Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.374.494.291.97
Średnio4.604.744.492.11
Najdrożej4.994.994.992.27

Jak używać świateł? | Przepisy drogowe a praktyka

17 lis, 14:45

Od 2007 roku, czyli od dziesięciu lat, w Polsce obowiązuje nakaz jazdy przez całą dobę z włączonymi światłami. Przypominamy podstawowe zasady korzystania ze świateł.

Udostępnij
0
Skomentuj
Jak używać świateł? Jak używać świateł? Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Po naszych drogach jeździ coraz więcej aut, w których światła włączają się automatycznie – niestety, nie zawsze takie, jakie są w danej chwili rzeczywiście potrzebne. Od 2011 roku wszystkie nowe modele samochodów muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej i to z reguły właśnie one włączają się domyślnie.

Wiele pojazdów ma na pokładzie czujniki zmierzchu, które w warunkach niedostatecznej widoczności powinny automatycznie przełączyć oświetlenie ze świateł do jazdy dziennej na światła mijania, ale często, np. podczas mgły lub niewielkiej mżawki, nie reagują one prawidłowo. Tymczasem światła do jazdy dziennej używane po zmroku, w deszczu lub we mgle ze względu na specyficzną geometrię oślepiają jadących z przeciwka, a jednocześnie bardzo słabo świecą na drogę. Nie jest to jednak jedyny problem – ponieważ wraz z nimi nie działają tylne światła pozycyjne, jesteśmy gorzej widoczni dla jadących z tyłu. Nadużywanie świateł do jazdy dziennej to jeden z najbardziej typowych błędów – kierowca tak oświetlonego auta często nie ma pojęcia, że powoduje zagrożenie, a przynajmniej, że jest uciążliwy dla innych.

Kiedy używać różnego rodzaju świateł

Poniżej podajemy podstawowe zasady dotyczące korzystania ze świateł na polskich drogach. Uwaga! Przed wyjazdem za granicę lepiej sprawdźcie tamtejsze wymogi – nawet w krajach Unii Europejskiej występują w tej kwestii zróżnicowane uregulowania.

Światła mijania: jeździmy na nich obowiązkowo przez całą dobę z wyjątkiem czasu, gdy używamy świateł do jazdy dziennej lub drogowych. Uwaga! Podczas holowania innego auta w pojeździe holującym muszą być włączone światła mijania, światła do jazdy dziennej nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza nie wystarczą. Z kolei w aucie holowanym powinny być włączone światła pozycyjne, a nie np. awaryjne.

Żarówki samochodowe w najlepszych cenach - sprawdź tutaj!

Światła drogowe (długie): używamy ich łącznie ze światłami mijania lub zamiast nich na nieoświetlonych drogach w czasie od zmierzchu do świtu – pod warunkiem że nie oślepimy innych kierowców lub kolumn pieszych. Wbrew obiegowej opinii można ich używać też w terenie zabudowanym.

Światła do jazdy dziennej: można z nich korzystać wyłącznie w czasie od świtu do zmierzchu i tylko w warunkach dobrej przejrzystości powietrza.

Przednie światła przeciwmgłowe: są nieobowiązkowe, można ich używać w czasie zmniejszonej przejrzystości powietrza (łącznie albo zamiast świateł mijania); opcjonalnie na krętej drodze, oznaczonej odpowiednimi znakami (tabliczka T-5 „droga kręta”).

Tylne światła przeciwmgłowe: są obowiązkowym wyposażeniem auta, ale używamy ich opcjonalnie, gdy widoczność spada poniżej 50 m; w razie poprawy widoczności kierujący ma obowiązek natychmiast je wyłączyć.

Kierunkowskazy: sygnalizujemy nimi nie skręt, lecz zamiar skrętu lub zmiany pasa ruchu.

Nie nadużywaj świateł!

Przepisy dopuszczają stosowanie świateł przeciwmgłowych, ale nie są one obowiązkowe, nawet jeśli widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Nie warto tego robić w gęstym ruchu, np. w korku. W niektórych krajach, m.in. w Niemczech, z włączonym tylnym światłem przeciwmgłowym nie wolno przekraczać 50 km/h.

Właściwe wyposażenie

Elementy oświetlenia w samochodzie muszą być homologowane. Uwaga! W reflektorach fabrycznie przystosowanych do żarówek halogenowych nie wolno montować lamp ksenonowych ani diod LED – nawet jeśli z takim źródłem światła parametry oświetlenia drogi są zgodne z obowiązującymi wymogami. To grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Wybrane kary za nieprawidłowe używanie świateł

Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł/2 pkt
Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych 100 zł
Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza 100 zł/2 pkt
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 200 zł/4 pkt
Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł/2 pkt
Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 zł/4 pkt
Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł/3 pkt
Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł/3 pkt
Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł/2 pkt
Umieszczanie w pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne 200 zł

Naszym zdaniem

Właściwe oświetlenie to takie, które nie tylko zapewnia dobrą widoczność, lecz także nie oślepia ani nie wprowadza w błąd innych uczestników ruchu. Niestety, egoistów na drogach nie brakuje.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Paweł Użytkownik anonimowy
~Paweł :
No photo ~Paweł Użytkownik anonimowy
Zawsze zastanawiałem się co dokładnie oznacza termin "dobra przejrzystość powietrza"? A przecież na podstawie tego terminu kierowca jest zobowiązany do zmiany świateł.
20 lis 13:03 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej