Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Sonda lambda - po co jest w aucie?

13 sie, 14:18

Sonda lambda to czujnik mierzący zawartość tlenu w spalinach. Sygnał z sondy trafia do sterownika silnika, który na tej podstawie określa, czy proces spalania przebiega prawidłowo i oblicza dawkę paliwa, która ma trafić do cylindrów. Silnik pracuje nierówno? Auto słabo przyspiesza i za dużo pali? To może być usterka sondy lambda!

Udostępnij
0
Skomentuj
Po co w aucie sonda lambda? Po co w aucie sonda lambda? Foto: Auto Świat

W nowoczesnych autach zwykle stosuje się dwie sondy lambda – jedną przed katalizatorem i drugą za nim. Pierwsza dostarcza informacji potrzebnych do sterowania pracą silnika, a druga kontroluje, czy układ oczyszczania spalin działa poprawnie

Sonda lambda - objawy usterki

Najczęściej pierwszym zauważalnym symptomem tego, że sonda lambda działa nieprawidłowo lub zupełnie nie działa, jest zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolki „check engine”. Często bywa tak, że sonda wprawdzie działa, ale przesyła do sterownika błędne wyniki. Wówczas pokładowy system samodiagnozy może nie zauważyć usterki i kontrolka się nie zapali.

Jeśli sonda lambda przekłamuje, silnik może pracować nierówno, będzie mu też brakowało mocy i zwiększy się zużycie paliwa. W razie wystąpienia takich objawów z wizytą w warsztacie nie ma co zwlekać. Producenci sond lambda zalecają, żeby sprawdzać ich działanie co 30 tys. km.

Sonda lambda - co jej szkodzi?

Sonda lambda pracuje w ekstremalnych warunkach – jej końcówka znajduje się wewnątrz przewodu spalinowego, gdzie ma styczność z gorącymi spalinami, natomiast korpus wystaje na zewnątrz wydechu i tam jest narażony na kontakt z wodą, solą i brudem.

Trwałość sondy, w zależności od jej typu, wynosi zwykle od 50 tys. do 160 tys. km. Czujnik może jednak zepsuć się też wcześniej, np. jeśli silnik spala nadmierne ilości oleju lub w przypadku zatankowania benzyny ołowiowej. Żywotność sond lambda skraca też jazda na gazie, ponieważ powoduje ona wzrost temperatury spalin.

Sonda lambda - o tym musisz pamiętać:

1. Sonda lambda musi działać precyzyjnie. Tanie zamienniki nie gwarantują prawidłowej pracy silnika.

2. Z wymianą zepsutej sondy lambda nie wolno zwlekać, nawet jeśli wydaje się, że silnik pracuje prawidłowo.

3. Przy wymianie sondy lambda nie wolno sztukować ani lutować przewodów czy też brudzić smarem jej końcówki.

Sonda Lambda - ekspert radzi

Do awarii sond lambda dochodzi z wielu powodów. Czasem ich niesprawność to po prostu efekt wyeksploatowania, bo czujniki tlenu mają ograniczoną żywotność, a pracują w bardzo trudnych warunkach. Bardzo często zniszczenie sondy to skutek innej, wcześniejszej awarii, np. przepalenia uszczelki pod głowicą, w wyniku czego do wydechu dostał się płyn chłodzący, lub wypadania zapłonów, powodującego, że sonda ma kontakt z niespalonym paliwem. Częstą usterką jest też uszkodzenie obwodu grzewczegosondy. Ignorowanie niesprawności sondylub stosowanie niskojakościowych zamienników oryginalnych czujników bywa bardzo kosztowne w skutkach. W autach benzynowych grozi to m.in. zniszczeniem katalizatora, a w dieslach – drogiego filtra DPF.

Mirosław Maciejewski, Bosch Service Maciejewski

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej