CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Mandat z fotoradaru - zobacz zdjęcie, zanim zapłacisz

26 cze 13 18:32
Udostępnij
0
Skomentuj
Mandat z fotoradaru - zobacz zdjęcie, zanim zapłacisz Mandat z fotoradaru - zobacz zdjęcie, zanim zapłacisz Foto: Auto Świat

Służby wystawiające mandaty coraz częściej oczekują od kierowców, żeby przyjmowali mandaty za przekroczenia prędkości, zarejestrowane przez fotoradary, bez możliwości wcześniejszego obejrzenia zdjęcia. Przyjmiesz mandat, choć nie jesteś pewien, że popełniłeś wykroczenie? Możesz skończyć za kratkami!

Zły przykład przyszedł z góry – najpierw Inspekcja Transportu Drogowego zarządziła, że nie będzie wysyłała właścicielom aut zdjęć z fotoradarów, na których zarejestrowano ich pojazdy. Tłumaczono to na kilka sposobów. Najpierw miało chodzić o ochronę prywatności pasażerów (np. żeby żona nie dowiedziała się ze zdjęcia, z kim podróżował jej mąż).

Późniejsza wersja, podparta losowo wybranymi paragrafami z Kodeksu karnego, była taka, że materiał dowodowy może być udostępniany dopiero na etapie postępowania sądowego, bo zrobienie tego wcześniej jest wbrew interesowi organów ścigania. Wreszcie na pouczeniach zaczęto wpisywać paragrafy, które mają uzasadniać taki sposób postępowania, a w rzeczywistości dotyczą czegoś zupełnie innego.

Tak naprawdę chodzi o uproszczenie ściągania mandatów – drukowanie i wysyłanie zdjęć kosztuje, a jeśli okazałoby się, że fotografia jest niewyraźna lub w inny sposób wadliwa, właściciel pojazdu mógłby odmówić przyjęcia mandatu. Teraz taką samą metodę zaczynają stosować również straże miejskie.

Masz trzy możliwości

Przypominamy: jeśli samochód zostanie sfotografowany przez fotoradar, jego właściciel dostaje raport z urządzenia rejestrującego, zawierający datę, miejsce i rodzaj zarzucanego wykroczenia wraz z trzema wariantami oświadczenia do wypełnienia. Pierwszy z nich zawiera przyznanie się do prowadzenia pojazdu w chwili wykroczenia. Drugi – to wskazanie innego kierowcy.

W trzecim przypadku właściciel nie przyznaje się do prowadzenia auta, ale też odmawia wskazania sprawcy i zgadza się na ukaranie z tego tytułu mandatem, jednak bez punktów karnych.

Wielu właścieli aut decyduje się na pierwszą opcję – zwykle związana jest ona z mandatem niższym niż w przypadku niewskazania sprawcy. Tak właśnie zrobiła pewna mieszkanka Warszawy – przyznała się do winy i przyjęła mandat, choć straż miejska nie przysłała jej zdjęcia. Okazało się, że to jednak nie koniec sprawy. Po dwóch miesiącach przysłano jej kolejne wezwanie, tym razem już ze zdjęciem dokumentującym wykroczenie. Tyle że na zdjęciu widać... mężczyznę. W rezultacie właścicielka pojazdu może teraz zostać oskarżona o składanie fałszywych zeznań.

To bardzo poważny zarzut, za którygrozi kara do 3 lat za kratkami! Przedstawiciele warszawskiej straży tłumaczą, że z pierwszej opcji powinni korzystać wyłącznie ci, którzy są pewni, że prowadzili auto w chwili wykroczenia. Nawet jeśli zainteresowany nie otrzyma zdjęcia, to nie znaczy, że urzędnicy go w końcu nie sprawdzą. Wyrywkowe kontrole mają służyć ograniczeniu handlu punktami karnymi – podejrzenia urzędników budzą najczęściej wykroczenia najstarszych kierowców. Zwalanie winy na babcię może się źle skończyć!

Za dostałeś co ten mandat?

Większość zdjęć z fotoradarów obsługiwanych przez Inspekcję Transportu Drogowego jest obrabiana przez specjalny system komputerowy. Ponieważ opracowała go firma, która ma duże doświadczenie w wygrywaniu publicznych przetargów, ale żadnego w dziedzinie tworzenia systemów fotoradarowych, to trzeba się liczyć z tym, że nie jest on nieomylny.

Auta są identyfikowane na podstawie numerów rejestracyjnych. Media donosiły już o spektakularnych wpadkach, które wypłynęły, ale tylko dlatego, że oskarżenia były absurdalne – np. sparaliżowany 86-latek dostał wezwanie od ITD, bo według systemu jego stojąca od wielu lat na kołkach Syrena Bosto pędziła w terenie zabudowanym 105 km/h.

Dyrektor Marcin Flieger z ITD z rozbrajającą szczerością stwierdził, że system po prostu źle odczytał jeden ze znaków rejestracji. Zdarza się! A co by było, gdyby wezwanie trafiło nie do rodziny obłożnie chorego staruszka, którego samochód od lat nie ruszył się z podwórka, tylko do zdrowego kierowcy? Nikt by nie słuchał tłumaczeń obwinionego! Takich przypadków może być mnóstwo – ale prawdopodobnie nikt się o nich nie dowie. Właściciele w ciemno podpisują oświadczenia, dając się zastraszyć, że jeśli będą się upierali przy tym, że chcą zobaczyć zdjęcia, to sprawa trafi do sądu.

W praktyce najwygodniejszym rozwiązaniem dla właściciela auta wydaje się zwykle przyjęcie kary zaniewskazanie, komu powierzył on samochód. Warto jednak wiedzieć, że zdaniem wielu prawników, w tym również prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, taka forma karania jest niezgodna z konstytucją. Warto też wiedzieć, żeprzyjęcie mandatu „za niewskazanie” nie zamyka drogi do ścigania sprawcy wykroczenia.

Dostałeś mandat z fotoradaru – idź do sądu

Rozwiązaniem dla wytrwałych i zaprawionych w prawniczych bataliach, w sytuacji gdy istnieją wątpliwości co do tego, kto popełnił wykroczenie, jest odmowa przyjęcia mandatu. Sprawa trafia wtedy do sądu, który powinien kierować się zasadą domniemania niewinności. Jeśli na podstawie zebranego materiału dowodowego nie da się jednoznacznie ustalić sprawcy, bo np. zdjęcie jest niewyraźne, to sprawa powinna zostać umorzona.

Z kolei organy ścigania nie mogą wymagać od obywatela – w tym przypadku właściciela samochodu – by je wyręczał i wskazywał winnego złamania przepisów.

Co ci może grozić jeśli przyznasz się do wykroczenia?

Jeśli przyznasz się do winy, choć to nie ty prowadziłeś auto: gdy okaże się, że na zdjęciu jest ktoś inny, grozi ci zarzut składania fałszywych zeznań – sprawa może trafić do sądu, maksymalny wymiar kary to 3 lata pozbawienia wolności.

Jeśli przyjmiesz mandat wystawiony przez Inspekcję Transportu Drogowego bez oglądania zdjęcia: być może zapłacisz za cudze wykroczenie. System rozpoznaje samochody tylko po numerach rejestracyjnych. Praktyka wskazuje, że może się mylić.

Jeśli jako właściciel auta przyjmiesz mandat za niewskazanie, komu powierzyłeś pojazd: nie zamyka to wcale sprawy wykroczenia zarejestrowanego na zdjęciu. Jego sprawca nadal może być ścigany – choć w praktyce instytucje wystawiające mandaty, „zapominają”po zainkasowaniu pieniędzy o tym, że są powołane do egzekwowania przepisów drogowych.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 36/2017 już w sprzedaży a w nim m.in. prezentacja trzeciej generacji Porsche Cayenne; pierwsza jazda nowym VW Polo; porównanie Volvo XC60 z Audi Q5 i Mercedesem GLC; test Forda Ka+; mandaty z zagranicy; najlepsze kamerki samochodowe; Mercedes Klasy C w teście 100 tys. km; ranking kompaktowych kombi za 10 tys. zł oraz Lamborghini Aventador S.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~demolek Użytkownik anonimowy
~demolek :
No photo ~demolek Użytkownik anonimowy
To jest właśnie Polska Nie chce się drukować zdjęć? No zaraz to można mi non stop przysyłać mandaty za przekroczenie prędkości wystarczy tylko że się ustawi fotoradar na przepisową prędkość ba nawet mniejszą dajmy 30 km/h i będzie robiło zdjęcia a po czasie wszystkim prawidłowo jadącym przyśle się mandaty - nie. Jeśli otrzymuję rachunek to mam podstawę złożyć rekalmację lub sprawdzić czy mnie firma nie kantuje - widze czarno na białym co i jak i za ile. Jeśli ITD będzie mnie chciało ukarać za przekroczenie prędkości - CHCĘ ŻĄDAM przedstawienia dowodu popełnienia wykroczenia jakim jest zdjęcie z fotoradaru - tym bardziej że fotoradar nie musi błyskać by robić nam zdjęcia co za tym idzie nie wiemy kiedy nam zrobiono to zdjęcie. O ile kiedykolwiek otrzymam takowy bez zdjęcia liścik to będę żądał dowodu kiedy gdzie z jkaprędkością jechałem i czy to mój samochód był na zdjęciu i czy za kierownicą siedziałem ja, żona, mój syn a może tfuuu kochanek mojej żony bo akurat byłem w delegacji.
Wiele wymaga się od społeceństwa ale coraz częściej kasę chce się od niego wydobyć jak najniższym kosztem. Zdjęcie wykonane więc dostarczyć do klienta i po sprawie.
26 cze 13 18:07 | ocena: 100%
Liczba głosów:14
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~M.B. Użytkownik anonimowy
~M.B. :
No photo ~M.B. Użytkownik anonimowy
Drogi redaktorze piszesz o czymś co nie dotyczy naszej rzeczywistości Próbowałem udowodnić w sądzie nawet w NSA że po prawie 5 latach jak dostałem tytuł egzekucyjny nie jestem w stanie wskazać kto używał mojego samochodu w tamtym czasie. Do ograniczonego sędziego NSA nie mogło dotrzeć, że samochód nie jest urządzeniem do osobistego użytku jak np. golarka i może być udostępniany innym osobom, a po kilku latach nie jest możliwe wskazanie komu go udostępniałem mimo dobrej woli z mojej strony. Prawo przestało służyć obywatelowi, czy ochronie jego interesom. Prawo jak wiele przykładów na to wskazuje realizuje potrzeby budżetów centralnego i lokalnych naszego Kraju. Sadzę, że trzeba dużo pisać w tych sprawach, wyroki sądowe powinny być publicznie dyskutowane, a nierzetelni, niedouczeni i nieuczciwi sędziowie nie powinni mieć prawa do orzekania w jakiejkolwiek sprawie.
20 lis 13 08:21 | ocena: 100%
Liczba głosów:10
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~OsservatorePolano Użytkownik anonimowy
~OsservatorePolano :
No photo ~OsservatorePolano Użytkownik anonimowy
Pomijając oczywisty fakt występowania błędów w odczycie numerów rejstracyjnych całość problemu jest bardziej złożona. W założeniach projektowych oprogramowania znajduje się generator losowy i przyznaje zawyżoną prędkość. Część poszkodowanych wychodzi z założenia, iż nie da się udowodnić niwinności zatem płacą. To działa podobnie jak gra w totolotka, tylko w dobie komputerów nikt nie wygrywa bo dane z zawartych zakładów przepływają do analizy w centrali. Statystycy określili opłacalność i trochę "trójek" i "czwórek" rzucają ku uciesze ludu. Jeśli mamy zapisy z logów gps-a to mamy wyłącznie świadomość krzywdy. Moim zdaniem zbliżając sie do stacjonarnego radaru dekncentruję się szukając go zamiast koncentrować się na sytuacji na drodze. konkluzja: zamiast podnosić bezpieczeństwo urządzenie stanowi zagrożenie.
2 wrz 14 13:10 | ocena: 100%
Liczba głosów:5
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~JAK Użytkownik anonimowy
~JAK :
No photo ~JAK Użytkownik anonimowy
Nie dać się Jeżeli otrzymałeś mandat to wskazane jest go zapłacić. Następnie skierować sprawę do Prokuratury o wyłudzenie mandatu przez SG. Podstawą takiego działania jest to, że do ścigania wykroczeń nie można stosować metod przestępczych. Ponadto ze zwierzyny stajesz się myśliwym. Jeżeli nie przyjmiesz mandatu, to Sąd ogranicza się tylko do ustalenia twojej winy natomiast SG pozostaje nietknięta. Najczęstsze błędy to: 1 brak dokładnej lokalizacji fotoradaru, przez co nie można odtworzyć miejsca zdarzenia. 2. Wpisywanie jednej prędkości granicznej, co wcale nie oznacza, że na obydwu pasach ruchu obowiązuje taka sama szybkość.3 Zły kąt ustawienia radaru, co można wyliczyć na podstawie zdjęcia. 4. Nielegalne dokumenty legalizacji fotoradaru posiadające zapisy osób nieupoważnionych. 5. Nieczytelne tablice rejestracyjne na samochodzie, co może świadczyć o manipulowaniu zdjęciem. Osobny problem to czy nie należy skarżyć Wójta Gminy o wymuszaniu na SG działań niezgodnych z prawem.
17 sie 13 19:35 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Hart Użytkownik anonimowy
~Hart :
No photo ~Hart Użytkownik anonimowy
Stop mandatom generalnie to wolę mandatu nie dostać w ogóle niż się potem stresować, więc u mnie zawsze włączony jest Yanosik podczas jazdy. Przezorny zawsze ubezpieczony.
27 cze 13 15:35 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Elis Użytkownik anonimowy
~Elis :
No photo ~Elis Użytkownik anonimowy
moduł dodatkowy dlatego preferujemy aplikację do monitoringu pojazdu Flotis Mobile, ma dodatkowy moduł z antyradarem
27 cze 13 10:13
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~magneto Użytkownik anonimowy
~magneto :
No photo ~magneto Użytkownik anonimowy
Dzisiaj jechałem do Łancuta i w Kosinie zwolniłem do czterdziestu na wprost fotoradaru byłem ja i jadąca na sygnale karetka pogotowia .Prawdopodobnie powinno być na zdjęciu dwa auta ale może karetka jadąca zbyt szybko się nie załapała - .czekamy na mandat ? jak się bronić w takim przypadku ?
27 sie 15 20:30
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~kamil Użytkownik anonimowy
~kamil :
No photo ~kamil Użytkownik anonimowy
a co jeżeli wybiorę wariant trzeci ponosze tego jakieś konsekwencje?
2 wrz 14 13:40 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Graff5 Użytkownik anonimowy
~Graff5
No photo ~Graff5 Użytkownik anonimowy
do ~demolek:
No photo ~demolek Użytkownik anonimowy
26 cze 13 18:07 użytkownik ~demolek napisał
To jest właśnie Polska Nie chce się drukować zdjęć? No zaraz to można mi non stop przysyłać mandaty za przekroczenie prędkości wystarczy tylko że się ustawi fotoradar na przepisową prędkość ba nawet mniejszą dajmy 30 km/h i będzie robiło zdjęcia a po czas
Zgadzam się z kolegą w 100%
27 cze 13 08:08 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej