Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.454.684.281.99
Średnio4.674.824.572.15
Najdrożej4.894.894.792.29

Jak wyprzedzać? Zasady, przepisy, praktyka

16 sie, 10:01
Udostępnij
0
Skomentuj

Manewr wyprzedzania sprawia problemy nie tylko początkującym kierowcom, a nieprawidłowo wykonany grozi tragicznymi konsekwencjami. Przypominamy, w jakich sytuacjach wolno wyprzedzać, kiedy jest to zabronione i jakie kary grożą za najczęstsze wykroczenia drogowe związane z wyprzedzaniem i omijaniem

Wyprzedzanie to jedna z najbardziej ryzykownych sytuacji na drodze, szczególnie jeśli podczas tego manewru trzeba wjechać na pas ruchu dla jadących w przeciwnym kierunku. Najważniejsza jest właściwa ocena sytuacji. Trzeba się upewnić, czy wystarczy miejsca do wyprzedzania, żeby zakończyć je przed odcinkiem drogi, na którym jest ono zabronione, i tak, by nie spowodować zagrożenia.

Należy też sprawdzić, czy pojazd wyprzedzany nie zasygnalizował wcześniej wyprzedzania innego pojazdu, a także czy jadący za nami nie rozpoczął tego samego manewru. Czy mamy dostateczną widoczność? Szybkie oszacowanie dystansu potrzebnego do wyprzedzania też wymaga niemałego doświadczenia, zwłaszcza gdy jest ciemno lub pada deszcz. Jeżeli jedziemy z prędkością 110 km/h, to na wyprzedzenie auta poruszającego się z prędkością 100 km/h potrzeba aż 340 metrów! To dlatego tak uciążliwe na autostradach są wyprzedzające się ciężarówki, które poruszają się z niemal taką samą prędkością – czasami potrzeba im na to kilometrów.

Podstawowe zasady, które każdy kierowca znać powinien, to:

- Wyprzedzamy z lewej strony, są jednak od tej zasady wyjątki, m.in. z prawej strony wyprzedzamy pojazdy szynowe (tramwaje), chyba że z racji położenia torów jest to niemożliwe albo wyprzedzamy na jezdni jednokierunkowej.

- Nie wolno wyprzedzać przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia i na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, chyba że wyprzedzamy na jezdni jednokierunkowej albo wtedy, gdy nie wjeżdżamy na część jezdni przeznaczoną do jazdy w ruchu przeciwnym.

- Nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu poza wyjątkiem, gdy wyprzedzany sygnalizuje zamiar skrętu i nie wjedziemy na pas ruchu w kierunku przeciwnym; kolejny wyjątek dotyczy skrzyżowań, na których ruch jest kierowany (np. sygnalizacją świetlną), a także na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, czyli na rondach.

- Wolno wyprzedzać z prawej strony na jezdni jednokierunkowej, a zatem także na autostradzie. Uwaga! W wielu krajach obowiązują w tej kwestii zupełnie inne unormowania.

- Jeśli jesteśmy wyprzedzani, to nie wolno nam przyspieszać.

Wśród kierowców utarło się też powtarzanie rozmaitych mitów dotyczących wyprzedzania, jak np. takich, że podczas wykonywania tego manewru wolno na krótko przekraczać dozwoloną prędkość lub też, że wyprzedzając pojazd wolnobieżny, ciągnik rolniczy albo rowerzystę, można bezkarnie zignorować podwójną ciągłą linię – to wszystko nieprawda, za to także grożą mandaty!

Kary za nieprawidłowe wyprzedzanie

Foto: Auto Świat

Naszym zdaniem

Kilkanaście lat temu przyjechał do mnie znajomy z Niemiec. Na pytanie o to, jak się jechało, stwierdził, że nigdy tak wiele osób nie chciało go zabić, wyjeżdżając na „czołówkę”. Od tamtej pory wiele się zmieniło, jeździmy ostrożniej, mamy lepsze drogi, ale... wciąż niektórym kierowcom brakuje wyobraźni. Wyprzedzając za wszelką cenę, ryzykujemy dużo, a czasu oszczędzamy niewiele.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (85)

No photo
No photo ~ye Użytkownik anonimowy
~ye :
No photo ~ye Użytkownik anonimowy
Staram się najpierw rozpatrywać sytuację, według zdrowego rozsądku. Przepisy stosowane sztywno, to droga do wypadku, tak jak ich lekceważenie. Zazwyczaj mocno przekraczam ciągłą, gdy wyprzedzam rowerzystę. Jeśli mam wybór, przejechać bardzo blisko rowerzysty, albo przeciąć ciągłą (podkreślam! gdy z naprzeciwka nic nie jedzie!), to przecinam ciągłą linię. Taki manewr trwa chwilę. Rowerzysta czuje się bezpieczniej, ja wiem, że go nie zahaczę, nie spłoszę.
22 sie 21:22 | ocena: 100%
Liczba głosów:24
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~mk Użytkownik anonimowy
~mk :
No photo ~mk Użytkownik anonimowy
Gdyby się stosować do tych przepisów to w rejonach górskich nie dało by się jeździć! niektóre przepisy są po prostu martwe i tyle! proszę sobie wyobrazić na krętej górskiej drodze "wyprzedzić" rowerzystę który "jedzie" pod górkę 5km/h nie przekraczając linii ciągłej !! Toż to nawet policja na tego typu sprawy nie reaguje!!!! Tego typu nieprecyzyjne przepisy tylko pomniejszają szacunek dla przepisów i tyle!!!!
22 sie 20:08 | ocena: 96%
Liczba głosów:27
96%
4%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ye Użytkownik anonimowy
~ye
No photo ~ye Użytkownik anonimowy
do ~Jssjdh:
No photo ~Jssjdh Użytkownik anonimowy
22 sie 20:52 użytkownik ~Jssjdh napisał
To powinien zaniechać wyprzedzania,koniec
Jest bardzo wiele wąskich odcinków dróg z namalowanymi ciągłymi, na których to odcinkach, rzeczywiście nie sposób bezpiecznie wyprzedzić, samochodu, skutera nawet, ale zupełnie bezpiecznie można wyprzedzić rower, bo jego prędkość jest często bardzo niska (szczególnie na podjazdach). Zatem, aby zastosować się literalnie do przepisów, należałoby przejechać niejeden kilometr za wolno jadącym rowerem, bo pomimo, że samochodem można bezpiecznie, szybko i sprawnie, tenże rower wyprzedzić, ale jednak przekraczając ciągłą.
Mieszkam w okolicy podgórskiej, gdzie nie dałoby się jeździć, gdyby tak stosować ten przepis. Stawiam tezę, że mądry policjant, nie potraktuje przekroczenia ciągłej, w sytuacji jaką opisałem, jako powodu do wystawiania mandatu. Przepisami nie można opisać wszystkiego, jest jeszcze zdrowy rozsądek, ocena sytuacji, wymogi płynności ruchu i bezpieczeństwa.
22 sie 21:33 | ocena: 80%
Liczba głosów:10
80%
20%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~WZW Użytkownik anonimowy
~WZW
No photo ~WZW Użytkownik anonimowy
do ~Mylicie się grubo:
No photo ~Mylicie się grubo Użytkownik anonimowy
22 sie 15:27 użytkownik ~Mylicie się grubo napisał
Ten manewr ma sens. Z reguły wolniejsza na prostej o 4-5 km ciężarówka wymięka pod górkę. Wszystkie jadące za nią muszą zwalniać, tracą czas bo podjeżdżają pod górę np 60 km/h a mogliby przetoczyć się rozpędem znacznie szybciej (bo raz rozpędzone 35 ton w
Wszystko ładnie pięknie ale są inni użytkownicy drogi którzy muszą hamować, a później się rozpędzać ale mniejsza z tym tu chodzi o bezpieczeństwo nie blokujcie lewego pasa prze kilka km. Jak nie masz na tyle mocy żeby sprawnie wyprzedzić to nie pchaj się na lewy pas i nie blokuj go jadąc 95 km/h przez kilka km.
Czyli co bardziej ekonomiczne jest piłowanie silnika przez kilka km i tak w kółko niż jazda ze stałą prędkością jeden za drugim.
22 sie 15:47 | ocena: 78%
Liczba głosów:23
78%
22%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~atakitamitu Użytkownik anonimowy
~atakitamitu :
No photo ~atakitamitu Użytkownik anonimowy
Drogi redaktorze, oczywiście że podczas wyprzedzania innego samochodu można przekroczyć dopuszczalną prędkość (i w każdej innej sytuacji) kiedy to przekroczenie uzasadnia zaistniała sytuacja drogowa. Np podczas prawidłowo wykonywanego manewru wyprzedzania rolnik nie patrząc wyjeżdża z pola na drogę swym traktorem i jedziemy "oko w oko" na spotkanie z rolnikiem a my jesteśmy na końcu manewru i musimy zwiększyć prędkość powyżej dopuszczalnej, w celu bezpiecznego zakończenia manewru i uniknięcia niebezpiecznej sytuacji drogowej. Dziękuję.
22 sie 13:49 | ocena: 59%
Liczba głosów:69
59%
41%
| odpowiedzi: 10
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Pejotpe Użytkownik anonimowy
~Pejotpe
No photo ~Pejotpe Użytkownik anonimowy
do ~Zgred:
No photo ~Zgred Użytkownik anonimowy
22 sie 13:41 użytkownik ~Zgred napisał
Manewry takie powinny być po prostu na autostradach o dwóch pasach w jednym kierunku ZABRONIONE. Natomiast na dzisiaj zabronione nie są i możesz co najwyżej się na forum wkurzać, że tak jest. Tak samo jezdżą ciężarówki na autostradach w całej europie i
Na wielu fragmentach A4 są zabronione osobnymi znakami pionowymi, ale to wielu kierowcom ciężarówek nie przeszkadza by uskuteczniać "biegi słoni". Mój rekordzista wyprzedzał na A4 ponad 17 minut trzech swoich kolegów...
22 sie 20:27 | ocena: 100%
Liczba głosów:10
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~artur Użytkownik anonimowy
~artur :
No photo ~artur Użytkownik anonimowy
Ja to nie rozumie jednej rzeczy dlaczego rowerzyści którzy jezdzą po ulicach nie musza miec nawet kart rowerowych przeciez ci ludzie nie znaja przepisów nie wiedzą jak sie maja zachowac i to jest bezpieczne dla kierowców aut oni jedzą jak po polu a jeszcze to ich przejezdzanie przez pasu ludzie kiedy wrescie zacznie sie ich karac
22 sie 19:27 | ocena: 84%
Liczba głosów:19
84%
16%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~healer Użytkownik anonimowy
~healer :
No photo ~healer Użytkownik anonimowy
no tak...NIE wolno wyprzedzać na linii ciągłej czy za znakiem zakazu wyprzedzania kombajnu czy innej maszyny rolniczej poruszającej sie w tempie 10-15 km/godz. Kompletnie nieżyciowy przepis którego na szczęście nikt nie przestrzega bo to gotowy przepis na zakorkowanie dróg w określonych porach roku....
22 sie 14:30 | ocena: 86%
Liczba głosów:51
86%
14%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ro-owerzysta Użytkownik anonimowy
~ro-owerzysta :
No photo ~ro-owerzysta Użytkownik anonimowy
To że jadący rowerem może wyprzedzać wolno jadące samochody z prawej strony wymyślił kompletny idiota, jest to w tej chwili jeden z najgłupszych i najbardziej niebezpiecznych manewrów dopuszczonych przez prawo. Sam dużo jeżdżę rowerem i wystrzegam się tego manewru jak ognia, chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego, bo co mi z tego że prawo mi na to zezwala skoro konsekwencje rowerzysty są na ogół tragiczne.
22 sie 14:47 | ocena: 73%
Liczba głosów:48
73%
27%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Czesiek z Bytowa Użytkownik anonimowy
~Czesiek z Bytowa :
No photo ~Czesiek z Bytowa Użytkownik anonimowy
Autostrada A1 początek lipca ruch spory co 15 minut napotykamy na tzw. tiry które z lubością wyprzedzają się na odcinku 6km mając w ... to czy blokują ruch czy nie. Manewr o tyle bezsensowny że poza kolejnością tirow nic nie zmienia zmienia się tylko kto za kim jedzie.
22 sie 12:36 | ocena: 85%
Liczba głosów:54
85%
15%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Archiwum / Auto Świat

Jak wyprzedzać? Zasady, przepisy, praktyka

Ten manewr sprawia problemy nie tylko początkującym kierowcom, a nieprawidłowo wykonany grozi tragicznymi konsekwencjami. Przypominamy, w jakich sytuacjach wolno wyprzedzać, kiedy jest to zabronione i jakie kary grożą za najczęstsze wykroczenia drogowe związane z wyprzedzaniem i omijaniem .

Jak wyprzedzać? Zasady, przepisy, praktyka (slajd 1 z 6)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Archiwum / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Archiwum / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Archiwum / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Archiwum / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Archiwum / Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego