CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Jak to wyciszyć?

14 mar 05 01:00
Udostępnij
0
Skomentuj

Są takie samochody, które hałasują "same z siebie". Jeśli samochód cały skrzypi i klekocze z powodu niskiej sztywności nadwozia (co zdarza się szczególnie często w autach z nadwoziem kombi), niewiele da się samemu zaradzić. Z reguły jednak w aucie mamy kilka uciążliwych "świerszczy", które są wynikiem usterki lub zwykłego zaniedbania. Takie źródła hałasu da się usunąć (patrz ramka obok). Warto wiedzieć, że skrzypienie elementów wnętrza jest szczególnie zauważalne zimą - stwardniałe z powodu mrozu elementy plastikowe i gumowe nie pracują tak, jak powinny. To szczególnie w starszych samochodach normalne zjawisko ma szansę zniknąć bez naszej ingerencji wiosną, gdy zrobi się cieplej. Czy można poprawić fabryczne wyciszenie auta? Oczywiście! W tego typu zabiegach specjalizują się warsztaty zajmujące się profesjonalnym nagłośnieniem samochodowym. W niemal każdym aucie da się dodatkowo wygłuszyć drzwi i obicia tapicerskie, naklejając od wewnątrz specjalne maty wygłuszające i usztywniając całą konstrukcję specjalną masą bitumiczną. Koszt to 200-600 zł za jedne drzwi, w zależności od modelu i użytych materiałów. W ten sam sposób można wygłuszyć bagażnik, podłogę, przegrodę czołową i inne części auta. W warsztacie da się też zredukować hałaśliwość plastików. Dodatkowa korzyść: głośniki zamontowane w wygłuszonych drzwiach zapewniają dużo lepszy dźwięk!Co można poprawić samemu?- Sprzątnięcie wnętrza powinno pomóc. Bardzo często liczne i niepotrzebne w aucie przedmioty (spreje, szczotki, narzędzia, monety) podskakują w schowkach drzwi i w różnych zakamarkach.- Trzeba ustalić pochodzenie dodatkowych odgłosów. Jeżeli docierają z tylnej części wnętrza, trzeba poprosić kogoś o pomoc - z miejsca kierowcy nie sposób ustalić, które elementy powodują hałas.- Pomiędzy ocierające się o siebie części plastikowe można włożyć kawałki filcu lub innego materiału tłumiącego. - Hałasujące mechanizmy (np. stelaże foteli) można nasmarować np. za pomocą preparatów w spreju. Warto stosować smary niebrudzące.- Stuki z podwozia może usunąć warsztat. Czasami wystarczy wymienić jeden niedrogi element! Najczęściej hałasuje zawieszenie, ale bywa, że na nierównościach obija się źle umocowany wydech. - Klekotanie drzwi może być skutkiem ich obluzowania. Trzeba sprawdzić, czy zawiasy nie są wybite, i ewentualnie je wymienić. Jednak w wielu autach przyczyna jest głębsza: niska sztywność nadwozia. "Wrodzonego" klekotania drzwi nie da się całkowicie usunąć, choć pomaga np. regulacja zamków. - Piszczące uszczelki drzwi częściowo można uciszyć, stusując spreje do uszczelek. Taki zabieg nie zawsze całkowicie rozwiąże problem, ale na pewno przedłuży trwałość gumowych elementów.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~gajowy Użytkownik anonimowy
~gajowy :
No photo ~gajowy Użytkownik anonimowy
W takie "zabawy" z W takie "zabawy" z wygłuszaniem dobra jest SztukaWyciszania.pl z Warszawy. Nawet kiedyś czytałem w waszej gazecie artykuł na ich temat. U mnie wyciszali uszczelki drzwi, bo jak się rozpędzałem na autostradzie, to już przy setce był szum. Teraz i przy 200km/h cisza:)
1 gru 12 23:26 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~aros7 Użytkownik anonimowy
~aros7 :
No photo ~aros7 Użytkownik anonimowy
maty gajowy dobrze mówi. Najlepiej do firmy wygłuszającej, w te maty z allegro to nie ma się co bawić.
15 lip 13 10:48
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej