CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Jak zadbać o akumulator zimą?

6 lis 14 18:09
Udostępnij
0
Skomentuj
akumulator zimą akumulator zimą Foto: Producent

Większość kierowców nie zwraca uwagi na stan swojego akumulatora aż do momentu gdy odmówi on posłuszeństwa. Jednak gdy już nie można uruchomić silnika, zwykle jest już zbyt późno na proste zabiegi konserwacyjne.

Jest jednak kilka czynności, które kierowca może wykonać, aby przygotować swój akumulator na zbliżające się zimowe miesiące.

1. Jak uniknąć problemów z uruchomieniem samochodu zimą?

- Należy regularnie sprawdzać stan akumulatora. Kontrolę można wykonać w warsztacie samochodowym. Bardzo często warsztaty nie pobierają opłaty za taką usługę.

- Ponadto należy czyścić obudowę i bieguny akumulatora ściereczką antystatyczną. Zapobiega to niepożądanym wyładowaniom elektrycznym w wyniku kontaktu brudu z biegunami.

- Należy również zweryfikować solidność połączenia elektrycznego, sprawdzając klemy, dokręcając je w razie potrzeby.

- Aby akumulator miał szansę dobrze się naładować, należy pokonywać dłuższe odległości samochodem. Na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się naładować.

Pamiętaj! Powodem największego zużycia energii jest ogrzewanie szyby tylnej, podgrzewane fotele oraz dmuchawy – szczególnie w sytuacji, gdy samochód stoi na światłach lub w korku.

2. Jak należy poprawnie uruchomić pojazd jeśli doszło już do awarii akumulatora?

- Zapłon powinien być wyłączony w obu pojazdach – zarówno w sprawnym samochodzie, jak i tym wymagającym zewnętrznego źródła

- Sprawdzić, czy kable nie biegną w pobliżu wentylatora ani pasa wentylatora.

- Uruchomić silnik sprawnego pojazdu.

- Silnik w samochodzie z rozładowanym akumulatorem uruchamiamy dopiero po włączeniu silnika pojazdu sprawnego.

- Po uruchomieniu pojazdu odłączyć kable w odwrotnej kolejności niż zostały podłączone.

Jak używać kabla rozruchowego:

Podłączanie kabla rozruchowego Podłączanie kabla rozruchowego Foto: Producent

1) Podłączyć czerwony kabel rozruchowy do dodatniego bieguna rozładowanego akumulatora.

2) Następnie podłączyć drugi koniec czerwonego kabla rozruchowego do dodatniego bieguna akumulatora ładującego.

3) Czarny kabel należy najpierw połączyć z ujemnym biegunem akumulatora ładującego.

4) Drugi koniec należy podłączyć do niepomalowanej powierzchni ramy w komorze silnika pojazdu uruchamianego.

Awaryjne uruchomienie pojazdu: 3 najważniejsze wskazówki

- Akumulatory w obu pojazdach muszą mieć taki sam poziom napięcia. Należy sprawdzić te wartości na etykiecie. NIE WOLNO uruchamiać pojazdu wyposażonego w standardową 12-woltową instalację elektryczną z pomocą ciężarówki z instalacją elektryczną o napięciu 24 V ani na odwrót.

- Kable rozruchowe należy podłączyć w odpowiedniej kolejności.

- Silnik pojazdu sprawnego musi być uruchomiony przed włączeniem zapłonu w pojeździe uruchamianym. W przeciwnym razie może dojść do rozładowania sprawnego akumulatora.

Podłączanie kabli Podłączanie kabli Foto: Producent

Uwaga: Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, które można znaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli producent zapewnił w pojeździe specjalny dodatni lub ujemny słupek zaciskowy, należy z niego skorzystać.

3. Jeśli mój akumulator jest zużyty i wymaga wymiany na nowy, czy mogę to zrobić samodzielnie?

Jeszcze kilka lat temu wymiana akumulatora nie stanowiła problemu i można jej było dokonać samodzielnie. Jednak obecnie układy elektryczne w pojazdach obsługują coraz więcej technologii zapewniających komfort, rozrywkę oraz ekologiczne rozwiązania typu Start-Stop. Często zdarza się, że do poprawnej wymiany akumulatora potrzeba nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale również sporej wiedzy. Na przykład w wielu pojazdach po wymianie trzeba zarejestrować nowy akumulator w systemie, co może okazać się dość skomplikowane. Jeśli dojdzie do przerwania układu elektrycznego pomiędzy akumulatorem a komputerem pokładowym pojazdu, może nastąpić utrata danych w jednostkach sterowania pojazdem oraz strukturach informacyjno-rozrywkowych. Komponenty elektroniczne, np. radio czy okna, mogą wymagać ponownego zaprogramowania.

Innym problemem towarzyszącym samodzielnej wymianie akumulatora jest jego zlokalizowanie w pojeździe. Akumulator może znajdować się pod maską lub być ukryty w bagażniku.

Chcąc uniknąć kłopotów podczas wymiany akumulatora, zawsze lepiej jest skorzystać z usług warsztatu samochodowego lub autoryzowanej stacji obsługi. Wykwalifikowany mechanik i specjalista ds. akumulatorów z pewnością będzie wiedział, który akumulator najlepiej pasuje do danego samochodu.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 36/2017 już w sprzedaży a w nim m.in. prezentacja trzeciej generacji Porsche Cayenne; pierwsza jazda nowym VW Polo; porównanie Volvo XC60 z Audi Q5 i Mercedesem GLC; test Forda Ka+; mandaty z zagranicy; najlepsze kamerki samochodowe; Mercedes Klasy C w teście 100 tys. km; ranking kompaktowych kombi za 10 tys. zł oraz Lamborghini Aventador S.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~herston Użytkownik anonimowy
~herston :
No photo ~herston Użytkownik anonimowy
A w ogóle ktoś na wrzutę wrzucił poradnik o takim samym temacie, widziałem. Bodaj przez jenoxa przygotowany, bardzo przystępny i trafny zresztą.
13 lut 15 04:18 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej