Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak wymienić filtry w aucie?

5 maja 14 15:02

W każdym aucie znajduje się kilka filtrów, które trzeba regularnie wymieniać. Jak to zrobić, o czym należy przy tym pamiętać?

Udostępnij
0
Skomentuj

Poza filtrami oleju, powietrza i kabinowym w autach znaleźć można też inne, np. filtry paliwa (w tym również co najmniej dwa filtry montowane w instalacji gazowej), oleju w skrzyni biegów czy filtry osuszacze zamontowane wewnątrz układu klimatyzacji.

Wymiana większości z nich zwykle wykracza jednak poza możliwości przeciętnego majsterkowicza. Warto jednak wiedzieć o ich istnieniu, choćby po to, żeby przy okazji przeglądu w warsztacie przypomnieć mechanikom o tym, że trzeba do nich zajrzeć.

Oszczędź nawet 517 zł na ubezpieczeniu OC!

Różnice w cenach polis dla tego samego auta mogą wynosić nawet kilkaset procent! Dlatego zanim kupicie ubezpieczenie, porównajcie oferty rożnych firm.

Niestety, często to konieczne, bo wielu fachowców unika brudnej roboty, jeśli klient się o nią nie upomina. Jeśli zlecacie wymianę filtrów w ramach przeglądu, lepiej się upewnić, że została ona wykonana, ponieważ nawet w ASO zdarza się, że nieuczciwi mechanicy, zamiast filtr wymienić, przecierają go z zewnątrz szmatą.

Filtr oleju należy wymieniać przy okazji każdej wymiany oleju. Teoretycznie nawet w większości nowych aut można to wciąż zrobić samodzielnie, tyle że zwykle nie warto. Przede wszystkim dlatego, że później i tak pojawia się problem, co zrobić z przepracowanym olejem.

W żadnym wypadku nie należy oszczędzać na jakości filtra – choć wszystkie wyglądają podobnie, te markowe wykonane są z lepszych materiałów.

Jazda autem ze starym filtrem kabinowym jest niebezpieczna dla pasażerów, bo na jego powierzchni rozwijają się bakterie, grzyby i pleśń. W dodatku im mniejsza drożność filtra, tym bardziej utrudniona cyrkulacja powietrza wewnątrz auta – stąd w wielu autach poważne problemy z zaparowanymi szybami.

Filtry zwykle należy wymieniać co 15 tys. km, a w pojazdach, którymi jeżdżą alergicy - częściej.

Silnik potrzebuje do pracy nie tylko benzyny, ale i powietrza. I to czystego! Jeśli filtr powietrza jest brudny, pogarszają się osiągi i wzrasta zużycie paliwa. Z kolei stary filtr może przestać skutecznie oczyszczać zassane powietrze – to bardzo groźne dla silnika.

W zależności od modelu auta i sposobu jego eksploatacji (m.in. stanu dróg, po których auto jeździ) wymiana jest zwykle zalecana co 15-30 tys. kilometrów.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej