Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

21 sty, 12:52

Wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego wielu kierowców staje przed wyborem nowego ogumienia dla swojego samochodu. W związku z tym, że średni koszt kompletu opon zimowych bardzo często przekracza kwotę 1000 zł, wielu właścicieli czterech kółek decyduje się na tańsze rozwiązania czyli opony bieżnikowane

Udostępnij
0
Skomentuj
Opony bieżnikowane to idealne rozwiązanie na mniej zasobną kieszeń czy tylko gorszy substytut całkowicie nowej opony? Opony bieżnikowane to idealne rozwiązanie na mniej zasobną kieszeń czy tylko gorszy substytut całkowicie nowej opony? Foto: Auto Świat

Tego typu ogumienie kusi zdecydowanie niższą ceną, jednak decydując się na taki zakup, musimy pamiętać o kilku wadach takiego rozwiązania. Przede wszystkim bieżnik takiej opony jest jedynie kopią bieżnika stosowanego kilka lat temu przez jednego z renomowanych producentów.

Opony bieżnikowane - o tym trzeba wiedzieć

Należy również pamiętać, że takie ogumienie nigdy nie jest w stu procentach nowe. Nowy bieżnik nakładany jest na tzw. karkas używanej gumy. W takim procesie produkcji tylko 30 procent zużytej masy zastępuje się nową mieszanką. Jeżeli pozostała część starej opony nie była odpowiednio użytkowana, istnieje duże ryzyko, że będzie mniej wytrzymała niż całkowicie nowa. Dlatego też tego typu opony bieżnikowane przechodzą szereg rygorystycznych testów, które mają na celu wykluczyć wszystkie możliwe wady produkcyjne.

Bieżnikowanie opony nie wiąże się tylko z negatywnymi konsekwencjami. Poza oczywiście niższymi kosztami eksploatacji, rozwiązanie to znacząco redukuje zagrożenie aquaplaningiem. Związane jest to z zastosowaniem dużo głębszego bieżnika niż w przypadku zwykłych opon sezonowych. Dodatkowo jest to dużo bardziej ekologiczny proces niż tradycyjna produkcja nowego ogumienia.

Opony bieżnikowane - pomyśl przed kupnem

Jeżeli chcemy dodatkowo wydłużyć długość eksploatacji ogumienia bieżnikowanego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników. Przede wszystkim należy dobrać właściwy wzór bieżnika do dróg, po których zamierzamy się poruszać. Duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ma natomiast jakość mieszanki gumowej, z której wykonana jest opona. Każdy potencjalny klient powinien zwrócić szczególną uwagę na ten element przed podjęciem decyzji o zakupie. W przypadku opon bieżnikowanych jej jakość nigdy nie będzie taka sama jak w przypadku identycznej mieszanki gumy, wykorzystanej podczas fabrycznego procesu produkcji opony.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby każdy potencjalny nabywca tego typu opon zdawał sobie sprawę ze wszystkich potencjalnych plusów i minusów tego alternatywnego rozwiązania. Nie należy również wierzyć w często rozpowszechniane mity, że takich opon nie da się wyważyć i że mogą pęknąć podczas jazdy.

Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o takie ogumienie to, z pewnością posłuży nam ono kilka ładnych lat, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Aby pomóc wszystkim zainteresowanym wybrać najlepszy model takiej opony przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych opon bieżnikowanych w serwisie Skąpiec.pl

Opony bieżnikowane - przykładowe modele

1. Profil WINTERMAXX BIEŻNIKOWANE 195/65 R15 91 H (Sprawdź cenę!)

2. Profil ALPINER BIEŻNIKOWANE 185/65 R15 88 T (Sprawdź cenę!)

3. Profil MS7 FIGHTER BIEŻNIKOWANE 205/60 R16 92 H (Sprawdź cenę!)

4. Profil AQUASPEED BIEŻNIKOWANE 185/60R14 82H (Sprawdź cenę!)

5. Profil EXTREMA BIEŻNIKOWANE 195/55 R15 85 H (Sprawdź cenę!)

6. Profil ECO COMFORT 3 BIEŻNIKOWANE 165/70R14 81T (Sprawdź cenę!)

7. Insa turbo DAKAR MT 195/80R14 102N (Sprawdż cenę!)

8. Profil AQUA RACE PLUS BIEŻNIKOWANE 205/55R16 91V (Sprawdź cenę!)

9. Rigdon 810 185/60 R15 84 T (Sprawdź cenę!)

10. Insa turbo RANGER AT 225/70R16 102S (Sprawdź cenę!)

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej