Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak bezpiecznie jeździć na gazie?

26 sie 16 09:10

Wśród wielu użytkowników aut wciąż pokutuje przekonanie, że samochód z instalacją gazową to bomba na kołach. To nieprawda! Warto jednak dmuchać na zimne – pokazujemy, jak unikać ryzyka w trakcie eksploatacji pojazdu zasilanego gazem. Największym problemem nie jest paliwo, lecz błędy mechaników!

Udostępnij
0
Skomentuj

Samochód z instalacją gazową nie jest niebezpieczniejszy od auta zasilanego tylko benzyną lub olejem napędowym – pod warunkiem że będzie całkowicie sprawny i prawidłowo eksploatowany. Przeciwnicy instalacji gazowych straszą, że gaz może się ulatniać i że istnieje ryzyko eksplozji lub pożaru. Dokładnie tak samo jest w przypadku silników zasilanych wyłącznie paliwami płynnymi – jeśli z benzyniaka będzie wyciekało paliwo, też może dojść do wybuchu, a w dieslu np. przesiąknięte olejem napędowym osłony silnika również mogą się w końcu zapalić.

W przypadku aut na gaz czynnikiem, który w pewnym stopniu zwiększa ryzyko groźnej w skutkach awarii, nie jest rodzaj zastosowanego paliwa, lecz to, że większość instalacji montuje się w warunkach warsztatowych nie zawsze w sposób zgodny z technologią przewidzianą przez producentów auta i samej instalacji. Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od staranności montera i jakości zastosowanych komponentów. Byle jak założona instalacja gazowa rzeczywiście może być niebezpieczna, tak samo jak np. po partacku serwisowany fabryczny układ zasilania benzyną.

W galerii znajdziecie 8 zasad użytkowania samochodu zasilanego LPG.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

8 zasad eksploatacji auta z LPG

Nie powierzaj montażu instalacji byle komu. Gdy wybierasz warsztat, który ma zamontować w twoim aucie instalację gazową, nie powinieneś kierować się wyłącznie ceną. Warto dopłacić za usługę wykonaną przez doświadczonych fachowców i za podzespoły o najwyższej jakości. Nie pospieszaj mechaników – nie we wszystkich autach instalację da się zamontować na poczekaniu. Liczy się nie tylko to, jak pojazd jeździ na gazie – ważne jest też, jak zostały rozmieszczone i przymocowane poszczególne elementy układu zasilania. Przewody gazowe muszą być poprowadzone w bezpiecznych miejscach, tak żeby nie ocierały o fabryczne podzespoły auta. Tak samo ważna jest jakość przeróbek w fabrycznej instalacji elektrycznej samochodu.

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Jak bezpiecznie jeździć na gazie? (slajd 1 z 8)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego