Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Uwaga na spadające liście na drodze!

22 paź, 09:42

Jesień wygląda pięknie, ale jest również groźna dla kierowców. Spadające liście w parze z dużą wilgocią w powietrzu i przymrozkami to szczególnie niebezpieczna mieszanka! W tym okresie należy zachować szczególną ostrożność za kierownicą.

Udostępnij
0
Skomentuj
Kia Stinger 2.0 T-GDI GT Line - czy to najlepsza Kia w historii? Kia Stinger 2.0 T-GDI GT Line - czy to najlepsza Kia w historii? Foto: Adam Mikuła / Auto Świat

Kolorowe liście mogą spowodować bezpośrednie zagrożenie na drodze. Na mokrych liściach auto łatwo traci przyczepność. Ponadto, mogą one przykrywać nierówności czy dziury w jezdni, a także zasłaniać znaki poziome, pasy ruchu oraz inne ważne dla oznaczenia. Jest to niebezpieczne szczególnie podczas jazdy po zmroku, co jest częstą sytuacją o tej porze roku.

Kolorowo i ślisko!

Mokre, rozkładające się liście tworzą na asfalcie śliską powłokę. Można ją porównać do warstwy lodu. W takich warunkach opony samochodu nagle mogą stracić przyczepność z nawierzchnią drogi i wpaść w poślizg.

- Jeśli dostrzegamy, że droga pokryta jest liśćmi, powinniśmy unikać gwałtownego hamowania, znacznie redukować prędkość przed zakrętami oraz zachować bezpieczny odstęp od samochodu jadącego przed nami – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Szkodliwe również na postoju

O liściach należy również uważać, zostawiając auto na parkingu. Jeśli zalegają na karoserii, podczas rozkładu mogą się z nich uwalniać szkodliwe substancje, które niszczą lakier. Liście mogą się też dostać do wnętrza samochodu. Gnijące w układzie wentylacyjnym są siedliskiem dla bakterii.

- Aby zapobiec uszkodzeniom auta, w okresie jesiennym należy przed każdą podróżą dokładnie oczyszczać pojazd z liści. W przypadku dłuższego postoju powinniśmy wybrać garaż albo jeśli nie ma takiej możliwości, przynajmniej unikać parkowania pod drzewami – podpowiadają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Poleć
Udostępnij
0

Zobacz również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej