Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak wyrobić duplikat dokumentów do instalacji gazowej

25 maja 16 19:00

Zgubiliście dokumenty potwierdzajace montaż instalacji gazowej lub atest zbiornika? Bez obaw, na szczęście można wyrobić duplikaty tych dokumentów. Wyjaśniamy jak to zrobić

Udostępnij
0
Skomentuj
Homologacja butli gazowej Homologacja butli gazowej Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Podczas każdej wizyty na stacji kontroli pojazdów diagnosta kontroluje świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej (dotyczy pojazdów z instalacją zamontowaną po 20.04.2001) i świadectwo legalizacji zbiornika gazowego, tzw. Paszport.

Każdy właściciel auta z instalacją gazową wie, że bez tych dokumentów pracownik SKO nie przedłuży badania technicznego.

Nic straconego, bez problemow można zdobyć duplikaty takiej dokumentacji. Zwykle nie stanowi to większego problemu, jest tylko jeden warunek, butla musi mieć ważną legalizację.

Jak zdobyć duplikat świadectwa legalizacji spsosobu montażu instalacji gazowej

Po wtórnik wyciągu ze świadectwa homologacji trzeba zgłosić się do instalatora, czyli, prościej mówiąc, właściciela homologacji. Można to zrobić za pośrednictwem zakładu, który montował instalację gazową.

Jeśli wasz warsztat już nie istnieje lub zmienił adres, kroki możecie skierować bezpośrednio do właściciela homologacji. Firmę można odnaleźć m.in. poprzez stronę internetową Instytutu Transportu Samochodowego (www.its.waw.pl), gdzie zamieszczona jest lista wszystkich instalatorów i zakładów montujących instalacje gazowe.

Jak wyrobić duplikat świadectwa legalizacji zbiornika (tzw. paszport)

Z kolei po duplikat atestu trzeba wystąpić do producenta butli. Tu procedury zgłoszenia są rożne i zależą od producenta, np. w przypadku zbiorników Stako wniosek o wydanie duplikatu składacie bezpośrednio poprzez stronę firmy (39 zł plus koszty przesyłki) lub w dziale obsługi klienta (pocztą elektroniczną, faksem lub telefonicznie), jednak wówczas cena duplikatu rośnie – 49 PLN plus koszty wysyłki.

Do wniosku o wydanie duplikatu należy dokładnie odczytać dane z tabliczki znamionowej zbiornika (znajduje się ona na każdym zbiorniku). W zależności od firmy czeka się na niego średnio 1-2 tygodnie.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej