CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.304.424.051.95
Średnio4.544.674.292.08
Najdrożej4.784.954.592.32

Jak skutecznie wyrejestrować samochód?

29 kwi 10 10:05
Udostępnij
0
Skomentuj
Jak skutecznie wyrejestrować samochód? Jak skutecznie wyrejestrować samochód? Foto: Auto Świat

Przychodzi moment, w którym nie opłaca się już dalej eksploatować auta. Podpowiadamy, jak zgodnie z prawem pozbyć się kłopotliwego pojazdu

Nic nie jest wieczne. Po kilkunastu latach eksploatacji pojazdu przychodzi moment, w którym koszty napraw zaczynają przewyższać jego wartość. Stajemy wtedy przed dylematem: co dalej? Często najlepszym rozwiązaniem dla właściciela i środowiska jest po prostu złomowanie samochodu.

Proces kasacji auta szczegółowo określa Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU z 11 lutego 2005 r. Nr 25 poz. 202 z późniejszymi zmianami). Kasacja to jedyny zgodny z prawem sposób na wyrejestrowanie samochodu (z wyłączeniem aut zabytkowych).W praktyce procedura wygląda następująco. Auto, którego chcemy się pozbyć, należy odprowadzić do najbliższej stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania pojazdów. Listę takich przedsiębiorstw można znaleźć m.in. na stronie internetowej Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (www.fors.pl) lub w swoim wydziale komunikacji.

Jak skutecznie wyrejestrować samochód? Jak skutecznie wyrejestrować samochód? Foto: Auto Świat

W przypadku, gdy auto jest unieruchomione, przedsiębiorcy prowadzący szrot oferują holowanie. Zazwyczaj w promieniu kilkunastu kilometrów transport jest bezpłatny. Ponadto za pojazd kompletny i w stosunkowo dobrym stanie szroty wypłacają zwykle właścicielowi od 100 do 300 zł.

Oczywiście, trzeba też spełnić kilka wymagań. Auto musi być przede wszystkim legalne, co sprawdza obsługa złomowiska (zgodność numeru VIN). Właściciela pojazdu bądź osoba przez niego upoważniona ma obowiązek stawić się w punkcie demontażu osobiście (z dowodem tożsamości).

W sytuacji, gdy auto ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, potrzebne są ich upoważnienia, a w przypadku, kiedy właściciel pojazdu nie żyje, należy okazać kopię aktu zgonu.

Można też dokonać kasacji auta, jeśli po nabyciu nie zostało zarejestrowane – wystarczy do tego umowa kupna. Więcej formalności czeka nas, jeśli dowód rejestracyjny zatrzymała policja – w wydziale komunikacji trzeba uzyskać tzw. zaświadczenie o zarejestrowaniu. Jeśli wszystkiem dokumenty są w porządku, pojazd trafia do recyklingu i w rozumieniu prawa staje się odpadem. Dokumentuje to zaświadczenie o demontażu pojazdu (lub o przyjęciu niekompletnego pojazdu), jakie otrzymujemy na szrocie. Z dokumentem tym należy w ciągu 30 dni zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej