Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.374.494.291.97
Średnio4.604.744.492.11
Najdrożej4.994.994.992.27

Czy policja zarobi na mandatach?

19 gru 16 17:50

Do tej pory, gdy na jaw wychodziło zachęcanie policjantów do śrubowania liczby mandatów, traktowano to jak skandal. Wkrótce będzie to traktowane jak normalna działalność zarobkowa

Udostępnij
0
Skomentuj
Wielka rewolucja fotoradarowa Wielka rewolucja fotoradarowa Foto: Auto Świat

Niech policja sama na siebie zarabia – wymyśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – po co ma być utrzymanką Skarbu Państwa? Sposób jest bardzo prosty: na początek 20 proc. z mandatów wygenerowanych przez system fotoradarowy (prawdopodobnie znajdzie się on niebawem w rękach policji) będzie stanowić dochód własny tej formacji. Pieniądze zasilą budżet, z którego policja kupuje wyposażenie biur, samochody, płaci za remonty czy wypłaca nagrody funkcjonariuszom. Im więcej wystawi mandatów, tym więcej będzie mieć pieniędzy.

To odejście od dotychczasowego systemu, w którym pieniądze z mandatów – w zależności od tego, za co zostały one wystawione – trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego albo są dochodem budżetu państwa (w przypadku mandatów wystawianych przez straże gminne stanowią one dochód gminy, co w przeszłości powodowało patologie, skutkujące ostatecznie zabraniem fotoradarów gminom).

Policja nie ma nic z tego, że wystawi mandat, właśnie dlatego, że policjanci mają zajmować się poprawą bezpieczeństwa, a mandat – przynajmniej w teorii – jest środkiem ostatecznym, dyscyplinującym osoby popełniające wykroczenia. Policjant ma prawo uzależnić wystawienie mandatu od konkretnej sytuacji, wagi popełnionego czynu, zagrożenia, jakie ten czyn stworzył, stanu majątkowego sprawcy, aż wreszcie – od jego postawy. Szczery żal może sprawić, że kierowca odjedzie z pouczeniem, zaś stawianie się potrafi podwyższyć karę.

Dotąd sytuacja finansowa policji nie zależała od liczby wystawionych mandatów – to państwo ma obowiązek utrzymywać służby mundurowe i basta! Gdy policyjny budżet na naprawy kończy się w październiku, a samochody czy motocykle czekają w kolejce do serwisu do stycznia, aż pojawi się nowy budżet, to państwo za to odpowiada.

Być może już wkrótce wystarczy jednak pogonić policjantów do roboty – gdy zdwoją wysiłki i zaczną pisać kwity tak wydajnie, jak niedawno wycinali konfetti dla ministra, kasy na pewno nie zabraknie. I druga korzyść: zarobi Skarb Państwa, bo mandatów będzie więcej. Ten kij ma jednak dwa końce: jeśli kierowcy się zmówią i przestaną łamać przepisy albo – co gorsza – zaczną odmawiać przyjmowania mandatów, pieniądze na paliwo do radiowozów mogą skończyć się we wrześniu, a i budżet państwa ucierpi.

To, co do tej pory było krytykowanym powszechnie skandalem – np. pomiary prędkości wykonywane w miejscach, gdzie ograniczenia są nieuzasadnione – teraz może stać się uzasadnioną ekonomicznie codziennością. Czy proponowane zasady finansowania policji poprawią zaufanie obywateli do państwa i organów ścigania? Nie sądzę.

Naszym zdaniem

Już sam pomysł przekazania fotoradarów policji wart jest ponownego przemyślenia. Po to przecież dano je osobnej instytucji, żeby policjant zajął się bardziej wymagającą robotą.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Janko Użytkownik anonimowy
~Janko :
No photo ~Janko Użytkownik anonimowy
Polska to państwo bezprawia i chyba wie to każde dziecko. Uzależnianie kondycji finansowej policji od ilości nałożonych mandatów MUSI ,powtarzam, MUSI wywołać patologie. I to potwierdzi kazdy psycholog lub inny znajacy sie na rzeczy fachowiec. Nadzieja tylko w ty, że tto wszystko zanim zacznie obowiazywac to już sie skończy. A tak nawiasem mówiąc - co tu sie wyrabia w tym kraju? Do czego to wszystko doprowadzi?
28 gru 16 20:53 | ocena: 94%
Liczba głosów:16
94%
6%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~A Użytkownik anonimowy
~A :
No photo ~A Użytkownik anonimowy
Bo to już nie będzie policja to pispolicja,za wszystko będzie można dostać mandat,wiecie że na opdrawach mają nakazane dawac mandaty za byle co zero upomnien,upomnienie znikły już parę lat temu,teraz będą psami gonczymi i trzeba zrobić akcje pokaz policjanta i zrób mu zdjęcie,jeśli będą nas usilnie kontrolować
27 gru 16 18:44 | ocena: 100%
Liczba głosów:15
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~anonymous Użytkownik anonimowy
~anonymous :
No photo ~anonymous Użytkownik anonimowy
Nazywając rzecz po imieniu: hordy bezkarnych 'funkcjonariuszy zaufania publicznego' zaczną łupić do woli szarych obywateli - wydajniej jest zarobić kasę niż od przestępców, na których trzeba tracić czas na szukanie. Państwo policyjne całą gębą się zrobi.
28 gru 16 21:14 | ocena: 92%
Liczba głosów:12
92%
8%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~domin Użytkownik anonimowy
~domin :
No photo ~domin Użytkownik anonimowy
Będą dalej zarabiać na mandatach, bo to żyła złota, nie mówiąc o fotoradarach. Dobrze, że mam mocne hamulce w swojej gt86, bo inaczej już bym nazbierał kilka ładnych punktów.
28 gru 16 20:44 | ocena: 100%
Liczba głosów:9
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~qwer Użytkownik anonimowy
~qwer :
No photo ~qwer Użytkownik anonimowy
pomysl dobry,ale zobaczmy polcje kryminalna,jezeli zlikwiduja wszystkich oszustow wszystkie mafie w 2017 roku ,to skad wezma srodk iw 2018 roku,,,czyz nieprzyjdzie polcji do głowy aby tworzycc nowe mafie ,a pozniej jak sie rozrosna to je likwidowac?
28 gru 16 20:28 | ocena: 90%
Liczba głosów:10
90%
10%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~jaka Użytkownik anonimowy
~jaka :
No photo ~jaka Użytkownik anonimowy
W czasach prl milicja i wojsko miało prawo się utrzymać z dochodów przemysłu monopolowego (alkohol, papierosy). Teraz tego nie mamy.
28 gru 16 20:39 | ocena: 100%
Liczba głosów:11
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~cccc Użytkownik anonimowy
~cccc :
No photo ~cccc Użytkownik anonimowy
cóż państwa policyjnego ciąg dalszy ja to jeszcze trochę sprzedam samochód bo to się zaczyna robić naprawdę chore na każdym kroku
25 gru 16 19:03 | ocena: 89%
Liczba głosów:19
89%
11%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Jarol Użytkownik anonimowy
~Jarol :
No photo ~Jarol Użytkownik anonimowy
Czyli psiarnie będzie utrzymywalo społeczeństwo .
28 gru 16 20:49 | ocena: 60%
Liczba głosów:10
60%
40%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej