CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Dlaczego nie oszczędzać na pasku rozrządu?

18 lip 12 17:16
Udostępnij
0
Skomentuj

Zerwanie paska rozrządu to jedna z najdroższych w skutkach awarii, do jakich może dojść w silniku. Większości takich wpadek można zapobiec, wymieniając pasek w porę. W niektórych autach można to nawet zrobić samodzielnie

We współczesnych silnikach napęd rozrządu odbywa się zwykle za pomocą paska zębatego lub łańcucha – inne systemy popadły już dawno w zapomnienie.

Zwolennicy łańcuchów twierdzą, że są one znacznie trwalsze i bardziej niezawodne od pasków zębatych – chociaż ostatnio mnożą się przypadki dowodzące, że nie zawsze jest to prawda. Paski też jednak mają swoje niezaprzeczalne zalety.

Pasek rozrządu ma wiele zalet

Są lekkie, pracują cicho i w przeciwieństwie do łańcuchów nie wymagają smarowania. A wady? Przede wszystkim ograniczona trwałość. Nie bez przyczyny producenci aut podają interwały między ich wymianami nie tylko w kilometrach, ale też w latach – guma starzeje się nie tylko pod wpływem intensywnej eksploatacji, szkodzi jej także upływ czasu.

W większości aktualnych modeli paski zębate trzeba wymieniać co 80-120 tys. km i nie rzadziej niż raz na 6-8 lat. Niekiedy należy to zrobić wcześniej, np. jeśli pasek miał choćby krótkotrwały kontakt z olejem lub paliwem – a o to w silniku wcale nie trudno, wystarczy lekko „pocąca się” uszczelka.

Co napędza pasek rozrządu

W wielu jednostkach, poza rozrządem, pasek napędza również np. pompę wody – wtedy zawsze wymienia się je w komplecie, niezależnie od tego, który z elementów pierwszy wymaga interwencji mechanika. Najpoważniejszą wadą paska zębatego jest to, że zawodzi on bez jakiegokolwiek ostrzeżenia.

Zużyty łańcuch rozrządu, zanim się zerwie lub przeskoczy, zwykle daje o sobie znać donośnym brzęczeniem, grzechotaniem – czujny kierowca nie powinien przegapić takich objawów. Z paskiem jest zupełnie inaczej: silnik pracuje do ostatniej chwili normalnie, bez żadnych niepokojących objawów. Później słychać metaliczny stuk, zapalają się kontrolki i... auto staje.

Najczęściej skalę spustoszeń widać dopiero po rozebraniu silnika, choć zdarza się też, że np. szczątki paska rozrywają plastikową obudowę, a połamany wałek rozrządu wychodzi górą silnika, rozbijając pokrywę zaworową. Skąd biorą się tak poważne zniszczenia?

Czym grozi zerwanie paska rorządu

W chwili zerwania paska ruch zaworów przestaje być zsynchronizowany z ruchem tłoków – w ułamku sekundy dochodzi do zderzenia tych elementów. Skutki zależą od kilku czynników, m.in. od prędkości obrotowej silnika w chwili awarii, od jego obciążenia, solidności konstrukcji, a tak na prawdę od... szczęścia.

Czasem zdarza się, że wystarczy założyć nowy pasek i silnik znów zaczyna działać – ale zwykle jest znacznie gorzej. Najczęściej gną się zawory, wtedy naprawa polega na ich wymianie i na zregenerowaniu pozostałych elementów głowicy. Niekiedy urywają się grzybki zaworów i wpadają do cylindrów, rujnując przy okazji blok i tłoki.

Ucierpieć mogą też korbowody, panewki – co oznacza, że silnik bardziej nadaje się po takiej awarii do przetopienia niż do naprawy. Tylko nieliczne jeżdżące po naszych drogach auta mają pod maskami tzw. silniki bezkolizyjne.

To jednostki, w których nawet w przypadku zerwania paska rozrządu zawory nie powinny zderzyć się z tłokami. Taką konstrukcję mają m.in. niektóre stare silniki Opla, np. jednostka C20NE montowana m.in. w modelach Vectra, Astra i Omega pierwszej generacji czy niektóre benzyniaki montowane w Volkswagenach Golfach II czy Volvach 240 oraz 740.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~edi Użytkownik anonimowy
~edi :
No photo ~edi Użytkownik anonimowy
Astra G miałem opla z silnikiem 1,6 8V 87 bodaj KM. Bezkolizyjny i bezproblemowy. Idealny do montażu prostej instalacji LPG. Teraz już takich nie robią - a szkoda
14 mar 14 20:21 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~oWC@ Użytkownik anonimowy
~oWC@ :
No photo ~oWC@ Użytkownik anonimowy
Bezkolizyjne silniki opla to Bezkolizyjne silniki opla to motory 8v: 1.6\1.8\2.0. Odpowiednie oznaczenia producenta C16NZ\C18NZ\C20NE. Praktycznie nie do zajechania :D
19 lip 12 00:26 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Dlaczego nie oszczędzać na pasku rozrządu?

Najpierw trzeba usunąć plastikowe osłony. W tym modelu jest ich na szczęście niewiele.

Dlaczego nie oszczędzać na pasku rozrządu? (slajd 1 z 20)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego