Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak umyć auto zimą - bezdotykowo, ręcznie czy w myjni automatycznej?

28 sty 16 14:20

Samochód można myć niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Tylko nie zawsze po tym zabiegu da się otworzyć drzwi, a czasem nie chcą się one zamknąć. Jak więc to robić?

Udostępnij
0
Skomentuj

Myć auto zimą można, a nawet powinno się to robić, jednak nie w każdych warunkach i nie za wszelką cenę. Podstawowy problem polega na tym, że woda (szczególnie wtryskiwana w zakamarki auta pod ciśnieniem) przedostaje się przez uszczelnienia, a potem szybko zamarza. Rezultatem jest blokowanie się drzwi (nie można wejść do auta bez porwania uszczelki), zamków (drzwi nie chcą się zatrzasnąć albo nie da się włożyć kluczyka do bębenka) i lusterek (próba zmiany ustawień niszczy mechanizm).

Nie daj zamarznąć wodzie

Ryzyko rośnie wraz ze spadkiem temperatury, gdy spada ona poniżej -5ºC mycie auta na świeżym powietrzu lepiej traktujcie jako ostateczność. Ryzyko zmniejsza mycie wcześniej dobrze rozgrzanego samochodu i przy użyciu gorącej wody. Jeśli myjecie karoserię samodzielnie tradycyjną metodą, weźcie pod uwagę to, że im zimniej, tym więcej środków chemicznych trzeba zastosować i tym cieplejsza powinna być woda, której używacie.

Żeby ryzyko zmniejszyć do minimum, auto od razu po umyciu należy osuszyć, otworzyć drzwi, wytrzeć uszczelki, a potem zabezpieczyć je sylikonem, np. w spreju. Jeśli chodzi o lakier, to dobrze robi aplikacja jakiegokolwiek wosku, choćby nałożonego sprejem na mokrą powierzchnię – nie tyle nawet zapewnia to trwałą powłokę ochronną, co ułatwia spływanie wody z karoserii i wstępne jej osuszenie.

Gdy zrobi się naprawdę zimno, z mycia samochodu lepiej zrezygnujcie lub powierzcie to zadanie profesjonalistom. Korzystanie z myjni bezdotykowej w temperaturze -15ºC to szukanie guza i kłopotów – zanim odłożycie lancę, auto pokryje się lodem.

Mycie auta zimą - naszym zdaniem

Gdy zimą robi się ciepło, to zazwyczaj także i mokro, więc umyte auto błyskawicznie się brudzi. „Sucha” pogoda, podczas której samochód długo pozostaje czysty, z reguły oznacza silny mróz. Z tego względu optymalna sytuacja to umycie auta podczas mrozu w profesjonalnej, zamkniętej myjni ręcznej, co niestety sporo kosztuje. Nie należy popadać w przesadę – czyste auto zimą to fajna rzecz, ale nie za wszelką cenę.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Archiwum / Auto Świat

Myjnia automatyczna

Z technicznego punktu widzenia myjnia automatyczna może działać w każdych warunkach – w Skandynawii umycie auta w temperaturze -30ºC nie stanowi problemu. W Polsce wiele myjni wyłącza się już przy -15ºC, jest to jednak tylko kwestia oszczędności. Wada automatów to rysowanie lakieru, zwłaszcza gdy w kolejce do mycia ustawiają się auta pokryte błotem pośniegowym.

Myjnia automatyczna to nam się podoba - najszybszy i niewymagający sposób mycia auta zimą niezależnie od pogody.

Myjnia automatyczna to nam się nie podoba - rysowanie lakieru przez szczotki, niedomywanie kół i zakamarków.

Myjnia automatyczna naszym zdaniem - jeśli ktoś lubi swój samochód, powinien oszczędzić mu mycia w takiej myjni, nawet za cenę jeżdżenia z brudną karoserią.

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Jak umyć auto zimą - bezdotykowo, ręcznie czy w myjni automatycznej? (slajd 1 z 6)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego