Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Ograniczenia prędkości: odkąd i dokąd obowiązują?

13 wrz, 10:22

Zasadniczo ograniczenia prędkości obowiązują do najbliższego skrzyżowaniu lub do znaku, który je odwołuje lub zmienia, a także do początku lub końca obszaru zabudowanego. Są jednak wyjątki, a niektóre z nich budzą spory nawet wśród zawodowców zajmujących się ruchem drogowym.

Udostępnij
0
Skomentuj

Ograniczenia prędkości w Polsce

W Polsce, w zależności od rodzaju pojazdu i rodzaju drogi, obowiązuje bardzo wiele zasadniczych limitów prędkości: w mieście 50 lub 60 km/h w zależności od pory dnia; poza obszarem zabudowanym 90 km/h, ale jeśli droga ma więcej niż jeden pas ruchu w każdą stronę – 100 km/h; na drodze ekspresowej jednojezdniowej 100 km/h, ale na ekspresówce dwupasmowej – 120 km/h; na autostradzie – 140 km/h.

Uważaj na ograniczenia prędkości

Jednocześnie dodatkowe ograniczenia prędkości (lub podwyższenia) dopuszczalnej prędkości wyrażone znakami – w zależności od tego, w jakim miejscu są umieszczone i w zależności od towarzystwa innych znaków mają różny zasięg. Łatwo się oszukać i dostać solidny mandat, gdyż szczegółowa znajomość przepisów drogowych to umiejętność niemal niespotykana.

Nic dziwnego: bardzo wielu, a nawet większości przepisów, które powinien znać każdy kierowca, nie znajdziemy w kodeksie drogowym. Znajdują się one w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych, a także w innych rozporządzeniach i załącznikach do rozporządzeń – niektóre z nich mają po kilkaset stron!

W galerii prezentujemy kilka ciekawostek.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Archiwum / Auto Świat

Ograniczenie prędkości: odkąd dokąd obowiązują?

Zasadniczo ograniczenie prędkości obowiązuje do najbliższego skrzyżowaniu lub do znaku, który je odwołuje lub zmienia, a także do początku lub końca obszaru zabudowanego. Są jednak wyjątki, a niektóre z nich budzą spory nawet wśród zawodowców zajmujących się ruchem drogowym.

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Ograniczenia prędkości: odkąd i dokąd obowiązują? (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego