Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Wymiana akumulatora w nowym aucie - tego nie zrobisz sam

12 sty 16 16:25

Wymiana akumulatora w nowoczesnym aucie to często zadanie dla przeszkolonych specjalistów. Problemem bywa nie tylko dobranie odpowiedniego typu baterii, ale i jej zamontowanie w samochodzie

Udostępnij
0
Skomentuj
Wymiana akumulatora Wymiana akumulatora Foto: Archiwum / Auto Świat

Nie tak dawno temu instrukcję dobierania i montażu akumulatora można było z łatwością zmieścić na jednej małej kartce. Tak naprawdę trzeba było tylko wiedzieć, jakie napięcie, pojemność i gabaryty powinien mieć nowy akumulator oraz po której stronie ma mieć plus i jaki kształt powinny mieć zaciski.

W przypadku diesli warto było jeszcze uwzględnić wartość prądu rozruchowego. Dobrany w ten sposób akumulator można było samodzielnie zamontować w aucie – wystarczyły do tego podstawowe narzędzia – i gotowe! Tak dobrany i zamontowany akumulator musiał działać. Jeśli jeździcie nowym, nowoczesnym autem, to ta instrukcja jest już zupełnie nieaktualna!

Teraz, żeby dobrać akumulator, trzeba wiedzieć znacznie więcej, bo na rynku pojawiły się nowe typy baterii, których często nie można stosować zamiennie. To, jakiego akumulatora wymaga konkretny samochód, zależy od jego wyposażenia i konstrukcji. Oto krótki przewodnik po dostępnych typach akumulatorów.

Akumulatory standardowe

To takie, w których płyty zanurzone są w ciekłym elektrolicie (36-proc. roztworze kwasu siarkowego). Są one relatywnie tanie, ale mają najwyżej przeciętne właściwości w dziedzinie prądu rozruchowego, bardzo źle znoszą też szybkie ładowanie i rozładowanie, a głębokie rozładowanie może je trwale uszkodzić. Występują też w wersjach ulepszonych, np. z płytami wykonanymi ze stopów ołowiu i wapnia, ze specjalnie uszczelnionymi obudowami. W żadnym wypadku nie wolno ich stosować do aut z systemami start&stop, systemami odzyskiwania energii. Lepiej nie używać ich też w autach, w których narażone są na wstrząsy i przechyły, np. w terenówkach czy autach rajdowych.

Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat)

To takie, w których płyty oddzielone są włóknem szklanym nasączonym elektrolitem. Są one znacznie odporniejsze na głębokie rozładowania i szybkie ładowanie i rozładowanie – da się je ładować nawet pięć razy szybciej od standardowych! Takie akumulatory są niezbędne w autach wyposażonych w układy start&stop, układy odzyskiwania energii. Można ich używać także w zwykłych autach, bo są odporniejsze mechanicznie i mają lepsze parametry elektryczne od klasycznych baterii. Niestety, są też wyraźnie (czasem nawet wielokrotnie) droższe.

Mają jednak jeszcze jedną wadę – źle znoszą wysokie temperatury. Nie wolno ich montować w pobliżu intensywnie nagrzewającego się silnika (a jeśli już, to za specjalną osłoną termiczną lub w „termosie”), przegrzane starzeją się w zastraszającym tempie. W większości modeli aut fabryczne AGM-y montowane są w bagażnikach. Jeżeli samochód był fabrycznie wyposażony w akumulator tego typu, to nie wolno go w żadnym wypadku zastąpić innym typem baterii. Standardowy akumulator kwasowo-ołowiowy ze zwykłymi płytami i płynnym elektrolitem w aucie ze start&stopem wytrzyma kilka dni!

Akumulatory ECM (Enhanced Cycling Mat)

Mają płynny elektrolit, ale ich płyty znajdują się w polietylenowych kopertach. To rozwiązanie, które nadaje się do aut z podstawowymi systemami start&stop. Lepiej od akumulatorów AGM znoszą wysokie temperatury, można je bez przeszkód montować w komorze silnika.

Ważna etykieta akumulatora

Foto: Archiwum / Auto Świat

Najważniejszymi informacjami na etykiecie akumulatora są dane dotyczące jego pojemności (podanej w amperogodzinach – Ah) oraz prądu rozruchowego podawanego w amperach. Uwaga! Prąd rozruchowy bywa podawany według różnych norm (EN, DIN, SAE, IEC) – warto zwrócić uwagę na to, jaką normę prądu rozruchowego zastosował w instrukcji auta jego producent.

Dodatkowo na obudowie często umieszczane są informacje o zastosowanych w danym akumulatorze rozwiązaniach konstrukcyjnych, np. AGM, ECM, Ca-Ca (płyty z kratkami wapniowo-ołowiowymi), Silver (kratki wapniowo-srebrowe). W przypadku akumulatorów przeznaczonych do aut z zaawansowanymi układami zarządzania energią na obudowie znajdować się też może kod potrzebny do wprowadzenia danych akumulatora do sterownika.

Akumulatory do hybryd

Akumulator w hybrydzie Akumulator w hybrydzie Foto: Archiwum / Auto Świat

Zwykłe akumulatory kwasowo-ołowiowe nie nadają się do stosowania w autach z napędem hybrydowym. W takich konstrukcjach z reguły montowane są akumulatory niklowo-wodorkowe (NiMH). Oferują one dosyć wysoką gęstość energii (stosunek ilości zmagazynowanej energii do masy ogniwa) – bateria NiMH o takiej samej masie co akumulator kwasowo-ołowiowy mieści około czterokrotnie więcej energii. Pod tym względem jeszcze lepsze są baterie litowo-jonowe i wielu producentów pracuje intensywnie nad ich zastosowaniem w autach. Niestety, mają one też bardzo poważną wadę – w przypadku uszkodzenia taki akumulator zamienia się w groźną bombę.

Akumulator pod kontrolą komputera

Coraz więcej aut wyposażonych jest w układy zarządzania energią elektryczną. Oznacza to, że specjalny komputer decyduje o tym, czy akumulator jest ładowany i które odbiorniki mają być zasilane. W wielu nowoczesnych konstrukcjach prąd jest towarem deficytowym – z jednej strony coraz więcej podzespołów wymaga zasilania (prądu do pracy potrzebują nie tylko światła czy układ wentylacyjny, ale też silnik, układ hamulcowy czy przekładnia kierownicza), z drugiej strony nie da się jednak zastosować zbyt dużego alternatora, bo prąd w samochodzie nie jest za darmo – wytwarza się go z paliwa, kosztem mocy przekazywanej na koła.

Komputer musi określać priorytety, żeby np. nie okazało się, że po uruchomieniu radia, klimatyzacji czy ogrzewania foteli nie zabrakło prądu np. dla hamulców, świateł czy układu kierowniczego. Elektronika nie może też dopuścić do tego, żeby w czasie jazdy akumulator rozładowywał się do stopnia uniemożliwiającego późniejsze uruchomienia silnika. Starsi czytelnicy pamiętają zapewne jak za komuny podawano stopnie zasilania – im wyższy, tym mniej prądu trafiało do odbiorców.

Sterownik akumulatora Sterownik akumulatora Foto: Archiwum / Auto Świat

W nowych autach jest tak samo – sterownik może w razie potrzeby odłączać poszczególne obwody, począwszy od tych odpowiedzialnych za komfort. Czasem użytkownicy myślą, że w ich autach zepsuło się np. radio czy klimatyzacja, podczas gdy wina tkwi w akumulatorze. Kondycja akumulatora jest nieustannie monitorowana przez odpowiedni sterownik. Określa on nie tylko bieżący stopień naładowania akumulatora, ale też szacuje jego trwałość.

Jeśli bateria jest niesprawna, odpowiedni komunikat wzywa użytkownika do warsztatu. I tu mogą się zacząć schody. Bez odpowiedniego komputera diagnostycznego często nie da się przy takich autach nic zrobić. Sama wymiana baterii może nie być skuteczna – do czasu zarejestrowania go w sterowniku elektronika traktuje wymieniony akumulator jako stary i niesprawny! Do niektórych modeli aut, np. do wielu nowych Volkswagenów, zalecane są akumulatory ze specjalnym kodem BEM (Battery Energy Management) na obudowie. Wpisanie tego kodu do sterownika jest konieczne do tego, żeby sterownik rozpoznał parametry baterii. Źle zdefiniowany w systemie akumulator grozi uszkodzeniem elektroniki auta.

Akumulatory do zadań specjalnych

Do aut terenowych, sportowych czy quadów i łodzi stosuje się często tzw. akumulatory orbitalne, nazywane też spiralnymi lub akumulatorami o zwiniętej płycie. To specyficzny rodzaj akumulatorów AGM, w których – jak sama nazwa wskazuje – płyty składają się z kratek zwiniętych w spirale (rulony) wraz z mikroporowatą włókniną z maty szklanej.

Włóknina jest oczywiście nasączona elektrolitem, a całość mieści się w solidnej, plastikowej obudowie . W porównaniu ze zwykłymi akumulatorami AGM z płaskimi płytami, o porównywalnych gabarytach, zapewniają one znacznie wyższą pojemność i sprawność oraz wytrzymałość mechaniczną. Dużą zaletą takich akumulatorów jest to, że mogą one pracować w różnych pozycjach, bez ryzyka wycieku elektrolitu.

Oferowane są zwykle w różnych wersjach, np. jako akumulatory rozruchowe lub akumulatory głębokiego rozładowania (np. do wyposażenia aut kempingowych), a także jako wersje hybrydowe nadające się do obydwóch tych zastosowań.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (13)

No photo
No photo ~cyklista Użytkownik anonimowy
~cyklista :
No photo ~cyklista Użytkownik anonimowy
Ale data produkcji bardzo jest ukrywana ....a akumulator im dłużej zalega magazyny i to bez doładowywania (w większości) jest wart tyle ile w złomie za niego płacą .Tak samo akumulator z gwarancją ....sprzedawcy to złom zakupiony przez handlarzy za grosze i sprzedawany jak pełnowartościowy..Taka gwarancja sprzedawcy jest nic nie warta i jak się w aucie droga elektronika zepsuje to sklep ze swoją gwarancją dopiero ci pokaże ile jest warta...(.ha ha oszustów 102)
8 lis 16 10:29 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Igorex Użytkownik anonimowy
~Igorex :
No photo ~Igorex Użytkownik anonimowy
Dobrze, że ja w swoim Fordzie Kuga wymieniłem akumulator w ASO. Zapłaciłem 420zł, do tego gwarancja 3-letnia i przełożyli mi go na miejscu.
25 sty 16 17:50 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
33%
67%
| odpowiedzi: 5
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~serwisant elektroniki samochodowej Użytkownik anonimowy
~serwisant elektroniki samochodowej :
No photo ~serwisant elektroniki samochodowej Użytkownik anonimowy
ogólniki bez konkretów, gdzie tabele ,typy ,przykłady i porady gdzie się udać?
17 sty 16 21:44 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~bgt67 Użytkownik anonimowy
~bgt67
No photo ~bgt67 Użytkownik anonimowy
do ~Igorex:
No photo ~Igorex Użytkownik anonimowy
25 sty 16 17:50 użytkownik ~Igorex napisał
Dobrze, że ja w swoim Fordzie Kuga wymieniłem akumulator w ASO. Zapłaciłem 420zł, do tego gwarancja 3-letnia i przełożyli mi go na miejscu.
To odniosłeś niebywały sukces .Gratulacje
8 lis 16 10:40 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Wiktor Użytkownik anonimowy
~Wiktor :
No photo ~Wiktor Użytkownik anonimowy
Zgadzam się. Samodzielnie tego nie zrobiłbym, dlatego wybrałem się do Unimot 1 Białystok.
I tam robią wszystko jak należy.
21 sie 17 10:53
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~maciekOs Użytkownik anonimowy
~maciekOs :
No photo ~maciekOs Użytkownik anonimowy
Jeśli o akumulator chodzi to ja wymieniałem w Jawie z Józefowa. Wymieniają też u klienta i nie zdzierają przy tym z klienta, sprawdziłem.
26 lip 17 19:51
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~bachu Użytkownik anonimowy
~bachu :
No photo ~bachu Użytkownik anonimowy
teraz wszystko produkują tak aby laik nie zrobil nic sam jak np w audi nowszych aby wymienić klocki hamulcowe trzeba auto podłaczyc pod komputer lub tester diagnostyczny cofanie zacisków jest tam elektryczne
8 paź 16 15:44 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~julla Użytkownik anonimowy
~julla :
No photo ~julla Użytkownik anonimowy
Czy to dotyczy tylko nowych fordów? kupiliśmy właśnie galaxy, używany. Niby wszystko ładnie pięknie, ale akumulator chcemy wymienić.
29 mar 16 10:38
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Igorex Użytkownik anonimowy
~Igorex
No photo ~Igorex Użytkownik anonimowy
do ~Adan:
No photo ~Adan Użytkownik anonimowy
4 mar 16 08:56 użytkownik ~Adan napisał
A orientujesz się ile w serwisie liczą sobie za akumulator do C-Maxa?
Na stronie jest informacja, że za akumulator z wymianą na miejscu do C-Maxa zapłacisz od 375zł (akumulator 52 Ah).
24 mar 16 13:34
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Igorex Użytkownik anonimowy
~Igorex
No photo ~Igorex Użytkownik anonimowy
do ~Jaok:
No photo ~Jaok Użytkownik anonimowy
4 mar 16 21:13 użytkownik ~Jaok napisał
Mój się jeszcze trzyma, ale i tak będę musiał kupić nowy. Wieczny przecież nie będzie. Tam w ASO to oni mają do wszystkich modeli? Jest jakiś cennik online?
Cennik możesz zobaczy jak i całą ofertę na ich stronie http://www.ford.pl
24 mar 16 13:32
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej