CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?

20 lut 12 13:44
Udostępnij
0
Skomentuj
Jak uniknąć mandatu z fotoradaru? Jak uniknąć mandatu z fotoradaru? Foto: Auto Świat

Ryzyko „ustrzelenia” przez fotoradar rośnie, lecz każdy z łatwością może uniknąć utraty prawa jazdy

Miało być bezpieczniej: kierowcy sfotografowani przez fotoradar będą błyskawicznie namierzani, a mandaty połączone z budzącymi jeszcze większą grozę punktami karnymi skłonią wszystkich do zdjęcia nogi z gazu.

Tymczasem już wiadomo, że punkty karne (szczególnie za poważniejsze wykroczenia) przyjmują tylko frajerzy. System skonstruowano bowiem tak, by zniechęcać kierowców do odwoływania się do sądów, za to dawać im możliwość – za dodatkową opłatą – uniknięcia utraty prawa jazdy.

Każdy właściciel „ustrzelonego” auta dostaje do domu formularz z trzema propozycjami: przyjęcia mandatu za wykroczenie drogowe wraz z punktami karnymi, wskazania innego użytkownika auta, który zaakceptuje mandat i punkty (mogą być to osoby niekorzystające z pojazdu np. babcia), albo zapłacenia mandatu za niewskazanie sprawcy.

To ostatnie jest wykroczeniem, ale nie drogowym, a więc kary w postaci punktów za to nie ma. Płacisz mniej i bierzesz punkty albo więcej, bez punktów – sam wybierasz.

Co ciekawe, GITD (w przeciwieństwie do straży gminnych) nie dołącza zdjęcia do formularza. Tym łatwiej wskazać, że kierowała babcia – każdy przecież, nie mając przed sobą zdjęcia, może się pomylić.

Sprawcy wykroczeń, jeśli nie chcą lub nie mogą wybrać opcji „bez punktów”, mają możliwość skorzystania z licznych internetowych platform kojarzących ich z osobami „przyjmującymi punkty”. To wszystko działa, można rzec, w biały dzień.

  • Przypadek 1. Prowadziłem sam - Przyznajesz się do prowadzenia samochodu w danym czasie i miejscu. Masz do wyboru dwie kratki: przyjmujesz mandat (tu 300 zł) albo odmawiasz. W pierwszym przypadku otrzymasz listem prawomocny już mandat, który trzeba opłacić w ciągu 7 dni. W drugim przypadku sprawa zostanie skierowana do sądu, ale to się nie kalkuluje: dostaniemy grzywnę i obciążą nas kosztami.Przypadek 2. To ktoś inny! - Nie prowadziłeś w danym miejscu ani czasie swojego auta. Możesz podać dane konkretnej osoby (babci, brata, kolegi itp.) albo stwierdzasz tylko, że powierzyłeś komuś samochód, ale nie wiesz, czy to on prowadził. Podajesz dane tej osoby. Wskazany kierowca lub użytkownik auta dostanie niemal takie samo oświadczenie, w którym będzie mógł przyznać się do winy i przyjąć mandat z punktami karnymi.Przypadek 3. Nie wiem! Nie powiem! - Stwierdzasz, że nie masz pojęcia, kto w danym miejscu i czasie prowadził auto, albo że wiesz, ale nie powiesz. Teraz możesz przyjąć mandat nieznacznie wyższy od zaproponowanego w punkcie pierwszym, jednak bez punktów! To poważna i godna rozważenia propozycja, bo poza mandatem nic ci nie grozi. Druga opcja to odmowa przyjęcia mandatu. Sprawa trafi do sądu, a to kiepski interes.

Częste wątpliwości kierowców

  1. Czy wszystkie fotoradary zamontowane obecnie przy drogach są aktywne? - Nie. Atrapy mają być usunięte, ale służby otrzymały na to dużo czasu – 36 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia ogłoszonego w ubiegłym roku. Przy drogach stoi więc mnóstwo pustych i zdewastowanych słupów.Czy zdjęcie z fotoradaru pomalowanego na szary kolor jest ważne i czy może posłużyć do ukarania kierowcy? Służby mają 3 lata na przemalowanie fotoradarów na pomarańczowy, widoczny z daleka kolor, natomiast nowe urządzenia mają od razu mieć jaskrawe barwy. Obecnie tylko pojedyncze sztuki spełniają wymagania aktualnych przepisów, jednak zdjęcia z szarych urządzeń są również ważne.Czy zdjęcia mogą być robione od tyłu? Tak. Właściciel pojazdu ma obowiązek wskazać kierującego w danym dniu i miejscu. W praktyce mniej niż połowa przyznaje się do osobistego kierowania swoim autem. 30 proc. kierowców wskazuje innego użytkownika, a 25 proc. bierze mandat za niewskazanie sprawcy.Czy fotoradary są nieomylne? Zdarzają się błędne pomiary prędkości lub zdjęcia samochodów innych niż te, którymi popełniono wykroczenie. Kierowca jest jednak na straconej pozycji – udowodnienie niewinności bywa możliwe tylko w skrajnych sytuacjach, gdy np. na zdjęciu widać ciężarówkę jadącą z prędkością 200 km/h.Czy zdjęcia wykroczeń mogą być dołączane do wezwań? Mogą być dołączane i wiele straży gminnych (miejskich) tak robi, wysyłając zapytania dowłaścicieli samochodów. GITD jednak nie ujawnia zdjęć, tłumacząc, że ułatwiłoby to dokonywanie przestępstw.
Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 36/2017 już w sprzedaży a w nim m.in. prezentacja trzeciej generacji Porsche Cayenne; pierwsza jazda nowym VW Polo; porównanie Volvo XC60 z Audi Q5 i Mercedesem GLC; test Forda Ka+; mandaty z zagranicy; najlepsze kamerki samochodowe; Mercedes Klasy C w teście 100 tys. km; ranking kompaktowych kombi za 10 tys. zł oraz Lamborghini Aventador S.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~ing Użytkownik anonimowy
~ing :
No photo ~ing Użytkownik anonimowy
Co do przypadku 3ciego.
Chyba Co do przypadku 3ciego.
Chyba tak nie jest do końca.

Zgodnie z art. 78 ust. 4 i 5 cytowanej już ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel lub posiadacz pojazdu, na żądanie uprawnionego organu jest obowiązany wskazać, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną mu osobę, czemu nie mógł zapobiec. Naruszenie tego obowiązku jest obecnie sankcjonowane przez art. 96 par. 3 Kodeksu wykroczeń (Dz.U. z 2010 nr 46, poz. 275 z późn.zm.).
Jak ni epodasz to jesteś winien wykroczenia, chyba że Ci auto ukradli.

Poradźcie.
A jak to w firmie jest?
Firma musi wiedzieć komu dała auto....
jak uniknać tutaj punktów?
Pozdr
8 mar 12 18:48
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Mister Stasiek Użytkownik anonimowy
~Mister Stasiek :
No photo ~Mister Stasiek Użytkownik anonimowy
1200 zł za sprzęt do unikania 1200 zł za sprzęt do unikania radarów, nawet bez gwarancji że to działa? Mój sposób jest maksymalnie prosty, przepisowa jazda + naviexpert, który ostrzega przed kontrolami i radarami. Wystarczy żeby nie płacić mandatów, a do tego mamy jeszcze super nawigację.
28 paź 12 17:11
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~GuciuPLPLD Użytkownik anonimowy
~GuciuPLPLD
No photo ~GuciuPLPLD Użytkownik anonimowy
do ~ing:
No photo ~ing Użytkownik anonimowy
8 mar 12 18:48 użytkownik ~ing napisał
Co do przypadku 3ciego.
Chyba Co do przypadku 3ciego.
Chyba tak nie jest do końca.

Zgodnie z art. 78 ust. 4 i 5 cytowanej już ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel lub posiadacz pojazdu, na żądanie uprawnionego organu jest obowiązany wskazać, komu
Z tego co pamiętam to masz prawo do nie składania zeznań które mogłyby cię obciążyć, to samo w stosunku do rodziny. To GITD Policja lub Straż miejska ma udowodnić Ci winę a ty jeśli miałoby cię to obciążyć lub członka twojej rodziny masz prawo do nie składania wyjaśnień:)
28 lut 13 13:13 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~dzikitom Użytkownik anonimowy
~dzikitom :
No photo ~dzikitom Użytkownik anonimowy
O jakich przestępstwach GITD O jakich przestępstwach GITD mysli bo nie rozumiem,raczej nie wysłanie fotki może prowadzic do przekrętów,bo np.jakiś urzędnik się wkurzył na jakiegoś kierowce zna nr.rejestracji no i wysyła niby mandacik i CO???
10 mar 12 16:33 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~andrzej mały pirat Użytkownik anonimowy
~andrzej mały pirat :
No photo ~andrzej mały pirat Użytkownik anonimowy
Na fotoradary najlepsze są jammery Aby uniknąć mandatu z fotoradaru polecam kupić jammer Blu Raider.
Mam od roku ma też moja żona - kobieta z jammerem!!!
Jak ktoś pisze że jammery są mało skuteczne to jest chyba z SM lub policji.
22 wrz 13 13:48
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~asass Użytkownik anonimowy
~asass :
No photo ~asass Użytkownik anonimowy
kłamstwo I gdzie odpowiedź na pytanie zawarte w tytule????
5 lut 13 21:31
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~m Użytkownik anonimowy
~m :
No photo ~m Użytkownik anonimowy
Pięknie to wszystko wymyślone Pięknie to wszystko wymyślone - nie wywinie się żaden kierowca! Szkoda tylko że prawdziwych bandytów i złodziej nie mogą nic wymyślić!
1 gru 12 23:52 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~rozsądny Użytkownik anonimowy
~rozsądny :
No photo ~rozsądny Użytkownik anonimowy
Aby uniknąć mandatu wystarczy Aby uniknąć mandatu wystarczy teraz kupić jammer za ok 1200zł, co jest kosztem ok 4 mandatów i po sprawie, a jeździć można bardzo swobodnie dobra rada - dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie szarżować. Ja kupiłem jammer Blue Raider i jest to chyba najlepszy dostępny teraz model, warto z przystawką na laserowe mierniki policji. Nie mam wyrzutów sumienia że przekraczam w jakiś sposób prawo, ponieważ jeżdżę rozsądnie (55l) i ochraniam sie tylko przed bezczelnością policji i innych służb.
16 wrz 12 20:39 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej