Auto Świat

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.434.834.001.77
Średnio4.764.944.631.92
Najdrożej5.055.104.892.19

Używane auta z fabryczną instalacją LPG

30 lip 12 14:30
Udostępnij
0
Skomentuj
Używane auta z fabryczną instalacją LPG Używane auta z fabryczną instalacją LPG Foto: Auto Świat

Różnica w cenie między benzyną a gazem sięga 50 proc.! Coraz częściej więc dostajemy pytania dotyczące zasilania aut LPG. Tym razem skupimy się na popularnych samochodach z rynku wtórnego z instalacją montowaną w salonach firmowych, powszechnie określaną jako fabryczną

Zakup nowego samochodu z zasilaniem gazowym w salonie ma dobre i złe strony. Największa korzyść to zachowanie fabrycznej gwarancji (montaż „gazu” poza ASO wiąże się z jej utratą), natomiast najpoważniejsza wada – wysoki koszt instalacji (często 2-krotnie większy niż w zakładzie specjalistycznym).

Co innego rynek używanych – różnica w cenie między autami z instalacją LPG i bez niej jest prawie niezauważalna, a gwarancja już się skończyła. Jakich korzyści można się więc spodziewać, kupując kilkuletni samochód z fabrycznym „gazem”?

Abstrahując od zasadności i przekonań dotyczących eksploatacji auta na gazie, kupno pojazdu z fabryczną instalacją od pierwszego użytkownika nie jest bezzasadne, bo ktoś, kto zdecydował się na nią w salonie, prawdopodobnie dbał o auto również w trakcie późniejszej eksploatacji.

Jednak zdecydowana większość pojazdów z fabrycznymi instalacjami to samochody poflotowe. Nie jest to z założenia czynnik dyskwalifikujący, ale trzeba liczyć się z naprawdę dużymi przebiegami i ogólnym zużyciem auta.

Jeśli natomiast chodzi o same instalacje LPG, to w 90 proc. układy te są dostarczane przez ich producentów, a montowane – przez dilerów. Podczas rozmów z mechanikami częste były skargi na szybkie brudzenie się i zatykanie instalacji zanieczyszczeniami powstającymi podczas odparowywania gazu płynnego.

Wydaje się, że konstrukcje z Zachodu nie najlepiej tolerują jakość polskiego paliwa gazowego – np. Opel w ramach akcji serwisowej wymieniał filtry gazu na skuteczniejsze.

Polscy sprzedawcy układów LPG radzą sobie z tym lepiej – widać, musieli się przystosować. Pamiętajcie jednak, że zasilanie LPG to plus dla auta tylko wtedy, gdy instalacja jest w 100 proc. sprawna, co trzeba koniecznie skontrolować podczas jazdy testowej na zimno i na ciepło oraz w warsztacie. Naprawa niesprawnej może okazać się równie kosztowna, jak założenie nowej!

Poleć
Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. Cisza wyborcza obowiązuje od 23.05.2015 od godziny 00:00 do 24.05.2015 do godziny 21:00. UWAGA! W przypadku przedłużenia głosowania z jakichkolwiek przyczyn cisza wyborcza zakończy się z chwilą zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego.
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Endymion Użytkownik anonimowy
~Endymion :
Brak zdjęcia ~Endymion Użytkownik anonimowy
Jestem posiadaczem Daci Logan Jestem posiadaczem Daci Logan MCV z 2007r. z przebiegiem 200kkm.
Instalacja STAG założona u gazownika zaraz po wyjeździe z salonu.
Auto sprawuje się bez problemów, raz do roku jestem u gazownika na wymianie filtrów i regulacji, koszt to 100zł.
Dodatkowo raz były regenerowane wtryskiwacze gazu oraz parownik. Padł też czujnik ciśnienia gazu.
Zużycie gazu w cyklu mieszanym to 9-9,5l.
W trasie potrafię zejść do 8-8,5l. o ile nie przekraczam 120km/h
16 wrz 12 11:16
Liczba głosów:0
0%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przeczytaj również

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej