Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Głuchy i niedosłyszący za kierownicą ciężarówki

1 paź, 09:30

Już wkrótce kolejna zmiana przepisów. Minister Zdrowia przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie badań lekarskich nie tylko osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami ale także samych kierowców.

Udostępnij
0
Skomentuj
Ciężarówka Ciężarówka Foto: Mercedes / Auto Świat
  • Ośrodki WORD zobligowano do zapewnienia tłumaczy języka migowego podczas egzaminu
  • Całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do kierowania pojazdami. Są jednak wyjątki
  • Jednym z wyjątków jest uzyskanie prawa jazdy kategorii D1 lub D (autobusy)

W kwietniu sejm głosował nad zmianą przepisów, dzięki której osoby niesłyszące będą mogły jeździć pojazdami ciężarowymi. Łatwiej także będzie im przystępować do egzaminu. Na ośrodki WORD nałożono bowiem obowiązek zapewnienia tłumaczy języka migowego podczas egzaminu. Co ważne pomoc tłumacza będzie nieodpłatna dla kursanta. A wszystko to zacznie obowiązywać od 1 października 2018 roku.

Wprowadzenie zmian wiąże się z przygotowaniem odpowiednich przepisów wykonawczych. Stąd Minister Zdrowia opracował projekt nowego rozporządzenia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o stosowne uprawnienia jak i obecnych kierowców. Wejdzie ono w życie w dzień następujący po ogłoszeniu aktu prawnego.

Zgodnie z nowymi przepisami „całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do kierowania pojazdami” czy też przesłanką do cofnięcia już uzyskanych uprawnień. Są jednak wyjątki. Dotyczą one uzyskania prawa jazdy kategorii D1 lub D (autobusy) oraz kategorii C1 lub C (ciężarówka). W tym drugim przypadku dotyczy osób, które nie posiadają prawa jazdy kategorii B albo mają je krócej niż 2 lata. Wyjątkiem jest także cofnięcie uprawnień prawa jazdy kategorii C lub C1 w przypadku osoby, której słuch na skutek nagłego zdarzenia pogorszył się na tyle, że nie jest w stanie rozumieć mowy z odległości jednego metra (nawet przy użyciu implantów lub aparatu słuchowego).

W projekcie rozporządzenia wprowadzono jeszcze jedną istotną zmianę: 30 dniowy termin przeprowadzenia ponownego badania lekarskiego (kiedy pacjent lub lekarz kwestionują wydane orzeczenie). Po upływie 30 dni orzeczenie lekarza staje się ostateczne. Ponadto wprowadzono obowiązek powiadomienia starosty (przesłać kopię kwestionowanego orzeczenia) właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, której wniosek dotyczy. Termin liczony jest od daty wpływu stosownego wniosku. Wszystko po to, by jak napisano w uzasadnieniu projektu - rozwiązać problem celowego niestawiania się na zlecone badania.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej