Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Co można podłączyć do gniazda OBD?

13 paź 16 17:50

Gniazdo układu diagnostyki pokładowej auta ma więcej zastosowań niż tylko odczytywanie za jego pośrednictwem błędów zapisanych przez komputer. Na rynku przybywa gadżetów podłączanych do gniazda OBD

Udostępnij
0
Skomentuj

Wszystkie nowe auta trafiające na rynek europejski muszą mieć układ diagnostyki wyposażony w gniazdo zgodne ze standardem OBD II. W Polsce prawo wymaga tego w benzyniakach od 2002, a w dieslach – od 2004 r.

16-pinowe gniazdo, ukryte zwykle pod deską rozdzielczą lub w okolicach tunelu środkowego, to wrota do elektroniki auta. Układ diagnostyki pokładowej w każdym samochodzie musi być skonfigurowany tak, żeby przy użyciu urządzeń diagnostycznych, zgodnych ze standardowymi protokołami, dało się odczytać podstawowe parametry pracy silnika oraz informacje o usterkach, które mogą mieć wpływ na emisję spalin – chodzi o to, żeby każdy diagnosta w stacji kontroli pojazdów mógł się podłączyć do elektroniki auta i sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.

Bardziej zaawansowany sprzęt pozwala jednak na znacznie więcej – można nie tylko podglądać parametry auta, lecz także modyfikować różne ustawienia. Dostęp do gniazda OBD oznacza przejęcie kontroli nad samochodem. Doskonale wiedzą o tym złodzieje, którzy od kilku lat stosują „odblokowywacze” immobilizerów, podłączane właśnie do gniazda diagnostycznego.

W galerii prezentujemy kilka gadżetów, z których niemal każdy może skorzystać w swoim samochodzie.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Producenci / Auto Świat

Akcesoria do diagnostyki

Nie masz ochoty po każdym zapaleniu się kontrolki „check engine” jeździć do warsztatu? Masz więc różne możliwości: albo kupisz prosty skaner błędów, podłączany do OBD (ceny od ok. 50 zł), albo zainwestujesz w tzw. dongla, czyli wtyczkę umieszczoną w gnieździe OBD, wyposażoną w moduł komunikacji bezprzewodowej (wi-fi lub Bluetooth – od ok. 10 zł), przy użyciu której można skomunikować elektronikę auta z laptopem, tabletem lub smartfonem. Potrzebne jest jeszcze oprogramowanie – proste programy do odczytu błędów są darmowe, te z większymi możliwościami kosztują zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Foto: Producenci / Auto Świat

Foto: Producenci / Auto Świat

Foto: Producenci / Auto Świat

Foto: Producenci / Auto Świat

Co można podłączyć do gniazda OBD? (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego