Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Diesel nie musi dymić!

10 gru 17 00:00

A jeżeli jednak to robi, to wiedz, że coś zapewne jest nie tak. Usterka może mieć błahy i prozaiczny charakter, ale potrafi też oznaczać wielotysięczne wydatki – podpowiadamy, jak wstępnie ustalić przyczynę problemu

Udostępnij
0
Skomentuj
Czy diesel musi dymić? Czy diesel musi dymić? Foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat

Żebyśmy się jednak dobrze zrozumieli: stary – czyli nieprzesadnie zaawansowany technicznie i lekko już wysłużony – samochód z dieslem pod maską ma prawo przy pełnym obciążeniu zostawić za sobą niewielką chmurkę czarnego (ale nie niebieskiego!) dymu. Zwłaszcza wówczas, gdy ktoś np. po dłuższym postoju w korku nagle głębiej wciśnie pedał gazu. To zupełnie normalne zjawisko, gdyby zresztą chcieć je zlikwidować, należałoby wpompować w samochód jakieś kilka tysięcy złotych. Co innego, jeżeli dymi nowoczesny diesel z filtrem DPF – to już często powód do niepokoju, tak samo jak bardzo mocne zadymienie w przypadku każdego innego pojazdu z silnikiem wysokoprężnym.

– Sprawny diesel z filtrem nie ma prawa zostawić za sobą żadnych znaków dymnych – podkreśla Marcin Kowalski z firmy Cinsoft. – No, chyba że akurat „wypala się” filtr, ale wówczas mamy do czynienia raczej z szarobiałym zadymieniem, które po kilku, kilkunastu minutach znika. dym prawdę ci powie?

No właśnie, sporo na temat kondycji silnika i jego osprzętu mówi nam już sam kolor dymu wydobywającego się z układu wydechowego. Nie mamy zamiaru nikogo przekonywać o tym, że wzrokowa ocena zadymienia z rury wydechowej zrobi z kogoś mechanika, ale prawda jest taka, że wstępną, bardzo ogólną diagnozę jest w stanie postawić w zasadzie każdy. Niektóre usterki wymagają szybkiego działania, w przeciwnym razie grożą bardzo poważne naprawy.

Dym może być m.in. czarny (najczęściej – niespalone paliwo), szaroniebieski (spalanie oleju silnikowego, np. zużyte pierścienie), biały (kondensacja). W „Auto Świecie” nr. 50/2017 (dostępny od 11 grudnia) podpowiadamy, jak wstępnie poznać źródło dymienia: od problemów z układem dolotowym po nieszczelną turbosprężarkę.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej