CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Jak działa nawigacja w telefonie

10 sie 09 01:00
Udostępnij
0
Skomentuj
Jak działa nawigacja w telefonie Jak działa nawigacja w telefonie Foto: Auto Świat

Nawigacja w telefonie? Czemu nie, w końcu większość z nas i tak nosi z sobą komórkę, po co więc mnożyć urządzenia? Na rynku dostępnych jest coraz więcej takich rozwiązań, ale nie wszystkie działają tak samo. Można je podzielić na nawigacje typu „on-board”, wykorzystujące  mapy oraz oprogramowanie nawigacyjne znajdujące się w pamięci telefonu, oraz „off--board”, w których mapy oraz dane potrzebne do wyliczenia pozycji pobierane są przez internet z serwerów dostawcy usługi.

Znaleźć też można rozwiązania hybrydowe, w których np. mapy przechowywane są w telefonie, ale sam proces obliczania optymalnej trasy odbywa się poza nim, w komputerach dostawcy usługi.

Za korzystanie z nawigacji „on-board” płacimy tylko raz – w momencie zakupu oprogramowania – a mapy są takie, jakie znamy z klasycznych nawigacji samochodowych. Niestety, oprogramowanie działa tylko na kompatybilnych z nim smartfonach, czyli telefonach funkcjonujących pod kontrolą odpowiedniego systemu operacyjnego. Telefon wcale nie musi być wyposażony w odbiornik GPS – wystarczy akcesoryjny odbiornik podłączany przez Bluetooth.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku rozwiązań „off-board”. Tu wybieramy między usługami płatnymi (np. NaviExpert, Navifon w sieci Orange, Wayfinder) a darmowymi (Nav4All, Amaze). Jednak niezależnie od tego, z którego rozwiązania skorzystamy, i tak za nawigowanie zapłacimy w rachunku za telefon. Dlaczego? Mapy oraz wyznaczane trasy pobierane są przez internet, a transfer danych z i na komórkę kosztuje. W telefonie znajduje się jedynie aplikacja pozwalająca wysłać odpowiednie zapytania do serwerów operatora oraz generująca na podstawie uzyskanych danych mapę i komunikaty głosowe.

Takie nawigacje działają również na mniej zaawansowanych telefonach – wystarczy dostęp do bezprzewodowego  internetu, obsługa aplikacji Java i wbudowany lub podłączany odbiornik GPS. Powyższe możliwości oferują już nawet telefony z tzw. średniej półki.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~barbanera Użytkownik anonimowy
~barbanera :
No photo ~barbanera Użytkownik anonimowy
Mnie TomTom hula za granicą, Mnie TomTom hula za granicą, że hej, a tu trzeba by płacić abonament za internet min. 9 zł na miesiąc + roming za granicą a to astronomia!
16 cze 11 09:03
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Pan Tadeusz Użytkownik anonimowy
~Pan Tadeusz :
No photo ~Pan Tadeusz Użytkownik anonimowy
nawigacja w telefonie- nawigacja w telefonie- bezpłatna skończyła sie z windows 6,5. - wszystko dalej to naciąganie klienta- bardzo prosto- mapy są darmowe albi ich pobranie jest darmowe- ale nawigowanie- jest możliwe tylko jak jesteś podłączony do neta- i bulisz za przesyłanie danych jak za zboże. jeden wielki przekręt ale wszystko zgodne z prawem i reklamą. chcecie się przekonać?? zablokujcie przesyłanie danych w telefonie i spróbujcie uruchomić mapę.- nie będzie działać.
17 cze 11 22:48 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej