CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.134.263.791.38
Średnio4.454.594.091.57
Najdrożej4.784.984.754.26

Jak działa nawigacja w telefonie

10 sie 09 01:00
Udostępnij
0
Skomentuj
Jak działa nawigacja w telefonie Jak działa nawigacja w telefonie Foto: Auto Świat

Nawigacja w telefonie? Czemu nie, w końcu większość z nas i tak nosi z sobą komórkę, po co więc mnożyć urządzenia? Na rynku dostępnych jest coraz więcej takich rozwiązań, ale nie wszystkie działają tak samo. Można je podzielić na nawigacje typu „on-board”, wykorzystujące  mapy oraz oprogramowanie nawigacyjne znajdujące się w pamięci telefonu, oraz „off--board”, w których mapy oraz dane potrzebne do wyliczenia pozycji pobierane są przez internet z serwerów dostawcy usługi.

Znaleźć też można rozwiązania hybrydowe, w których np. mapy przechowywane są w telefonie, ale sam proces obliczania optymalnej trasy odbywa się poza nim, w komputerach dostawcy usługi.

Za korzystanie z nawigacji „on-board” płacimy tylko raz – w momencie zakupu oprogramowania – a mapy są takie, jakie znamy z klasycznych nawigacji samochodowych. Niestety, oprogramowanie działa tylko na kompatybilnych z nim smartfonach, czyli telefonach funkcjonujących pod kontrolą odpowiedniego systemu operacyjnego. Telefon wcale nie musi być wyposażony w odbiornik GPS – wystarczy akcesoryjny odbiornik podłączany przez Bluetooth.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku rozwiązań „off-board”. Tu wybieramy między usługami płatnymi (np. NaviExpert, Navifon w sieci Orange, Wayfinder) a darmowymi (Nav4All, Amaze). Jednak niezależnie od tego, z którego rozwiązania skorzystamy, i tak za nawigowanie zapłacimy w rachunku za telefon. Dlaczego? Mapy oraz wyznaczane trasy pobierane są przez internet, a transfer danych z i na komórkę kosztuje. W telefonie znajduje się jedynie aplikacja pozwalająca wysłać odpowiednie zapytania do serwerów operatora oraz generująca na podstawie uzyskanych danych mapę i komunikaty głosowe.

Takie nawigacje działają również na mniej zaawansowanych telefonach – wystarczy dostęp do bezprzewodowego  internetu, obsługa aplikacji Java i wbudowany lub podłączany odbiornik GPS. Powyższe możliwości oferują już nawet telefony z tzw. średniej półki.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: odświeżamy wnętrze i układ wentylacji, doradzamy kiedy i jakie opony kupić oraz jakie oleje są najlepsze do Twojego auta. Sprawdzamy też Mercedesa G, który ma już swoje lata, ale nadal sporo kosztuje. Pod lupę wzięliśmy też przepisy emisyjne oraz testy zderzeniowe.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~barbanera Użytkownik anonimowy
~barbanera :
No photo ~barbanera Użytkownik anonimowy
Mnie TomTom hula za granicą, Mnie TomTom hula za granicą, że hej, a tu trzeba by płacić abonament za internet min. 9 zł na miesiąc + roming za granicą a to astronomia!
16 cze 11 09:03
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Pan Tadeusz Użytkownik anonimowy
~Pan Tadeusz :
No photo ~Pan Tadeusz Użytkownik anonimowy
nawigacja w telefonie- nawigacja w telefonie- bezpłatna skończyła sie z windows 6,5. - wszystko dalej to naciąganie klienta- bardzo prosto- mapy są darmowe albi ich pobranie jest darmowe- ale nawigowanie- jest możliwe tylko jak jesteś podłączony do neta- i bulisz za przesyłanie danych jak za zboże. jeden wielki przekręt ale wszystko zgodne z prawem i reklamą. chcecie się przekonać?? zablokujcie przesyłanie danych w telefonie i spróbujcie uruchomić mapę.- nie będzie działać.
17 cze 11 22:48 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej