CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Skąd ta woda?

10 lis 10 10:00
Udostępnij
0
Skomentuj

Mokre dywaniki? To pewnie woda przyniesiona na butach.Nieprzyjemny zapach stęchlizny we wnętrzu? Powód: nieodgrzybionaklimatyzacja

Pierwsze objawy podtopienia samochodu można łatwo zignorować. Zanim woda stanie się widoczna już na pierwszy rzut oka, mija bardzo dużo czasu - w zakamarkach karoserii i elementach tapicerki niemal bez śladów może zmieścić się nawet kilkadziesiąt litrów!

Tymczasem nadmiar wilgoci w aucie jest bardzo niebezpieczny

Grozi m.in. korozją nadwozia i awariami "elektryki", aponadto - co bardzo ważne -szkodzi też pasażerom.Mokre dywaniki to zapowiedź kłopotów. Jeżeli w samochodzie ciągle parują szyby, a pasażerowie narzekają na nieprzyjemny "piwniczny" zapach czy też po prostu z auta wysiadamy z mokrymi nogawkami, koniecznie trzeba zajrzeć pod dywaniki.

Zwykle to tam znajduje się "akwarium"

Jednak samo zauważenie problemu wcale go nie rozwiązuje, bo dróg, którymi woda może dostawać się do wnętrza auta jest bardzo wiele. Prawdziwą przyczynę można najczęściej znaleźć dopiero metodą prób i błędów. Najłatwiej jest szukać "po śladach" - woda zwykle zostawia na swojej drodze zacieki. Tyle tylko, że aby do nich dotrzeć, trzeba często rozebrać pół samochodu.

Zanim podejmiemy się tak poważnego zadania, warto najpierw wykluczyć najczęstsze przyczyny

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy drożne są fabryczne odpływyi rynienki. Woda przepływająca przez auto to nic nadzwyczajnego, ważne jest jednak, by możliwie szybko znajdowała właściwy odpływ. Częstą przyczyną zalania wnętrza jest zapchanaliśćmi i igliwiem rynienka na podszybiu.

Jeśli jej ujście jest zatkane, poziom wody będzie podwyższał się do momentu, kiedy cała zawartość trafi do położonych nieco wyżej wlotów układu wentylacyjnego, a stamtąd - do wnętrza, często niszcząc przy okazji dmuchawę przewietrzania kabiny!

Podobne problemy dotyczyć mogą drzwi. Jeżeli uszczelki przy szybach będą sparciałe a odpływy na dole drzwi niedrożne, to woda wypełni z czasem pustą przestrzeń (podtapiając np. silniczki podnośników szyb oraz siłowniki zamka centralnego) i będzie powoli przesiąkać do wnętrza auta.

Podczas sprawdzania nie można zapomnieć o uszczelkach drzwi, klap oraz szyb

Wystarczy kilkumilimetrowy uszczerbek, by z czasem wnętrze auta zaczęło przypominać kaczy staw. Szczególnie dramatyczne konsekwencje mają zwykle przecieki spod przedniej szyby oraz szyberdachu.

Woda trafia wtedy najczęściejpod deskę rozdzielczą, czyli dokładnie tam gdzie znajdują się bardzo ważne i drogie elementy elektroniczne - komputer silnika, sterowniki akcesoriów, centralka alarmu, przekaźniki i bezpieczniki. Wtedy o tym, że mamy podtopione auto, dowiemy się dopiero wtedy, gdy mechanik zacznie szukać przyczyn awarii jakiegoś podzespołu!

Zalaną elektronikę nie zawsze można naprawić

Niestety, jeśli woda trafi już do układów elektroniki, suszenie zwykle nie wystarczy. Nawet kiedy po usunięciu wilgoci zalana część zacznie znowu działać, jej dni są zwykle policzone. Najpóźniej po kilku miesiącach korozja da o sobie znać i zakłóci przepływ prądu.

Zdiagnozowanie przyczyny kłopotów bywa wtedy naprawdę trudne.Którędy woda dostaje się do środka? Nawet malutka szczelina wystarczy, żeby do wnętrza trafiły litry wody.

Oto kilka punktów, które warto sprawdzić przynajmniej raz na jakiś czas

Dodatkowo po każdej wizycie w myjni lub nawet po dużym deszczu warto zajrzeć pod dywaniki - jeśli znajdziemy tam ślady wody, należy koniecznie znaleźć jej źródło. Jeżeli powodem są niedrożne odpływy, obędzie się bez inwestycji - wystarczy po prostu oczyścić zakamarki karoserii.

Gorzej jeśli wymiany wymagają uszczelki

Gdy nie uda się dobrać taniego profilu gumowego sprzedawanego na metry, to za oryginalną uszczelkę zapłacimy nawet kilkaset złotych. Często nie można liczyć na zamienniki.

Walka z żywiołem - jak usunąć najczęstsze przyczyny przecieków?

Przyczyną zalania wnętrza samochodu zwykle jest drobna usterka, za to koszt usunięcia śladów "fali powodziowej" sięga niekiedy kilku tysięcy złotych! Bardzo często niepotrzebna jest pomoc mechanika, wystarczy samemu dokładnie przejrzeć auto.

Na pierwszy ogień powinny pójść wszystkie odpływy i otwory technologiczne. Później należy sprawdzić uszczelki drzwi, klap i szyb.Klasyka: pęknięcie uszczelki otwiera wodzie drogę do wnętrza samochodu

Brak odpływu?

Warto upewnić się, czy fabryczne odpływy są drożne W ukryciu: zatkane odpływy mogą znajdować się np. pod akumulatorem Liście: auta stojące na zewnątrz cierpią z powodu liści w zakamarkach

Domowe sposoby: zwykłe, dziecięce pieluchy doskonale pochłaniają wilgoć

Membrany: sprawne zapewniają cyrkulację powietrza.

Popsute - przecieki

Czasem podtopienia to skutki nieprofesjonalnej pracy blacharza. Przy okazji naprawy powypadkowej zatkane zostały otwory odpływowe. Jednocześnie nie wymieniono uszkodzonych uszczelek. Efekt? Pod nogami pasażerów zaczęła zbierać się woda.

W końcu samochód nie dał się uruchomić, bo przekaźniki sterujące pracą podzespołów znalazły się pod wodą. Po odbudowie zniszczonej części instalacji samochód znów trafił do blacharza. Diagnoza: podłoga przerdzewiała na wylot!

Jak pozbyć się wilgoci z wnętrza nadwozia?

Najlepszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest po prostu pozostawienie otwartego samochodu w upalny dzień. Niestety, nie zawsze można to zrobić. Wtedy pomóc mogą domowe sposoby, np. użycie "kociego żwirku". Wystarczy rozsypać go na wilgotne dywaniki, zaczekać aż wchłonie wodę, a następnie zebrać przy użyciu (wodoodpornego!) odkurzacza.

Pozytywny efekt uboczny

Żwirek pomaga również pozbyć się z wnętrza nieprzyjemnych zapachów. Metoda ma również wady: usunięcie wszystkich granulek z zakamarków wymaga bardzo starannego odkurzania.W przypadku małych "podtopień" sprawdzić się mogą gazety wkładane pod dywaniki.

Ale uwaga!

Nie przy jasnej tapicerce, bowiem ślady z rozmokniętej farby drukarskiej są wyjątkowo trudne do usunięcia. W przypadku mocno zawilgoconych aut profesjonaliści preferują bardziej skuteczne rozwiązania, np. użycie osuszaczy przemysłowych. Urządzenia takie można znaleźć np. w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Ceny zaczynają się od ok. 70 zł za dobę. Tyle czasu wystarczy do osuszenia każdego auta.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~lii Użytkownik anonimowy
~lii
No photo ~lii Użytkownik anonimowy
do ~kris:
No photo ~kris Użytkownik anonimowy
5 sty 15 14:20 użytkownik ~kris napisał
mi woda dostaje sie jak najade na kałurze jaka moze byc przyczyna ktos wie?
ja wiem Omijaj kaluze
18 paź 15 16:33 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Tomuś Użytkownik anonimowy
~Tomuś :
No photo ~Tomuś Użytkownik anonimowy
Moja golfina była bita w drzwi i słupek. Przy intensywnych opadach deszczu gdy stoi lekko pochylony wlewa się woda na dywaniki gumowe. Kałuże i myjnia też potrafi strumień wody się przedostać do wewnątrz. Muszę się trochę pomęczyć bo na nowy samochód nie stać. Pech chciał że, gdy kupowałem była ładna pogoda :-S
27 lip 23:13
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Luk Użytkownik anonimowy
~Luk :
No photo ~Luk Użytkownik anonimowy
https://www.youtube.com
2 wrz 16 06:55 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~kris Użytkownik anonimowy
~kris :
No photo ~kris Użytkownik anonimowy
mi woda dostaje sie jak najade na kałurze jaka moze byc przyczyna ktos wie?
5 sty 15 14:20 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Skąd ta woda?

Skąd ta woda?

Skąd ta woda? (slajd 1 z 4)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego