Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Co da się naprawić na drodze?

21 lip 17 11:15

Zanim podczas wakacyjnego wyjazdu wezwiesz pomoc drogową, sprawdź, czy uda ci się rozwiązać problem samemu. Podpowiadamy, jak radzić sobie z typowymi usterkami samochodu w podróży

Udostępnij
0
Skomentuj

* Czy rzeczywiście w razie awarii auta nie pozostaje nic innego, jak tylko wezwać pomoc?

* Adapter OBD i smartfon to namiastka komputera diagnostycznego

* Poza zestawem narzędzi warto mieć w aucie również instrukcję obsługi

Czy w waszych domach przy okazji rodzinnych spotkań też słuchaliście historii o tym, jak to w zamierzchłych czasach podczas wakacyjnej podróży do Augustowa dziadek naprawiał Syrenkę, zastępując zerwany pasek prądnicy rajstopami babci kupionymi spod lady, a wujek na trasie do Bułgarii uszczelnił cieknącą chłodnicę Fiata 125p słoikiem musztardy sarepskiej? Zwykle po takim wstępie następuje lawina argumentów za tym, że kiedyś było przecież lepiej, bo kierowcy musieli znać się na mechanice, a samochody wytwarzano tak, że dało się przy nich coś samodzielnie zrobić.

A teraz? Bez komputera nie ma nawet co podchodzić do nowego samochodu, od razu trzeba wzywać pomoc drogową. Czy rzeczywiście w razie awarii auta nie pozostaje nic innego, jak tylko wezwać pomoc? Naszym zdaniem aż tak źle jeszcze nie jest, chociaż dziadkowe i wujkowe metody radzenia sobie z usterkami w trasie mogą narobić więcej szkód niż korzyści. Jeżeli zapali się lampka „check engine”, silnik nie chce zapalić albo pracuje nierówno, to nawet gdy o mechanice i elektronice macie niewielkie pojęcie, nie zaszkodzi samemu zajrzeć pod maskę samochodu.

Wiele awarii o groźnych symptomach to w rzeczywistości wyniki drobnych usterek – np. tego, że obluzował się jeden z przewodów pod maską albo spadł lub pękł wąż doprowadzający powietrze z turbosprężarki do silnika. Warto upewnić się, że wszystkie elementy znajdują się na swoich miejscach – dokładnie to samo robią z reguły też mechanicy pomocy drogowych.

Zestaw pierwszej pomocy dla auta

Foto: Auto Świat

Na wszelki wypadek, nawet jeśli macie wykupioną polisę assistance, do bagażnika warto spakować:

- przewody rozruchowe

- taśmę izolacyjną

- opaski zaciskowe

- śrubokręty płaski i krzyżakowy, kombinerki lub multitool

- klucz do kół

- zapasowe żarówki

- komplet bezpieczników

- klucze potrzebne do odłączenia akumulatora

- latarkę

- kamizelkę odblaskową

- litr oleju silnikowego na dolewki.

Smartfon to też narzędzie

W razie awarii warto poszukać rozwiązania w internecie – w sieci ciągle przybywa filmów i materiałów instruktażowych pokazujących, jak radzić sobie z typowymi usterkami.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej