CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej5.095.005.052.26
Średnio5.345.455.302.51
Najdrożej5.725.895.752.84

Jak zarejestrować samodzielnie wykonaną przyczepę

16 cze 08 03:00
Jak zarejestrować samodzielnie wykonaną przyczepę Jak zarejestrować samodzielnie wykonaną przyczepę

Zarejestrowanie samodzielnie wykonanej przyczepy lekkiej nie wymaga teraz przedstawienia faktur na wszystkie częściPodstawowa różnica w porównaniu ze stanem sprzed kilku lat polega na tym, że kiedyś, rejestrując przyczepę, trzeba było przedstawić dowody własności podstawowych podzespołów. W zależności od wydziału komunikacji (a czasem i humoru urzędnika) wymagano faktur za koła, oś, zaczep itd. Dziś, przynajmniej w zdecydowanej większości urzędów, do rozpoczęcia procesu rejestracji wystarczy złożenie oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że "wszystkie podzespoły użyte do zbudowania przyczepy zostały nabyte drogą legalną i nie pochodzą z kradzieży".

Jak zarejestrować samodzielnie wykonaną przyczepę Jak zarejestrować samodzielnie wykonaną przyczepę

Zwyciężył więc zdrowy rozsądek. Takie podzespoły, jak koła czy oś, bez trudu kupimy bowiem za niewielkie pieniądze w punktach złomowania pojazdów. Poza tym zdobycie odpowiednich faktur i tak nie stanowiłoby przecież żadnej przeszkody dla złodziei. Zaczynamy od wizyty w wydziale komunikacji. Składamy podanie o zarejestrowanie przyczepy złożonej we własnym zakresie oraz oświadczenie, o którym była mowa powyżej. Oczywiście, jeśli mamy jakieś faktury na podzespoły, należy je również przedłożyć w urzędzie. Jeżeli po wstępnej weryfikacji dokumentów urzędnicy nie widzą przeszkód, procedura może toczyć się dalej. Składamy wnioski o wydanie decyzji w sprawie nadania/nabicia cech identyfikacyjnych (numeru) oraz o czasową rejestrację w celu dojazdu do stacji diagnostycznej na badanie techniczne. Otrzymujemy skierowanie do konkretnej stacji kontroli pojazdów,tymczasowe tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe (tzw.miękki dowód). Opłaty administracyjne wynoszą 35 zł.

Jak zarejestrować samodzielnie wykonaną przyczepę Jak zarejestrować samodzielnie wykonaną przyczepę

Udajemy się do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego przyczepy oraz nabicia numerów i wykonania tabliczki znamionowej Opłaty za te czynności w różnych stacjachnaliczane są w odmienny sposób. Najczęściej zapłacimy w granicach 180-280 zł. Z dokumentami otrzymanymi od diagnosty wracamy do wydziału komunikacji. Tam dostajemy decyzję o rejestracji, stałe tablice rejestracyjne oraz kolejne pozwolenie czasowe. Za wszystkie czynności administracyjne zapłacimy ok. 112 zł. Po 2-3 tygodniach odbieramy stały ("twardy") dowód. Pierwsze badanie przyczepy SAMW stacji kontroli pojazdów składamy wniosek o rejestrację pojazdu SAM, a wraz z nim 4 zdjęcia przyczepy oraz szkic ramy z wymiarami (na ogół można liczyć na pomoc diagnosty). Na przyczepie nabijane są cechy identyfikacyjne. Otrzymujemy zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz tzw. dokument identyfikacyjny pojazdu SAM. Badanie techniczne przyczepy do 750 kg ważne jest bezterminowo.

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Przeczytaj również

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej