Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Motocyklem z kategorią B

6 maja 15 17:40

Każdy, kto od co najmniej 3 lat ma prawo jazdy kategorii B, może kierować skuterem lub motocyklem z silnikiem o pojemności 125 cm3, mającym do 11 kW mocy

Udostępnij
0
Skomentuj
2922
Motocyklem z kategorią B Motocyklem z kategorią B Foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat

W odniesieniu do motocykli ten, kto ma od 3 lat prawo jazdy kat. B, ma takie same prawa jak posiadacz prawa jazdy kat. A1. W ostatniej chwili w trakcie powstawania aktualnych przepisów wypadło z nich ograniczenie pozwalające na podstawie kat. B jeździć tylko motocyklami z automatyczną skrzynią biegów (w praktyce głównie skuterami).

Można więc jeździć i z automatyczną, i z manualną przekładnią. Warto pamiętać o maksymalnej dopuszczalnej mocy w odniesieniu do masy motocykla czy skutera: stosunek mocy do masy jednośladu nie może przekraczać 0,1 kW na 1 kg. Oznacza to, że jeśli silnik pojazdu ma właśnie 11 kW (typowa moc jednostki 125 cm3), to nie powinien on ważyć mniej niż 110 kg.

Jeśli stosunek mocy do masy „nie zgadza się”, właścicielowi prawa jazdy kat. B grozi 300 zł mandatu za „kierowanie pojazdem bez uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu”. Za kierowanie motocyklem całkiem bez uprawnień grozi 500 zł mandatu.

W obu przypadkach – w razie spowodowania kolizji czy wypadku – kierowca bez odpowiednich uprawnień musi zwrócić ubezpieczycielowi koszty wypłaconych odszkodowań. A to mogą być nawet setki tysięcy złotych! Uwaga: na motocyklu i kierowca, i pasażer muszą jeździć w kasku i być trzeźwi!

To tylko niewielka część informacji zebranych w aktualnym numerze Auto Świata, w którym znalazł się obszerny dodatek poświęcony coraz popularniejszym motocyklom z silnikiem o pojemności 125 cm3. Znajdziecie w nim również, przegląd oferty najpopularniejszych producentów motocykli oraz praktyczne porady informujące jak szybko i sprawnie nauczyć się obsługi i jazdy na niemal dorosłym motocyklu.

To tylko suche informacje, natomiast dla wielu naszych czytelników najciekawszą informacją może być to, że w dodatku znalazło się miejsce na konkurs w którym można wygrać stylowy skuter Piaggio Liberty 125 cm3.

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru Auto Świata.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej