Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Radzimy, jak w PZU zgłosić szkodę przez internet

1 gru 11 16:18

Internet ma kolejne bardzo pożyteczne zastosowanie: niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają za jego pośrednictwem zgłaszać i likwidować szkody, nie tylko komunikacyjne

Udostępnij
0
Skomentuj
Radzimy, jak w PZU zgłosić szkodę przez internet Radzimy, jak w PZU zgłosić szkodę przez internet Foto: Auto Świat

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że coraz rzadziej odwiedzamy placówki towarzystw ubezpieczeniowych. Polisy wykupujemy u agentów albo po prostu za pośrednictwem internetu, z kolei szkody zgłaszamy przez telefon, bowiem służące temu infolinie uruchomili już wszyscy ubezpieczyciele (niektóre firmy nie przewidują nawet innej możliwości rozpoczęcia procedury likwidacji szkody).

Jednak infolinie nie są jedynym nowoczesnym narzędziem komunikacji ubezpieczycieli z klientami. Jak należało się spodziewać, w czasach, kiedy niemal wszystko można załatwić za pośrednictwem sieci, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych uruchomiło już internetowe kanały zgłaszania i likwidacji szkód.Skorzystanie z opcji zgłoszenia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową przez internet ma wiele zalet.

Po pierwsze, jest to bezwzględnie sposób najwygodniejszy – możemy zająć się tym o dowolnej porze w domu albo w pracy.

Po drugie – w odróżnieniu od infolinii – dużo mniejsza jest presja czasu, bowiem na wypełnienie rubryk internetowego formularza mamy tyle czasu, ile zapragniemy. Możemy więc każdy wpis starannie przemyśleć, o co dużo trudniej, gdy musimy odpowiadać na kolejne pytania pracownika infolinii przyjmującego zgłoszenie.

Po trzecie, zgłaszając szkodę przez internet, sami wpisujemy wszystkie dane do systemu informatycznego ubezpieczyciela, co – zakładając, że robimy to z należytą starannością – zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się błędów, które mogłyby potem opóźnić proces likwidacji.

Po czwarte, zgłoszenie za pośrednictwem sieci kończy się zwykle otrzymaniem kodów (np. numeru identyfikacyjnego sprawy), za pomocą których możemy na każdym etapie likwidacji szkody uzyskać dostęp do informacji dotyczących zaawansowania tego procesu, a także brakujących informacji, dokumentów itp. Ma to w sumie kapitalne znaczenie, bowiem tak jak pierwsza randka może przesądzić o historii całej znajomości, tak właściwe, precyzyjne zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi zdecydowanie zwiększa szansę, że zostanie ona zlikwidowana szybko i w sposób wymagający od zgłaszającego niewielkiej fatygi.

Oczywiście, skorzystanie z kanału internetowego – tak jak w przypadku zgłoszenia szkody w oddziale czy przez telefon – wymaga namysłu i spokojnego odtworzenia okoliczności zdarzenia, bowiem podanie błędnych informacji, nawet jeśli na pozór mają drugorzędne znaczenie, może wydatnie przedłużyć proces likwidacji szkody. Zanim usiądziemy przed ekranem komputera, przygotujmy też wszystkie niezbędne dokumenty.

To ważne, bo właśnie możliwość przekazania dokumentów towarzystwu ubezpieczeniowemu jest największą przewagą kanału internetowego nad telefonicznym. Nie trzeba wcale ich skanować, zazwyczaj wystarczy wykonanie zdjęcia, choćby aparatem telefonicznym. Może to sprawić, że likwidacja szkody nie będzie nawet wymagać kontaktu z przedstawicielem ubezpieczyciela.

EKSPERT RADZI - PZU, jako jeden z niewielu ubezpieczycieli, oferuje swoim Klientom możliwość pełnego zgłoszenia szkody przez internet (bez oddzwaniania i uzupełniania danych). W PZU przez internet można zgłosić każdy rodzaj zdarzenia. Nasz formularz zgłoszenia internetowego, znajdujący się na stronie www.pzu.pl, dostępny jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jego wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut. Zgłoszenie trafia automatycznie do systemu PZU, a więc pracownik może natychmiast zająć się likwidacją szkody.

Zgłoszenie internetowe daje również możliwość załączenia dokumentacji (skanów lub fotografii dokumentów oraz zdjęć pojazdu), co może wyeliminować konieczność wizyty w naszej jednostce. Warto przygotować dokumenty przed zgłoszeniem. Po dokonaniu zgłoszenia internetowego na podany przez zgłaszającego adres e-mail wyślemy wiadomość, która jest potwierdzeniem zgłoszenia i zawiera numer, pod jakim została zarejestrowana szkoda, oraz informację o planowanej dacie i miejscu oględzin pojazdu.

Poszkodowany na etapie zgłoszenia może również zadeklarować chęć śledzenia postępów w likwidacji swojej szkody za pośrednictwem internetu. W takim przypadku na podany przez klienta adres e-mail zostanie wysłana wiadomośćz numerem PIN, przy użyciu którego może zalogować się na naszym portalu www.pzu.pl.

Sobiesław Sitek kierownik projektu E-szkoda, PZU SA

WYMAGANE DOKUMENTY

oświadczenia sprawcy z miejsca zdarzenia, spisanego np. na druku Wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, lub informacji dotyczących personaliów sprawcy oraz jego polisy ubezpieczenia OC (ewentualnie również wszelkiej innej dokumentacji przebiegu wypadku, np. informacji z policji czy straży miejskiej potwierdzającej zdarzenie);

prawa jazdy;

dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;

dowodu rejestracyjnego pojazdu;

w przypadku kradzieży pojazdu: potwierdzenia zgłoszenia kradzieży na policji, karty pojazdu oraz wszystkich kompletów kluczyków i sterowników do pojazdu;

w przypadku szkody osobowej: posiadanej dokumentacji medycznej dotyczącej leczenia po wypadku (ewentualnie także zaświadczenia dokumentującegoleczenie przed wypadkiem).

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej