samochodu. Największe firmy mają kilkaset auto do wynajęcia - a jak rozumiem, taksówek w warszawie jest znacznie mniej, więc nie może najbliższa przyjechać w ciągu paru minut.

Do tego - jak zajadę gdzieś taksówką, to nie ma problemu z miejscem parkingowym i opłatą za parking.

------------

Ale oczywiście - co kto woli - i dobrze że jest wybór. Jak mam podjechać w kilka miejsc i coś załatwić, to może się opłacać.
29 cze 17 00:13 | ocena: 100%
Liczba głosów:17
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~facet Użytkownik anonimowy
~facet :
No photo ~facet Użytkownik anonimowy
Przez appke mogę sobie przewóz w optitaxi zamówić i się nie martwię o odstawienie komuś auta ani że je przerysuję i będę nie wiadomo ile bulił.
27 lip 17 18:28 | ocena: 100%
Liczba głosów:7
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~zainteresowany Użytkownik anonimowy
~zainteresowany :
No photo ~zainteresowany Użytkownik anonimowy
a na sekundy? (dla zrobienia sobie selfie)
28 cze 17 22:20 | ocena: 93%
Liczba głosów:14
93%
7%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ait Użytkownik anonimowy
~ait :
No photo ~ait Użytkownik anonimowy
I jak to tak? Mozna przewozic siebie bez zezwolenia i licencji taksowkarskiej? :)
28 cze 17 21:48 | ocena: 84%
Liczba głosów:25
84%
16%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~awru Użytkownik anonimowy
~awru :
No photo ~awru Użytkownik anonimowy
niezła opcja... podoba mi się. ogólnie uważam że ten rynek samochodowy idzie w dobrym kierunku, dużo rzeczy można załatwić przez aplikację, jakieś opłaty w strefach płatnego parkowania, ubezpieczenia itd., pora przestać bać się płacenia telefon bo to mega ułatwia życie :D
28 cze 17 12:33 | ocena: 52%
Liczba głosów:29
52%
48%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~olo Użytkownik anonimowy
~olo :
No photo ~olo Użytkownik anonimowy
A kto zapłaci za uszkodzenia ? np. poprzednika
28 cze 17 23:17 | ocena: 80%
Liczba głosów:10
80%
20%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ptr Użytkownik anonimowy
~ptr
No photo ~ptr Użytkownik anonimowy
do ~awru:
No photo ~awru Użytkownik anonimowy
28 cze 17 12:33 użytkownik ~awru napisał
niezła opcja... podoba mi się. ogólnie uważam że ten rynek samochodowy idzie w dobrym kierunku, dużo rzeczy można załatwić przez aplikację, jakieś opłaty w strefach płatnego parkowania, ubezpieczenia itd., pora przestać bać się płacenia telefon bo to mega
lepszą opcją wydaje się w tym przypadku rower. jak cie nie stać na posiadanie też możesz wypożyczyć.
28 cze 17 20:18 | ocena: 73%
Liczba głosów:15
73%
27%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ded Użytkownik anonimowy
~ded :
No photo ~ded Użytkownik anonimowy
To uber już nie jest najtańszy...a to pech. Wszyscy piali z zachwytu i proszę legalne taksówki z mytaxi tańsze
28 cze 17 20:26 | ocena: 53%
Liczba głosów:32
53%
47%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Ciekawość Użytkownik anonimowy
~Ciekawość
No photo ~Ciekawość Użytkownik anonimowy
do ~Kierowca Uber:
No photo ~Kierowca Uber Użytkownik anonimowy
28 cze 17 20:32 użytkownik ~Kierowca Uber napisał
Błędne informacje o cenach UBER. koszt 1km 1,30 zł + 0,25 gr za minutę jazdy
Czy w ramach promocji zrobisz mi łaskę?
28 cze 17 20:46 | ocena: 56%
Liczba głosów:16
44%
56%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Patryk Użytkownik anonimowy
~Patryk :
No photo ~Patryk Użytkownik anonimowy
Traficar - oklejanie aut to między innymi moje dzieło (projekt nie) ;)
28 cze 17 21:41 | ocena: 60%
Liczba głosów:10
40%
60%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat

Carsharing: jak działa, ile kosztuje?

Niektórzy operatorzy umożliwiają wybór rodzaju auta (4Mobility), inni (m.in. Traficar) koncentrują się na modelach jednego segmentu. Sama procedura wygląda jednak w większości firm podobnie: instalujesz aplikację, skanujesz blankiet prawa jazdy, podajesz numer karty kredytowej i czekasz kilka chwil na aktywację konta. Nam proces – od instalacji aplikacji na systemie iOS (Apple) po zlokalizowanie i uruchomienie auta – zajął ok. 30 minut.

Carsharing: jak działa, ile kosztuje? (slajd 1 z 18)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego