Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Prawo: Kiedy można wjechać do lasu, a kiedy jest to zabronione?

3 maja, 08:41

Podczas długiego weekendu majowego wielu kierowców wjeżdża na leśne drogi, parkuje na polanach albo na poboczach. Większość z nich nawet nie wie, że łamie przepisy i naraża się na mandat. Wyjaśniamy, kiedy i czy w ogóle można wjechać do lasu i co grozi za złamanie przepisów?

Udostępnij
0
Skomentuj
Lasy, jeziora i... 4x4 Lasy, jeziora i... 4x4 Foto: Auto Świat
  • Zakaz wjazdu do lasu nie musi być oznakowany, często nie można wjeżdżać tam, gdzie nie ma żadnych znaków
  • Niestety, polskie przepisy są w tej kwestii zagmatwane, dlatego odróżnienie leśnych dróg od tych, na które można wjechać autem jest dość trudne

Niestety, przepisów dotyczących wjazdu do lasu nie znajdziecie w kodeksie drogowym. W tym przypadku trzeba zajrzeć przede wszystkim do ustawy o lasach. Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem) dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. I tu pojawi się problem, jak odróżnić drogę leśną od publicznej?

Niestety, leśnicy nie mają obowiązku oznakowania dróg leśnych, także nie muszą stawiać tam szlabanów, jak wiele osób mylnie sądzi. Tak naprawdę samochodem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Zasady te nie dotyczą wyłącznie pracowników lasów państwowych oraz kierowców niepełnosprawnych, poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Na swoich stronach internetowych Lasy Państwowe radzą, żeby w razie wątpliwości gdzie można parkować, poszukać lokalizacji parkingów leśnych na stronach internetowych odpowiednich nadleśnictw (www.lasy.gov.pl).

Pamiętajcie, że strażnicy leśni i inni pracownicy Służby Leśnej mają prawo zatrzymywać poruszające się po drogach leśnych (w niektórych przypadkach również poza nimi) pojazdy, a także legitymować kierowców oraz inne osoby. Mają też prawo do wystawiania mandatów, m.in. za nieuprawniony wjazd do lasu. A za złamanie tego zakazu grozi grzywna w wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej