Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

7 kroków do lepszej widoczności

24 paź, 08:01

Jedziesz autem po zmroku i ledwie widzisz drogę? Nie zwalaj wszystkiego na jesień i złą pogodę!

Udostępnij
0
Skomentuj

Ciemna, źle oświetlona droga, zaparowane od wewnątrz auto, wycieraczki rozsmarowujące brud na szybie – w takich warunkach jazda to prawdziwa męczarnia! Wielu kierowców myśli, że jesienią i zimą tak być musi. Sorry, taki mamy klimat! Czyżby?

W większości przypadków widoczność da się dosyć skutecznie poprawić, bo problemy z nią wynikają głównie z zaniedbań serwisowych, usterek i objawów zużycia elementów auta. Niekiedy nie wymaga to nawet najmniejszych wydatków – czasem umycie szyb od zewnątrz i od wewnątrz, przetarcie piór wycieraczek i wyczyszczenie szkieł reflektorów potrafią zdziałać cuda. Jazda brudnym autem jest naprawdę niebezpieczna!

Jeśli samo mycie nie wystarcza, trzeba podjąć bardziej radykalne kroki. Najpierw warto sprawdzić, czy elementy ważne dla widoczności są rzeczywiście sprawne. To, że reflektory świecą, nie znaczy wcale, że robią to tak, jak powinny – w większości aut są one co najmniej źle ustawione, a bardzo często również po prostu zużyte. Właścicielom całkiem niestarych aut nie mieści się w głowie, że już po 2-3 latach jazdy ilość światła, jaką „produkują” reflektory, może spaść nawet o połowę!

Nie zwalajcie jednak wszystkiego na auto – czasem problem tkwi w... słabym wzroku kierowcy. Ostrość widzenia zmienia się nie tylko wraz z wiekiem. Problemy z jazdą po zmroku mogą być też pierwszym objawem różnych chorób lub po prostu przemęczenia.

W galerii – 7 sposobów na lepszą widoczność.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Czy wymienisz w tym roku wycieraczki?
Tak

27 %

Nie

73 %

Tak

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Sprawdź ustawienie świateł

Trzy lata temu Instytut Transportu Samochodowego zbadał światła losowo wybranych aut jeżdżących po warszawskich ulicach. Wyniki okazały się zatrważające – tylko w co setnym samochodzie nie można się było przyczepić do oświetlenia! W większości aut jego jakość – a co za tym idzie, także widoczność – da się znacząco poprawić przez właściwą regulację świateł. Dotyczy to również samochodów z nowoczesnymi systemami oświetlenia, np. z ksenonami – one też wymagają ustawienia! Ciekawostka: kiedy wykonujemy testy świateł w fabrycznie nowych autach, też zaczynamy od ustawienia reflektorów –zwykle sporo można poprawić po fabryce.

Uwaga! Ustawienie reflektorów powinno się kontrolować po każdej wymianie żarówek i po jakichkolwiek zdarzeniach mogących mieć wpływ na pozycję klosza. Sprzęt do ustawiania świateł znajdziecie w każdej stacji diagnostycznej – niestety, trudniej będzie o diagnostę chętnego do pomocy. Odpowiedni sprzęt można też spotkać w wielu warsztatach. Ustawianie świateł na oko jest niebezpieczne!

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Marek Korlak / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

7 kroków do lepszej widoczności (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego