Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Skaner diagnostyczny w telefonie lub tablecie

15 lis 13 11:33

Za 50 zł można kupić urządzenie, które może zmienić tablet lub smartfon w sprzęt diagnostyczny do samochodu. Za diagnostykę w profesjonalnym warsztacie trzeba zapłacić 200-300 zł. Co można odczytać na ekranie smartfona i jak działa tani interfejs.

Udostępnij
0
Skomentuj

Już ponad 5 milionów Polaków używa smartfonów i tabletów. Wśród tysięcy aplikacji dostępnych do tych urządzeń znaleźć można setki przeznaczonych do diagnostyki aut. Jak z nich skorzystać?

Potrzebny jest do tego interfejs, który pozwala nawiązać połączenie między urządzeniem a komputerem sterującym auta. Zdobycie takiej przejściówki to żaden problem – można ją kupić np. za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych, kosztują ok. 50 zł.

Najprostsze urządzenia pozwalające na bezprzewodową komunikację między komórką lub tabletem a autem sprzedawane są w cenach poniżej 50 zł. W Chinach można je kupić za 4-5 dolarów! Płacimy i dostajemy... wtyczkę pasującą do standardowego gniazda OBD (układu diagnostyki pokładowej, który od lat należy do obowiązkowego wyposażenia aut).

We wnętrzu wtyczki znajduje się moduł Bluetooth oraz najczęściej układ znany jako ELM327. Nieco droższe są interfejsy pozwalające na łączność bezprzewodową w standardzie WiFi, mogą one współpracować z urządzeniami firmy Apple.

Diagnoskop z tabletu pozwala na odczytanie błędów zapisanych przez układ diagnostyki pokładowej w komputerze samochodu. Można też sprawdzić bieżące parametry pracy czujników, sond lambda,czujników temperatury itp.

Trzeba jednakże pamiętać, że urządzenie za 50 zł nie zastąpi profesjonalnych komputerów, jakie mają specjalistyczne warsztaty. Ogólnodostępne oprogramowanie nie pozwala np. na wprowadzanie zmian nastawów silnika, nie obsługuje też funkcji specyficznych dla konkretnych modeli, m.in. nie diagnozuje układów komfortu oraz skrzyń biegów.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Zrób z tableta diagnoskop

Vgate Scan to jeden z klonów interfejsu diagnostycznego ELM327. Przetestowaliśmy go w połączeniu z tabletem Samsung Galaxy Tab2 7.0, telefonem Google Nexus 4 oraz kilkoma modelami aut. Używając darmowych programów bądź kosztujących najwyżej kilkanaście złotych, można m.in.: wyświetlić i wykasować błędy zapisywane przez układ diagnostyki pokładowej OBD, w tym również sprawdzić, kiedy błąd wystąpił; sprawdzić bieżące parametry pracy i odczyty czujników monitorujących pracę auta, np. przepływomierza, sond lambda, czujników temperatury; odczytać „stopklatki” (freeze frames), czyli zapisy parametrów pracy silnika w chwili wystąpienia awarii.

Foto: Auto Świat

Foto: Auto Świat

Foto: Auto Świat

Foto: Auto Świat

Skaner diagnostyczny w telefonie lub tablecie (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego