CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Głośniki w drzwiach

3 wrz 07 03:00
Udostępnij
0
Skomentuj
Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Dobre głośniki samochodowe można założyć samodzielnie. Poniżej pokazujemy, jak to zrobić w przypadku nieskomplikowanego sprzętu. Im jednak bardziej zaawansowany technicznie zestaw, tym właściwsze wydaje się skorzystanie z usług wyspecjalizowanego warsztatZ montażem głośników samochodowych można sobie dość szybko poradzić. W przypadku fabrycznych otworów, które są łatwo dostępne, instalacja jest zazwyczaj bardzo prosta. Wystarczy delikatnie zdjąć maskownicę, połączyć kable, wcisnąć głośnik i dokręcić go śrubami. Operacje te można nawet wykonać na parkingu przed domem. Jedynie w warunkach zimowych, kiedy temperatura znacznie spada, wszelkie prace trzeba przeprowadzić w ogrzewanym garażu.

Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Przy niskich temperaturach plastikowe elementy wykończenia samochodu stają się bardziej podatne na pęknięcia, a nic tak nie szpeci auta, jak widok połamanych plastików. Niestety, nie we wszystkich samochodach instalacja jest równie łatwa. Czasem, żeby dostać się do fabrycznej wnęki montażowej w drzwiach, konieczny jest trudny i pracochłonny demontaż całego obicia tapicerskiego. W takiej sytuacji lepiej udać się do dobrego warsztatu car audio. Samodzielne próby mogą bowiem skończyć się połamaniem delikatnych spinek tapicerskich i uszkodzeniem wielu plastikowych elementów boczku tapicerskiego.Nie polecamy też samodzielnych prób montażu głośników wysokotonowych w przednich słupkach. By nie uszkodzić elementów wykończenia, najlepiej skorzystać z usług wykwalifikowanych instalatorów, którzy podobne prace wykonują na co dzień.

Samodzielny montaż 1: Delikatnie! Plastikową maskownicę trzeba zdejmować bardzo ostrożnie, by nie połamać spinek mocujących. Przed montażem należy przymierzyć głośnik do fabrycznego otworu2: Polecamy złączki, by uniknąć cięcia przewodów połączeniowych3: Gotowe terminale zaprojektowano tak, by wykluczyć błędne podłączenie4: Choć terminale są solidne, to lepiej zalutować końcówki przy głośniku5: Śruby wkręcamy naprzemiennie, by uniknąć wygięcia kosza głośnika6: Zainstalowany głośnik powinien być solidnie osadzony i przykręcony7: Maskownicę wkładamy ostrożnie i delikatnie. Uwaga na membranę głośnika!Akcesoria By uniknąć kłopotliwego cięcia fabrycznych końcówek połączeniowych, warto kupić specjalny adapter (koszt kilka-kilkanaście zł). Dzięki niemu podłączenie sprzętu ograniczy się jedynie do bezpiecznego połączenia właściwych przewodów.

Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Często adaptery są tak przygotowane, by wykluczyć popełnienie błędu. Zamiana złącz (plus z minusem) nie spowoduje więc uszkodzenia głośnika czy radia, a jedynie wpłynie na gorsze przetwarzanie basów. Montując głośniki wyższej klasy, należy pomyśleć o wymianie przewodów i dobraniu do nich odpowiednich złączy. By zyskać lepsze połączenie, można zalutować końcówki i zabezpieczyć izolacją. Uchronimy je tym samym przed zaśniedzeniem, które utrudniałoby przepływ prądu.Słupki z głośnikami Warto pomyśleć o instalacji głośników wysokotonowych (tzw. tweeterów) np. w przednich słupkach. To dobre miejsce na ich montaż, gdyż można wyraźnie poprawić jakość brzmienia. Tweetery skierowane na deskę rozdzielczą to realny zysk w postaci bardziej wyraźnego dźwięku oraz czystszych i klarowniejszych sopranów. Montaż małych głośników wysokotonowych należy zlecić doświadczonym instalatorom.

Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Odradzamy samodzielne próby, gdyż przygotowanie słupków wymaga dużych umiejętności i doświadczenia w pracy z żywicą oraz szpachlą. Prace zaczyna się od przygotowania pierścieni z MDF i przymierzenia ich do miejsc, w których mają znaleźć się głośniki. Plastikowe poszycia słupków są następnie formowane żywicą i szpachlą w celu uzyskania odpowiednio wyprofilowanych miejsc montażowych. Powierzchnię po wyschnięciu szlifuje się i przygotowuje do pokrycia klejem. Całość jest wykańczana miękkim materiałem tapicerskim lub skórą, zależnie od upodobań i życzeń.1: Na początek przymierzamy pierścienie mocujące przy przednim słupku. Wykonano je z płyty MDF2: Czas na prace ręczne, czyli modelowanie słupka żywicą i szpachlą. Prace trwają do wyschnięcia elementów3: Pora na szlifowanie gotowego słupka. Przyda się wygładzenie powierzchni i przygotowanie do pokrycia klejem4: Gotowe!

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej