Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak z auta zmyć robale?

27 sie 15 11:57

Nie ma takich wycieraczek, które skutecznie oczyszczą przednią szybę, na której rozbijają się setki owadów. Nie ma też takiego szamponu, który szybko i skutecznie rozpuści resztki wtopionych w lakier owadów, żywicy czy śladów po liściach przyklejonych przez tydzień do karoserii. To czym to zmyć?

Udostępnij
0
Skomentuj

Przede wszystkim takie zabrudzenia najlepiej usunąć jak najszybciej, szczególnie jeśli auto jest pomalowane tanim lakierem jednowarstwowym albo lakierem renowacyjnym. Im jaśniejszy kolor, tym łatwiej go trwale zaplamić.

Nawet tak niewinna rzecz jak liść brzozy, jeśli przyklei się do lakieru na kilka dni, a w tzw. międzyczasie zostanie zmoczony deszczem, zostawi na lakierze „pieczątkę”. Co do resztek owadów, to pozostawione na lakierze mogą uszkodzić chemicznie zewnętrzną warstwę lakieru tak, że zaczyna się ona łuszczyć. Uwaga na żywicę drzew: mycie jej wodą z szamponem nie ma sensu – żywica nie rozpuszcza się w wodzie, również może zareagować z lakierem.

Oszczędź nawet 517 zł na ubezpieczeniu OC!

Różnice w cenach polis dla tego samego auta mogą wynosić nawet kilkaset procent! Dlatego zanim kupicie ubezpieczenie, porównajcie oferty rożnych firm.

Usuwanie owadów z szyb i reflektorów

O ile reflektory są wykonane ze szkła (w przypadku szyb to wciąż standard), można śmiało użyć gąbki do szorowania, przy czym zmywak kuchenny może okazać się jednak za ostry. Reflektory dawniej były robione z solidnego, twardego szkła, któremu nawet kuchenne zmywaki niestraszne, obecnie są wytwarzane z poliwęglanu i należy je traktować z taką samą ostrożnością jak lakier – mogą się porysować.

Bezpiecznie można użyć: szmaty z mikrofibry, gąbki do usuwania owadów z lamp i szyb, a także zwiniętej w kulkę gazety. Ta ostatnia opcja jest... szczególnie warta polecenia. Używając jednego z powyższych narzędzi oraz odpowiedniego nacisku, wystarczy nam zwykły płyn do szyb (może być płyn do spryskiwacza), jakkolwiek płyn do usuwania owadów zawierający więcej rozpuszczalnika organicznego ułatwi nam pracę.

Usuwanie owadów z lakieru

Ostre gąbki do mycia naczyń zostawmy w kuchni – lakier uszkodzą skuteczniej niż papier ścierny! Bez ryzyka możemy użyć szmatki z mikrofibry (może być zwykła, miękka bawełna), a także gąbki do czyszczenia lakieru z owadów, jednak jeśli gąbka wydaje się być ostra, lepiej zamiast silnego nacisku użyć więcej płynu do zmywania owadów lub więcej wody z szamponem.

Nie wolno szorować na sucho! Jeśli po umyciu auta pozostały widoczne plamy, a lakier wydaje się już gładki w dotyku, oznacza to, że brud wniknął w wierzchnią warstwę lakieru. By go usunąć, najlepiej jako narzędzia użyć miękkiej szmatki, a jako chemii zmywacza wstępnego do lakieru, środka do głębokiego czyszczenia albo zwykłej, lakierniczej pasty polerskiej. Może być też amatorska pasta Tempo. Musi dać radę!

Usuwanie zabrudzeń z plastików

Do lakierowanych tworzyw właściwe są zasady dotyczące lakierowanych elementów blaszanych, natomiast czarne zderzaki i listwy są odporne na szorowanie dowolną szmatką czy gąbką z wyłączeniem zmywaków kuchennych. Uwaga! – mogą być nieodporne na niektóre środki chemiczne.

Jak umyć dorze auto w myjni?

Jadąc do myjni automatycznej, warto wziąć płyn na owady i na 2-3 minuty przed wjazdem (albo już po wprowadzeniu auta do myjni) spryskać elementy zabrudzone owadami dużą ilością płynu. Dzięki temu jest szansa, że wstępnie rozpuszczone zabrudzenia myjnia skutecznie usunie – inaczej nie ma szans.

Uwaga ogólna w kwestii chemii

Nie pozwalajmy, by płyn wysechł na lakierze, szczególnie jasnym, gdyż pozostawi plamy. Jeśli lakier jest rozgrzany, używamy płynu tylko na niewielkiej powierzchni, którą od razu szorujemy, pozostałości chemii trzeba koniecznie wytrzeć lub zmyć wodą, zanim wyschnie.

Sposoby na żywicę

Plamy z żywicy drzew bardzo dobrze zmywa się spirytusem etylowym (spożywczym lub technicznym), a także izopropylowym. Nie mając pod ręką specyficznych środków, można spróbować zmyć plamy (także z asfaltu) WD-40 lub podobnym preparatem uniwersalnym na bazie ropy. Do mycia szyb (z czegokolwiek) tłuste preparaty jednak się nie nadają – będziemy je zmywać z równym trudem co żywicę.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej