Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Nie przesadź z alkoholem! Nie tylko na święta i sylwestra

21 gru 17 14:40

Okres świąteczno-noworoczny sprzyja spotkaniom rodzinnym i towarzyskim, często przy alkoholu. Tłumaczymy, po jakim czasie można bezpiecznie usiąść za kierownicą

Udostępnij
0
Skomentuj
Nie przesadź z alkoholem! Nie tylko na święta i sylwestra Nie przesadź z alkoholem! Nie tylko na święta i sylwestra Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat
 • Nawet jedna lampka szampana moźe wystarczyć, źeby stracić prawo jazdy
 • Alkohol to neurotoksyna – zaburza zmysły, wpływa na sposób rozumowania i podejmowania decyzji, osłabia koordynację ruchową
 • Odsypianie rauszu powinno trwać z reguły znacznie dłużej, niż mogłoby się wydawać. Człowiek trzeźwieje szybciej w ruchu niż podczas snu

Jeśli ktoś wam mówi – podając rzekomo precyzyjne dane – że np. po jednym kieliszku wódki będziecie mieli akurat 0,2 promila, czyli w zasadzie zmieścicie się na styk w obowiązującym limicie, to nie traktujcie takich szacunków poważnie. Tolerancja na alkohol to coś, co jest – jak to określają fizjolodzy – osobniczo zmienne. To znaczy, że każdy na alkohol może reagować inaczej. Faktyczne stężenie alkoholu we krwi po przyjęciu określonej porcji „czegoś mocniejszego” zależy od płci pijącego, jego wagi, wieku, rasy, stanu zdrowia, chwilowego samopoczucia, aktywności fizycznej, diety i dziesiątek innych czynników, których wpływ można oszacować najwyżej w przybliżeniu.

To samo dotyczy też tego, jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie – zmiennych jest tak dużo, że nie sposób dokładnie określić, po ilu godzinach od wspomnianego wcześniej kieliszka wódki nie będzie śladu we krwi. Można najwyżej przyjąć, że zwykle po wypiciu porcji alkoholu maksymalne jego stężenie we krwi pojawia się po ok. 30-45 minutach.

Tyle że taka informacja też na niewiele się zda, bo z kolei w przypadku badań alkomatem najwyższy wynik, znacznie przekraczający realne stężenie alkoholu we krwi, występuje przez kilka-kilkanaście minut od wypicia, bo wtedy jego resztki znajdują się jeszcze w jamie ustnej i przełyku. To właśnie z takich zbyt szybkich pomiarów lub też z badania alkomatem półprzytomnej osoby, której właśnie „ulewa się” niedawno wypity alkohol, biorą się zwykle nagłaśniane przez policję rekordowe wyniki, sięgające powyżej 5 promili.

Nawet doba bez jazdy

Dla bezpieczeństwa własnego i innych, ale też dlatego, że obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące jazdy po alkoholu są naprawdę surowe, radzimy więc we wszelkich szacunkach dotyczących własnej trzeźwości zostawić miejsce na duży margines błędu. Jeśli więc np. do obiadu czy kolacji wypijecie nieco alkoholu, to tego samego dnia lepiej już darujcie sobie siadanie za kierownicą, nawet jeżeli wydaje się wam, że jesteście już zupełnie trzeźwi. A po solidnej, suto zakrapianej imprezie i po nocnych rodaków rozmowach lepiej odczekać nawet dobę lub więcej (od ostatniego wypitego kieliszka), żeby nie prowadzić z duszą na ramieniu, że coś jeszcze z wieczora zostało wam we krwi.

Kilka godzin snu to za mało!

Teoretycznie przyjmuje się, że w ciągu godziny stężenie alkoholu we krwi powinno spadać średnio o ok. od 0,1 do 0,15 promila. Łatwo więc można policzyć, że po suto zakrapianej imprezie, gdy maksymalne stężenie alkoholu może przecież z łatwością przekroczyć promil, kilka godzin snu to, nawet przy optymistycznych założeniach, stanowczo za mało, żeby móc rano usiąść za kierownicą! Uwaga! Podczas snu procesy w organizmie przebiegają wolniej niż w czasie normalnej aktywności fizycznej – we śnie trzeźwiejemy dłużej.

Foto: Auto Bild

Dlaczego to tak niebezpieczne?

Alkohol na każdego działa nieco inaczej. Osobom pijącym rzadko, szczególnie kobietom (to nie kwestia seksizmu, ale fizjologii), nawet 0,2 prom. alkoholu we krwi może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów. Wbrew obiegowej opinii największe zagrożenie podczas prowadzenia auta po alkoholu nie wynika z zaburzenia równowagi czy upośledzenia koordynacji ruchowej, ale ze stanów euforycznych, obniżenia samokontroli i błędnej oceny własnych możliwości i sytuacji. Po alkoholu wzrasta gotowość do podejmowania ryzyka.

Policyjna kontrola trzeźwości

Badania alkomatem nie wolno przeprowadzać przed upływem 15 minut od chwili zakończenia picia alkoholu lub palenia tytoniu przez badaną osobę. Jeśli podczas badania alkomatem przenośnym wynik będzie inny niż 0,00 mg/l, to po upływie 15 minut funkcjonariusz ma przeprowadzić kolejne badanie.

W razie uzyskania wyniku 0,10 mg/l lub wyższego w pierwszym badaniu i w drugim pomiarze wyniku 0,00 mg/l dokonuje się trzeciego pomiaru tym samym alkomatem. Dopiero gdy wynik trzeciego pomiaru wynosi 0,00 mg/l, kierowcę uznaje się za trzeźwego.

Samodzielna kontrola

Zapomnijcie lepiej o alkomatowych aplikacjach na komórki – to metoda wyjątkowo nieskuteczna. Lepszym rozwiązaniem są osobiste alkomaty, za ok. 300 zł można już kupić urządzenia dające naprawdę wiarygodne wyniki. Pod jednym jednak warunkiem – taki sprzęt trzeba z reguły raz na kilka miesięcy poddać kalibracji w serwisie.

Alkomaty w najlepszych cenach!

1. Alkomat SENTECH DA-3000 - sprawdź cenę!

2. Alkomat AlcoFind PRO-X-5 - sprawdź cenę!

3. Alkomat Alcofind AF-35 - sprawdź cenę!

4. Alkomat Alcofind DA 3000 - sprawdź cenę!

5. Alkomat Sentech AL-6000 - sprawdź cenę!

6. Alkomat DA-8100 - sprawdź cenę!

7. Alkomat Alkohit X50 - sprawdź cenę!

8. Alkomat DaTech DA-5000 - sprawdź cenę!

9. Alkomat BACscan F 30 - sprawdź cenę!

10. Alkomat Datech PRO-X-5 - sprawdź cenę!

Naszym zdaniem

Dobre samopoczucie na drugi dzień po imprezie bywa złudne – często brak kaca to efekt tego, że w organizmie wciąż mamy sporo „nieprzetrawionego” alkoholu.

Bywa też, że kierowca, który wydaje się „wczorajszy” – źle się czuje, ma spóźniony refleks – po dmuchnięciu w alkomat widzi wynik „0,00”. Jest tak, gdyż jego organizm nie zmaga się już z alkoholem, lecz z zatruciem aldehydem octowym, który w jego wątrobie powstał z alkoholu. To, że według przepisów jest trzeźwy, nie znaczy, że nadaje się za kierownicę.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (19)

No photo
No photo ~Paranoja Użytkownik anonimowy
~Paranoja :
No photo ~Paranoja Użytkownik anonimowy
W Niemczech wpijam piwko. Mogę, tamte przepisy pozwalają. Przekraczam granicę i staję się nieodpowiedzialnym pijakiem zagrażającym bezpieczeństwu. Tracę prawo jazdy a w wiadomościach odsądzają mnie od czci i wiary. I jeszcze jedno - piloci American Airlines nie mogą lecieć kiedy mają więcej niż 0,4 promila - 2x więcej niż mogą mieć nasi kierowcy....
21 gru 17 19:08 | ocena: 83%
Liczba głosów:24
83%
17%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~heh Użytkownik anonimowy
~heh
No photo ~heh Użytkownik anonimowy
do ~uyg:
No photo ~uyg Użytkownik anonimowy
21 gru 17 19:09 użytkownik ~uyg napisał
jak wieczorem wypije sam 1 wino białe wytrawne 12% 0,75l ważąc 90 kilo mogę jechać o 9 do pracy załóżmy że skończyłem pić o 23, a piłem od 21 ?????????????????
kogo się pytasz? każdy organizm reaguje inaczej, różne są czynniki , czy jadłeś , co jadłeś, czy się zmęczyłeś, czy wypociłeś, czy wydaliłeś, czy wysikałeś, jaki masz metabolizm, to wróżenie z fusów takie pytanie, ba nawet każdego dnia ten sam organizm może zareagować inaczej
21 gru 17 22:10 | ocena: 86%
Liczba głosów:7
86%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~prawo rynku Użytkownik anonimowy
~prawo rynku :
No photo ~prawo rynku Użytkownik anonimowy
jasno wynika z tego artykułu że przepisy drogowe, są oderwane od rzeczywistości 1) nie każdy ma alkomat, 2) samopoczucie nie ma nic wspólnego w "wydmuchem" 3) kierowca nie jest w stanie ustalić czy jest pijany czy nie.....
Moja sytuacja, w czwartek piłem (kawalerski) w piątek ślub (piłem) poprawiny skończyły się w sobotę ok 1.00 w niedziele czułem się nie najlepiej w poniedziałek wstałem jak młody Bóg (wyspany wypoczęty) pojechałem do pracy śniadanko wróciłem o 16.00 obiad i do kolegi policjanta powiedział mi dla jaj bym dmuchnął alkomat wykazał 0,71 promila .... Tak więc rano teoretycznie miałem 1promil po dobie od zakończenia picia (waga 110 wzrost 195) W pracy gdybym dmuchnął bym miał wypowiedzenie, jadąc do pracy i wracając (odebrane prawo-jazdy) za co? nikt by tego nie wiedział prócz sądu i zacząłem orientację w temacie łapanki są najczęściej w poniedziałki rano - gdy ludzie są nieświadomi że jadą "zalani" autem. wg przepisów.... Wg niejednego z kierowców nie zrobił nic złego .... aż do kontroli podczas rutynowej łapanki.
22 gru 17 10:07 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~abstynent Użytkownik anonimowy
~abstynent :
No photo ~abstynent Użytkownik anonimowy
Niektórzy nie muszą sie tym martwić.
21 gru 17 18:08 | ocena: 78%
Liczba głosów:9
78%
22%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Benek Użytkownik anonimowy
~Benek :
No photo ~Benek Użytkownik anonimowy
Bzdury pisane , kler zasiada po mszalnym i nikt tego nie gani dają przykład picia w miejscu publicznym a inni nie mogą na plantach czy w parku piwa wypic amen .
21 gru 17 16:15 | ocena: 60%
Liczba głosów:45
60%
40%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~solier Użytkownik anonimowy
~solier
No photo ~solier Użytkownik anonimowy
do ~uyg:
No photo ~uyg Użytkownik anonimowy
21 gru 17 19:09 użytkownik ~uyg napisał
jak wieczorem wypije sam 1 wino białe wytrawne 12% 0,75l ważąc 90 kilo mogę jechać o 9 do pracy załóżmy że skończyłem pić o 23, a piłem od 21 ?????????????????
Skoro jesteś mezczyzna o wadze powiedzmy 90 kg to spokojnie możesz jechac jeśli nie będziesz spac ;). Nawet biorac pod uwagę roznice metabolizmu. Wypijasz 90 ml czystego alkoholu, biorac pod uwagę srednie spalanie 10 ml/h po 9 godzinach alkohol powinien się wytracic plus jeszcze godzinka rezerwy ;) Chyba ze masz ostro chora watrobe to z piciem daj sobie spokoj ;)
22 gru 17 08:35 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~szer, america Użytkownik anonimowy
~szer, america :
No photo ~szer, america Użytkownik anonimowy
rzenada alkochol jest super w polsce zacofanie nie morzna jechac nawet po 1 piwie marudzenie starych dewot ten artykul
21 gru 17 16:24 | ocena: 58%
Liczba głosów:38
58%
42%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~aaaa Użytkownik anonimowy
~aaaa
No photo ~aaaa Użytkownik anonimowy
do ~szer, america:
No photo ~szer, america Użytkownik anonimowy
21 gru 17 16:24 użytkownik ~szer, america napisał
rzenada alkochol jest super w polsce zacofanie nie morzna jechac nawet po 1 piwie marudzenie starych dewot ten artykul
Żenada to jest twój wpis, jak można zrobić tyle błędów ortograficznych w jednym zdaniu. Język polski obcy język.
21 gru 17 23:08 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~qwas Użytkownik anonimowy
~qwas :
No photo ~qwas Użytkownik anonimowy
niech ktoś sprawdzi alkomatem jak jest wynik gdy się nabiera powietrze w płuca a jak oddycha przeponą
22 gru 17 06:05 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~zeus47 Użytkownik anonimowy
~zeus47
No photo ~zeus47 Użytkownik anonimowy
do ~Paranoja:
No photo ~Paranoja Użytkownik anonimowy
21 gru 17 19:08 użytkownik ~Paranoja napisał
W Niemczech wpijam piwko. Mogę, tamte przepisy pozwalają. Przekraczam granicę i staję się nieodpowiedzialnym pijakiem zagrażającym bezpieczeństwu. Tracę prawo jazdy a w wiadomościach odsądzają mnie od czci i wiary. I jeszcze jedno - piloci American Airlin
W Niemczech - nie wszędzie, w niektórych Landach jet null alkohol.
22 gru 17 19:00
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej