CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.004.704.231.95
Średnio4.664.854.472.10
Najdrożej5.094.994.892.45

Jak wybrać dobrą kamerę do samochodu?

1 mar, 11:48
Udostępnij
0
Skomentuj
Jak wybrać dobrą kamerę do samochodu? Jak wybrać dobrą kamerę do samochodu? Foto: Auto Świat

Filmy z kamer samochodowych zazwyczaj kojarzymy z dziwnymi materiałami wideo zamieszczonymi w internecie. Jednak ich głównym i najważniejszym zadaniem jest rejestrowanie tego co dzieje się na drodze, a tym samym możliwość wskazania przed policją czy ubezpieczycielem sprawcy wypadku

Czym właściwie jest rejestrator wideo? To nic innego jak urządzenie pomiarowe, które - gdy wykorzystujemy je w samochodzie - nagrywa trasę oraz pomiar prędkości. Kamerki tego typu są wykorzystywane szczególnie podczas występowania niepożądanych wydarzeń, takie jak wypadki drogowe czy innego rodzaju kolizje. W takich przypadkach nagrane materiały mogą stanowić dowód i pomoc w celu ustalenia winowajcy.

Oprócz wypadków rejestratory mogą być przydatne także w innych sytuacjach. Na przykład, gdy zostaniemy bezpodstawnie obarczeni mandatem. Przy odwoływaniu się od zapłacenia kary, również możemy wykorzystać nagrane wideo.

Jak widać, rejestratory wideo mogą mieć naprawdę wiele zastosowań. Dlatego warto mieć je zawsze pod ręką.

Na rynku obecnie znajdziemy bogatą ofertę tego typu rejestratorów wideo. Zanim jednak przystąpisz do zakupów, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim kąt nagrywania. Oczywiście, że kamery w tej sytuacji powinny oferować jak najszerszy kąt widzenia. Najlepiej, gdyby obejmowały minimum dwa pasy jezdni.

Następnie rozdzielczość. Im wyższa, tym lepsza jakość nagranego materiału. W tym przypadku jednak musimy liczyć się z tym, że filmy w rozdzielczości Full HD zajmują znacznie więcej miejsca, niż te nagrane w słabszej jakości. Dlatego warto tutaj zwrócić uwagę na miejsce zapisu.

Dobrze, gdyby dany model pozwalał na korzystanie z kart pamięci typu microSD. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nigdy nie zabraknie Ci pamięci wewnętrznej. Niektóre modele pozwalają również na nadpisywanie filmów. Z jednej strony to dobra opcja, ponieważ nie musisz dodatkowo wykorzystywać żadnych kart, ani także martwić się o miejsce. Z drugiej jednak użytkownik może stracić istotne materiały, jeżeli wcześniej nie umieścił ich na innym nośniku danych..

Niektóre rejestratory wideo posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak na przykład GPS, który zapisuje całą trasę, przekazując również dane na temat prędkości. Jeżeli dużo podróżujesz nocą, warto zainwestować w produkt, który posiada diody podczerwieni. Kolizje i innego rodzaju zniszczenia są również możliwe, podczas gdy samochód stoi na parkingu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na modele, które automatycznie uruchamiają nagrywanie podczas postoju, gdy tylko wykryją jakieś gwałtowne zmiany w ruchu.

Kamery samochodowe powinny także posiadać dodatkowe złącza. Między innymi port USB - pozwoli Ci to podpiąć urządzenie na przykład do laptopa, w celu przerzucenia nagranych materiałów, czy wejście HDMI, dzięki czemu wszystkie obrazy będziesz mógł przeglądać bezpośrednio na ekranie telewizora.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rejestratorów wideo. Pamiętaj o tym, aby w pierwszej kolejności kierować się informacjami dotyczącymi jakości obrazu oraz jaki kąt nagrywania oferuje dany model. Dodatkowe inne funkcje i opcje są opcjonalne i decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Blaupunkt BP 2.0 FHD

Foto: Skąpiec.pl

Wysoka jakość obrazu i łatwa obsługa to dwie cechy charakterystyczne rejestratora wideo firmy Blaupunkt. Do zamontowania tej niewielkiej kamerki wykorzystujemy tylko i wyłącznie specjalną przyssawkę. Wszystkie materiały zapisywane są na karcie pamięci typu microSD, w rozdzielczości Full HD. Za pomocą tego urządzenia możemy również wykonywać zdjęcia. W tym modelu zastosowano szerokokątny obiektyw, który zapewnia bogaty w szczegóły obraz. Ponadto posiada wbudowany mikrofon, a także głośnik. Wszelkie materiały możemy odtworzyć bezpośrednio na wyświetlaczu LCD o przekątnej 2-cale. Dużym plusem produktu Blaupunkt BP 2.0 FHD jest G-Sensor, czyli akcelerometr, który chroni nagrane wideo przed przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem. Rozpoczęcie pracy kamery każdy użytkownik może ustawić według własnych preferencji. Rejestrator może wystartować tuż po uruchomieniu zapłonu, ręcznie, albo po wykryciu nagłej zmiany w ruchu.

XBLITZ Go

XBLITZ Go XBLITZ Go Foto: Skąpiec.pl

Kamera samochodowa Xblitz Go to gwarancja bezpiecznej i spokojnej podróży. Oferuje wysoką rozdzielczość obrazu Full HD 1920x1080p, dzięki czemu nagrane materiały można spokojnie przeglądać nawet na większych telewizorach. Za pomocą tego urządzenia, możemy również wykonywać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 4608x3456p. Obrazy w tym formacie również mogą stanowić dowody w przypadku różnego rodzaju kolizji. Soczewka szerokokątna oferuje kąt widzenia 170 stopni i łapie znacznie szerszą perspektywę, a zastosowanie szklanej soczewki zwiększa jakość materiału. Do urządzenia wbudowano także mikrofon, który rejestruje dźwięk wewnątrz samochodu. Oczywiście, funkcję tę można w każdej chwili włączyć lub wyłączyć. Xblitz Go obsługuje karty micro SD, o maksymalnej pojemności 32 GB. Dużym plusem tego modelu urządzenia jest specjalny tryb do rejestracji wideo w nocy, czy przy słabym oświetleniu. Ponadto rejestrator wyposażono w detekcję ruchu, dzięki czemu nawet podczas czuwania, analizuje całą drogę i uruchamia się automatycznie, w momencie, gdy wykryje gwałtowną zmianę w ruchu. Nawet podczas postoju na parkingu, urządzenie może samodzielnie rozpocząć rejestrację, gdy tylko dzieje się coś niepożądanego wokół samochodu.

MIO MiVue 538

Foto: Skąpiec.pl

Rejestrator wideo MIO MiVue 538 wyposażony został dodatkowo w odbiornik GPS. Zapisuje nie tylko obraz, ale także kierunek, prędkość i współrzędne geograficzne. Wszystkie te dane możemy synchronizować na przykład z Google Maps. Szerokokątna kamera oferuje nagrywanie filmów w rozdzielczość Full HD w formacie H.264. Gwarantuje idealną jakość obrazu i przejrzystość, dzięki zastosowaniu czułej soczewki obiektywu (F1.8). W momencie nagłej zmiany ruchu urządzenie automatycznie zapisuje i zabezpiecza nagranie, aby w przyszłości nie zostało nadpisane czy skasowane. Różnego rodzaju zdarzenia są możliwe do nagrania również w trybie parkingowym. Model ten można ustawić tak, aby jego praca rozpoczęła się już od momentu przekręcenia kluczyka. Kamerka firmy MIO posiada również wbudowaną baterię, dzięki czemu możemy ją w każdym momencie wyciągnąć, na przykład w celu zrobienia zdjęć z kolizji. Ten rejestrator możemy także podłączyć bezpośrednio do zewnętrznego monitora za pomocą wyjścia HDMI.

XBLITZ Park View

XBLITZ Park View XBLITZ Park View Foto: Skąpiec.pl

Mini kamerka Xblitz Park View jest dosyć charakterystyczna, ponieważ umożliwia nam na rejestrowanie wideo nie tylko tego, co dzieje się na drodze przed nami, ale również i z tyłu samochodu. Oferuje obraz w rozdzielczości 1920x1080, co daje gwarancję wyraźnego i ostrego materiału. Ponadto rejestrator został wyposażony w czytelny ekran LCD o przekątnej 4,3-cali. Model ten posiada również dodatkowe funkcje, takie jak dyktafon, aparat fotograficzny, wbudowany mikrofon oraz głośnik, wejście na kartę pamięci typu microSD, zoom cyfrowy czy G-sensor. Ta ostatnia technologia to nic innego jak czujnik, który automatycznie reaguje na nagłe i gwałtowne hamowanie czy niepożądane zdarzenie, zabezpieczając nagrywany materiał. Jeden zestaw zawiera w sobie aż trzy elementy: lusterko, rejestrator i kamera cofania. Urządzenie można ustawić tak, aby rozpoczynało nagrywanie w momencie uruchomienia silnika. Dużym plusem tego modelu jest wbudowany detektor ruchu. Kamerę możemy pozostawić w trybie czuwania, jednakże w dalszym ciągu będzie analizować całą trasę i w momencie, gdy na drodze wystąpią jakieś niepożądane wydarzenia, nagły ruch - automatycznie rozpocznie nagrywanie.

Navitel DVR R600

Navitel DVR R600 Navitel DVR R600 Foto: Skąpiec.pl

Kamera samochodowa Navitel DVR R600 z rejestratorem oraz ekranem o przekątnej 2-cale. Świetnie sprawdzi się nie tylko do nagrywania zwyczajnej podróży, ale również i rejestrowania wszelkiego rodzaju wypadków, nie tylko w momencie kolizji, ale również przed i po wydarzeniu. Nagrane filmy możemy wykorzystać jako dowód, szczególnie jeżeli sprawca wypadku nie chce przyznać się do winy, a oprócz Was w pobliżu nie było innych świadków. Materiały zapisywane są w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 w formacie H.264, MOV. Rejestrator wideo firmy Navitel wyposażony został również w funkcje dodatkowe, takie jak nagrywanie w pętli czy G-sensor. Nagrywanie trasy może rozpoczynać się automatycznie, w momencie, gdy tylko silnik samochodu zostanie uruchomiony.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (34)

No photo
No photo ~monika Użytkownik anonimowy
~monika :
No photo ~monika Użytkownik anonimowy
Zamiast obszernych opisów lepiej było pokazać filmy z tych kamer.Nie ma przecież problemu zainstalować 4 kamerki w jednym samochodzie nagrać parę filmów w dzień ,nocy itp.
1 mar 21:05 | ocena: 100%
Liczba głosów:16
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~pawel Użytkownik anonimowy
~pawel :
No photo ~pawel Użytkownik anonimowy
"Gwarantuje idealną jakość obrazu i przejrzystość, dzięki zastosowaniu czułej soczewki obiektywu" - słusznie! Najważniejsze są czułe soczewki
No i te bajeczne diody "oświetlające teren"
1 mar 16:45 | ocena: 93%
Liczba głosów:15
93%
7%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Kazik Użytkownik anonimowy
~Kazik :
No photo ~Kazik Użytkownik anonimowy
A ja siedząc w hotelu za granicą przez smartfona sprawdzam co rejestruje kamera Blackvue zainstalowana w aucie zaparkowanym na parkingu pod domem po tym jak otrzymałem sygnał z czujnika wstrząsu .
1 mar 21:57 | ocena: 50%
Liczba głosów:6
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~john Użytkownik anonimowy
~john :
No photo ~john Użytkownik anonimowy
Do mk2.skoro nie potrafisz sobie odpowiedzieć na własne pytanie,to na pewno jest powtórzone dla ciebie.
1 mar 15:44 | ocena: 57%
Liczba głosów:7
57%
43%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~romek Użytkownik anonimowy
~romek :
No photo ~romek Użytkownik anonimowy
lusterko.ok.
1 mar 16:36 | ocena: 57%
Liczba głosów:7
57%
43%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Art Użytkownik anonimowy
~Art :
No photo ~Art Użytkownik anonimowy
Blaupunkt, Philips, Hyundai i inni podobni, to sprzedawczyki. Każdy może pod ich logo sprzedawać co chce ( jak tylko odpowiednio zapłaci). Magia marki z RFN :-)
Tylko Mio produkuje naprawdę świetne DVRy z dobra optyką. Jakość wysoka, ceny akceptowalne.
1 mar 22:41 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Romek Użytkownik anonimowy
~Romek :
No photo ~Romek Użytkownik anonimowy
Cała Rosja jeździ z DVRami Mio, tam ta moda się zaczęła, głównie z potrzeby udowadniania innym uczestnikom ruchu winy w danym zdarzeniu (spora część kierowców nie płaci OC). Ruskie wiedzą co dobre, tylko MIO, mają w tym doświadczenie już wieloletnie.
2 mar 09:46 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ronet Użytkownik anonimowy
~ronet :
No photo ~ronet Użytkownik anonimowy
Blaupunkt jest tutaj przereklamowany. Miałem to badziewie i zostawiłem w komisie. Nagrania są mało wyraźne i zamglone, trudno odczytać numery poprzedzającego pojazdu. Oddałem ją nawet do serwisu gwarancyjnego, ale feleru w niej nie znaleźli.
1 mar 19:15 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~mk.2 Użytkownik anonimowy
~mk.2 :
No photo ~mk.2 Użytkownik anonimowy
Dwa miesiące temu był artykuł jak dobrze wybrać,to po co znowu to samo?
1 mar 14:49 | ocena: 67%
Liczba głosów:15
33%
67%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Ziaja Użytkownik anonimowy
~Ziaja :
No photo ~Ziaja Użytkownik anonimowy
Kamerka XBlitz GO obsługuje karty microSD o pojemności do 64 Gb. a kodekiem nie jest H264ylko Quick Time. Ale o tym ani Onet ani nawet dystrybutor XBlitz nie wie. Poza tym jest ekstra kamerka.
1 mar 21:21 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
40%
60%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej