CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.194.453.791.38
Średnio4.464.654.111.59
Najdrożej4.764.984.644.26

Głośniki w drzwiach

3 wrz 07 03:00
Udostępnij
0
Skomentuj
Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Dobre głośniki samochodowe można założyć samodzielnie. Poniżej pokazujemy, jak to zrobić w przypadku nieskomplikowanego sprzętu. Im jednak bardziej zaawansowany technicznie zestaw, tym właściwsze wydaje się skorzystanie z usług wyspecjalizowanego warsztatZ montażem głośników samochodowych można sobie dość szybko poradzić. W przypadku fabrycznych otworów, które są łatwo dostępne, instalacja jest zazwyczaj bardzo prosta. Wystarczy delikatnie zdjąć maskownicę, połączyć kable, wcisnąć głośnik i dokręcić go śrubami. Operacje te można nawet wykonać na parkingu przed domem. Jedynie w warunkach zimowych, kiedy temperatura znacznie spada, wszelkie prace trzeba przeprowadzić w ogrzewanym garażu.

Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Przy niskich temperaturach plastikowe elementy wykończenia samochodu stają się bardziej podatne na pęknięcia, a nic tak nie szpeci auta, jak widok połamanych plastików. Niestety, nie we wszystkich samochodach instalacja jest równie łatwa. Czasem, żeby dostać się do fabrycznej wnęki montażowej w drzwiach, konieczny jest trudny i pracochłonny demontaż całego obicia tapicerskiego. W takiej sytuacji lepiej udać się do dobrego warsztatu car audio. Samodzielne próby mogą bowiem skończyć się połamaniem delikatnych spinek tapicerskich i uszkodzeniem wielu plastikowych elementów boczku tapicerskiego.Nie polecamy też samodzielnych prób montażu głośników wysokotonowych w przednich słupkach. By nie uszkodzić elementów wykończenia, najlepiej skorzystać z usług wykwalifikowanych instalatorów, którzy podobne prace wykonują na co dzień.

Samodzielny montaż 1: Delikatnie! Plastikową maskownicę trzeba zdejmować bardzo ostrożnie, by nie połamać spinek mocujących. Przed montażem należy przymierzyć głośnik do fabrycznego otworu2: Polecamy złączki, by uniknąć cięcia przewodów połączeniowych3: Gotowe terminale zaprojektowano tak, by wykluczyć błędne podłączenie4: Choć terminale są solidne, to lepiej zalutować końcówki przy głośniku5: Śruby wkręcamy naprzemiennie, by uniknąć wygięcia kosza głośnika6: Zainstalowany głośnik powinien być solidnie osadzony i przykręcony7: Maskownicę wkładamy ostrożnie i delikatnie. Uwaga na membranę głośnika!Akcesoria By uniknąć kłopotliwego cięcia fabrycznych końcówek połączeniowych, warto kupić specjalny adapter (koszt kilka-kilkanaście zł). Dzięki niemu podłączenie sprzętu ograniczy się jedynie do bezpiecznego połączenia właściwych przewodów.

Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Często adaptery są tak przygotowane, by wykluczyć popełnienie błędu. Zamiana złącz (plus z minusem) nie spowoduje więc uszkodzenia głośnika czy radia, a jedynie wpłynie na gorsze przetwarzanie basów. Montując głośniki wyższej klasy, należy pomyśleć o wymianie przewodów i dobraniu do nich odpowiednich złączy. By zyskać lepsze połączenie, można zalutować końcówki i zabezpieczyć izolacją. Uchronimy je tym samym przed zaśniedzeniem, które utrudniałoby przepływ prądu.Słupki z głośnikami Warto pomyśleć o instalacji głośników wysokotonowych (tzw. tweeterów) np. w przednich słupkach. To dobre miejsce na ich montaż, gdyż można wyraźnie poprawić jakość brzmienia. Tweetery skierowane na deskę rozdzielczą to realny zysk w postaci bardziej wyraźnego dźwięku oraz czystszych i klarowniejszych sopranów. Montaż małych głośników wysokotonowych należy zlecić doświadczonym instalatorom.

Głośniki w drzwiach Głośniki w drzwiach Foto: Auto Świat

Odradzamy samodzielne próby, gdyż przygotowanie słupków wymaga dużych umiejętności i doświadczenia w pracy z żywicą oraz szpachlą. Prace zaczyna się od przygotowania pierścieni z MDF i przymierzenia ich do miejsc, w których mają znaleźć się głośniki. Plastikowe poszycia słupków są następnie formowane żywicą i szpachlą w celu uzyskania odpowiednio wyprofilowanych miejsc montażowych. Powierzchnię po wyschnięciu szlifuje się i przygotowuje do pokrycia klejem. Całość jest wykańczana miękkim materiałem tapicerskim lub skórą, zależnie od upodobań i życzeń.1: Na początek przymierzamy pierścienie mocujące przy przednim słupku. Wykonano je z płyty MDF2: Czas na prace ręczne, czyli modelowanie słupka żywicą i szpachlą. Prace trwają do wyschnięcia elementów3: Pora na szlifowanie gotowego słupka. Przyda się wygładzenie powierzchni i przygotowanie do pokrycia klejem4: Gotowe!

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: odświeżamy wnętrze i układ wentylacji, doradzamy kiedy i jakie opony kupić oraz jakie oleje są najlepsze do Twojego auta. Sprawdzamy też Mercedesa G, który ma już swoje lata, ale nadal sporo kosztuje. Pod lupę wzięliśmy też przepisy emisyjne oraz testy zderzeniowe.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej