Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak skutecznie zebezpieczyć auto przed rdzą?

12 kwi 17 18:40

Prędzej czy później i tak przegrasz z korozją. Jest jednak różnica, czy stanie się to za rok-dwa, czy za 10-15 lat. Zniszczenia powodowane przez utlenianie się metali można skutecznie powstrzymać, jednak błędy wyjdą na wierzch szybciej, niż się to niektórym wydaje. Pokazujemy, jak skutecznie zabezpieczyć auto przed rdzą

Udostępnij
0
Skomentuj

Podstawa w walce z korozją: reagować tak szybko, jak to możliwe. Jak reagować? Usunąć korozję w całości albo przynajmniej tak dokładnie, jak się da, jeśli trzeba, odtworzyć uszkodzony element, a następnie zabezpieczyć. Pozostaje do rozstrzygnięcia: czym usuwać korozję i jak potem zabezpieczyć metal. O tym, że to wcale nie jest proste, doskonale wiedzą blacharze i wielu ich klientów, którzy nie sprzedali samochodu w ciągu kilku miesięcy po naprawie.

Jak usunąć rdzę z nadwozia?

O tym, jaka metoda będzie najlepsza (a czasem kombinacja różnych metod), decyduje przede wszystkim dostępność zaatakowanego przez korozję miejsca, a także jego wielkość. Niestety, malutki purchel korozji lub spuchnięcie lakieru wielkości paznokcia może oznaczać, że pod spodem jest dziura wielkości pięciozłotówki.

Jak się przekonać? W każdym przypadku zaczynamy od mechanicznego usunięcia utlenionego metalu. Można skrobać (jeśli próbujemy rzecz naprawić punktowo – choćby małym wkrętakiem), za pomocą szczotki drucianej (ręcznej lub nakładanej na wiertarkę), szczotką do farby, można też, jeśli usterka dotyczy np. progów lub podłużnic, opukać okolice młotkiem. Blacharze, widząc większy skorodowany fragment, najchętniej od razu sięgają po szlifierkę kątową i odcinają uszkodzony element.

Przy niewielkich purchelkach, które mamy nadzieję usunąć lub zabezpieczyć we własnym zakresie (to możliwe, jeśli nie doszło do perforacji metalu), ważne, by nie pozostawić korozji np. pod listwą. Jeśli dla oszczędności czasu tak zrobimy i mamy nadzieję, że może się uda, z pewnością wkrótce rdza znów się pojawi – uszkadzając jeszcze większą część elementu. Jeśli rdza wyłazi na krawędzi elementu albo spod listwy ozdobnej, trzeba ją koniecznie zdemontować. Niestety, zwykle pod spodem rzecz wygląda gorzej niż z wierzchu.

Inne dostępne metody mechanicznego usuwania korozji to np. piaskowanie. W ten sposób zdejmuje się korozję z felg, ale można też z podwozia (za pomocą piaskarki ręcznej w kształcie pistoletu) lub części zdemontowanych z samochodu. Ważne: po piaskowaniu należy zabezpieczyć (np. przez malowanie) element natychmiast!

Chemiczne usuwanie rdzy

Za pomocą chemii można usunąć tlenki metali, których z różnych względów nie mogliśmy pozbyć się mechanicznie. Używając chemicznego konwertera rdzy, możemy też upewnić się, że niczego nie pominęliśmy – szansa, że naprawa będzie skuteczna, rośnie. Wadą chemii antykorozyjnej tego typu jest powolność działania i wymagania temperaturowe: najlepiej, gdy temperatura otoczenia to przynajmniej 10-15 stopni Celsjusza, zaś czas działania to minimum 24-48 godzin.

To jedna z przyczyn tego, że w warsztacie szybkiej obsługi lepiej nie liczyć na trwałe zamalowanie korozji; po prawdzie, większość blacharzy też nie ma czasu na takie zabawy. Pracując samodzielnie, warto z takiej chemii korzystać. Przykładowe działanie: nanosimy preparat na rdzę, po 12 godzinach nanosimy go ponownie, po kolejnych 12 godzinach zmywamy wodą; aplikujemy preparat ponownie, po 24 godzinach zmywamy wodą i suszymy – teraz można bezpiecznie przejść do dalszych działań.

Czym lakierować naprawioną powierzchnię?

Ani szpachla, ani najczęściej stosowany podkład akrylowy nie chronią przed korozją! Jak się przekonać? Uformujcie ze szpachli kulkę, niech się dobrze utwardzi. Teraz ją zważcie, zanurzcie na kilka godzin w wodzie, osuszcie i zważcie ponownie. Będzie cięższa! To dlatego, że szpachla jest strukturą porowatą – przepuszcza i chłonie wodę, zaś powoli ją oddaje. Niestety, lakiernicy uwielbiają szlifować szpachlę na mokro.

Efektem jest rdza, która wyłazi po kilku tygodniach lub miesiącach od naprawy. Podkład reaktywny? Pomaga, ale tylko w ograniczonym stopniu. Jedyny podkład, który naprawdę chroni przed rdzą przez uszczelnianie malowanej powierzchni, to podkład epoksydowy. Niestety, musi być nakładany grubą warstwą, długo schnie, źle się go szlifuje – lakiernicy go nienawidzą! Handlarze też go nie lubią – po naprawie grubą warstwę podkładu wykrywają mierniki lakieru.

Czym skutecznie zabezpieczyć nadwozie przed rdzą?

Nie wszędzie da się dotrzeć ze szczotką, jest też wiele miejsc, gdzie z różnych względów żadne brutalne metody nie wchodzą w grę. To np. profile i przestrzenie zamknięte – progi, wewnętrzne części drzwi, klapy bagażnika, maski silnika, słupków, podłużnic, także elementy komory silnika. W takich miejscach jest często wilgotno, tam rozwija się korozja. Takie miejsca można, a nawet warto regularnie zabezpieczać antykorozyjnie – przynajmniej co 2 lata.

Wśród wielu dostępnych na rynku preparatów zabezpieczających przed korozją znajdziemy środki na bazie wosku oraz oleje i inne tłuszcze. Środki na bazie wosków mają tę zaletę, że dostępne są także w sprejach do samodzielnego użycia, są wyposażone w cienkie rurki umożliwiające aplikację w progi, klapy, drzwi. Ich wadą jest to, że nałożone na brudną albo wilgotną powierzchnię (a to w przypadku profili zamkniętych jest bardzo trudno wykluczyć) po krótkim czasie pękają, łuszczą się i przestają działać.

Antykorozyjne preparaty olejowe i tłuszczowe nie pękają i nie łuszczą się, ale do ich aplikacji potrzebne są kompresor i specjalny pistolet. Środki typu Mike Sanders (tłuszcz stały, który przed aplikacją należy rozgrzać) mają jeszcze jedną zaletę: nie ściekają (już po chwili od aplikacji stygną i twardnieją) i nie śmierdzą.

Alternatywą jest też dowolny tłuszcz – np. towot, który można zmieszać z olejem przekładniowym. Taka mikstura, którą na gorąco wprowadzamy w profile pistoletem w postaci mgiełki olejowej, to jedno z najlepszych zabezpieczeń. Wada: przez jakiś czas ścieka i śmierdzi.

Czy samodzielnie można zabezpieczyć auto przed rdzą?

Auto zabezpieczane antykorozyjnie w warunkach garażowych powinno stanąć na płachcie folii budowlanej, która zabezpieczy podłoże. Samochód należy wcześniej dokładnie umyć, konieczne może być zdemontowanie niektórych listew czy maskownic, by odsłonić otwory technologiczne. Jeśli zamierzamy wykorzystać wyłącznie spreje, kupmy środki przynajmniej w dwóch rodzajach – o niskiej lepkości i dużej zdolności penetracyjnej jako pierwszą warstwę i preparaty o większej lepkości – jako warstwę zewnętrzną.

Jeżeli mamy kompresor, porzućmy spreje na rzecz preparatów tłuszczowo-olejowych. Jeśli możemy auto unieruchomić na 2-3 dni, przed użyciem tłuszczu można zastosować konwerter rdzy, który również pod ciśnieniem wtryśniemy w profile. Taki zabieg nigdy nie zaszkodzi, a jeśli gdzieś rozwija się korozja, o której nie wiemy, powstrzyma ją na długi czas. Kompresor przyda się jeszcze w jednym celu: sprężonym powietrzem warto przedmuchać wszelkie zakamarki, w które wprowadzamy środki antykorozyjne – w ten sposób usuniemy piasek i brud, zwiększając skuteczność zabiegu.

Preparaty woskowe muszą mieć czas na wyschnięcie (od kilku do kilkunastu godzin jedna warstwa), tłuszcz antykorozyjny zastyga po 5 minutach, olej przez kilka godzin może ściekać na folię. Jeśli użyliśmy tłuszczu antykorozyjnego lub oleju, po zabiegu samochód powinniśmy dokładnie umyć ze szczególnym uwzględnieniem opon i wszystkich elementów gumowych – tłuszcz może im zaszkodzić.

Naszym zdaniem

Zabezpieczenie antykorozyjne auta zabiera sporo czasu (chemia „przygotowawcza” potrzebuje czasu) i jest to brudna robota, preparaty ochronne też kosztują niemało – nic dziwnego, że profesjonalnie wykonane usługi zabezpieczania aut są bardzo drogie. Nieprofesjonalne zabezpieczenia natomiast bardziej szkodzą, niż pomagają. Masz garaż i czas – możesz spróbować sam!

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (70)

No photo
No photo ~ooo Użytkownik anonimowy
~ooo :
No photo ~ooo Użytkownik anonimowy
Za 100zł można kupić całkiem spory zlew ze stali nierdzewnej.
Ile by kosztowało nadwozie z takiej stali ??
Stawiam, że ze 2000zł więcej niż zwykłe.
W ciągu kilku lat zwróciłoby się to KAŻDEMU kierowcy.
Bo można by olać takie drobne uszkodzenia lakieru.
Producenci oczywiście NIGDY tego nie zrobią bo taki samochód byłby zbyt trwały.
Chyba, żeby jakiś nieprzekupny komisarz z Eurokołchozu wpadł na taki pomysł.
14 kwi 17 20:14 | ocena: 92%
Liczba głosów:50
92%
8%
| odpowiedzi: 5
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Olo Użytkownik anonimowy
~Olo :
No photo ~Olo Użytkownik anonimowy
"Lakiernicy uwielbiaja szlifowac szpachle na mokro" ludzie co za bzdury.To technologia z lat 80tych a lakiernicy z tamtych czasow juz dawno pomarli,bo w tym zawodzie raczej nie ma ludzi starych.Teraz technologia pozwala na szybkie.i zarazem skuteczne metody napraw na sucho!!! Ani grama wody,woda to samo zło w tym akurat przypadku.A wracajac do tematu korozji ,to jak powiedzial nie żyjący już wspaniały blacharz-"rdza jest.jak rak"-trzeba wyciąć do zdrowego
14 kwi 17 10:03 | ocena: 82%
Liczba głosów:33
82%
18%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Gość Darek Użytkownik anonimowy
~Gość Darek :
No photo ~Gość Darek Użytkownik anonimowy
Ten filmik tendencyjny i nieprofesjonalny. Najpierw napisali ze sprawdza 2 auta a potem sprawdzili TYLKO skorodowanego i wyciągneli z tego wnioski bez pokazania manekina którego przecież tam wsadzili!!! Taki test to mogą sobie wsadzić.
14 kwi 17 13:07 | ocena: 79%
Liczba głosów:14
79%
21%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tlenek żelaza Użytkownik anonimowy
~tlenek żelaza :
No photo ~tlenek żelaza Użytkownik anonimowy
Niektóre auta rdzewieją już w katalogu.Cóż, takie są ekologiczne i starają się szybko wrócić do natury.
14 kwi 17 09:23 | ocena: 95%
Liczba głosów:56
95%
5%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~aluminium Użytkownik anonimowy
~aluminium :
No photo ~aluminium Użytkownik anonimowy
Tak to jest jak oszczędza się na ocynku i stali nierdzewnej.
14 kwi 17 09:37 | ocena: 98%
Liczba głosów:51
98%
2%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~paśśśśdzioh Użytkownik anonimowy
~paśśśśdzioh
No photo ~paśśśśdzioh Użytkownik anonimowy
do ~Czesiek:
No photo ~Czesiek Użytkownik anonimowy
14 kwi 17 13:29 użytkownik ~Czesiek napisał
Muj folcwagen nigdy niezardzewieje
bo jeśdzisz do kościoła 2 razy w roku,potem stodoła i snopkami obkładasz ?
14 kwi 17 13:59 | ocena: 80%
Liczba głosów:15
80%
20%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~yaro Użytkownik anonimowy
~yaro :
No photo ~yaro Użytkownik anonimowy
mercedesy i dacie rdzewieja juz w salonie
14 kwi 17 16:28 | ocena: 81%
Liczba głosów:31
81%
19%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Bl0wj0b Użytkownik anonimowy
~Bl0wj0b :
No photo ~Bl0wj0b Użytkownik anonimowy
Najskuteczniejszy sposób na pozbycie się rdzy to sprzedaż Mazdy :-)
14 kwi 17 09:03 | ocena: 77%
Liczba głosów:74
77%
23%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~hmm Użytkownik anonimowy
~hmm
No photo ~hmm Użytkownik anonimowy
do ~ooo:
No photo ~ooo Użytkownik anonimowy
14 kwi 17 20:14 użytkownik ~ooo napisał
Za 100zł można kupić całkiem spory zlew ze stali nierdzewnej.
Ile by kosztowało nadwozie z takiej stali ??
Stawiam, że ze 2000zł więcej niż zwykłe.
W ciągu kilku lat zwróciłoby się to KAŻDEMU kierowcy.
Bo można by olać takie drobne uszkodzenia lakieru.
Pr
A nie dziwisz się dlaczego Citroeny i Peugeoty nie rdzewieją?
Są ocynkowane... proste.
24 kwi 17 21:32 | ocena: 73%
Liczba głosów:11
73%
27%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~va Użytkownik anonimowy
~va :
No photo ~va Użytkownik anonimowy
najlepszym sposobem na korozję jest zakup nowego auta. tylko, że większość z tych, które są ze stali maja juz korozję w jej strukturze. vw, mercedes, mazda, opel. fiat i inni wiedzą jak to zrobić aby równo po 5 latach a nawet wczesniej 20% auta miało korozję. jedynie jeszcze francuzy maja ocynk obustronny a pozostali zaczynają stosować jakieś polimery, które działają własnie ok 5 lat od produkcji.
25 kwi 17 08:32 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Jak skutecznie zebezpieczyć auto przed rdzą?

Jedno z najskuteczniejszych, bezpiecznych i w sumie dość „czystych” w aplikacji zabezpieczeń to preparaty olejowo-tłuszczowe – np. Rust-Stop albo (lepiej) Mike Sanders. Tłuszcz aplikowany na gorąco ma doskonałe właściwości penetrujące, wypiera wodę, wchodzi w szczeliny, a także uszczelnia stare, uszkodzone powłoki antykorozyjne; z czasem nie pęka, co najwyżej wymywa się. Wasztaty usługowe ogłaszają się w internecie, żądają ok. 100 zł za zabezpieczenie jednego elementu. Macie garaż i dostęp do prądu? Za dobry kompresor, pistolet i dużą puszkę preparatu zapłacicie 2 tys. zł – tyle, co za jednorazową usługę. Niestety, jest to brudna robota.

Jak skutecznie zebezpieczyć auto przed rdzą? (slajd 1 z 24)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego