Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Skąd się biorą wysokie stawki za OC i jak ich uniknąć?

22 lut 17 13:42

Stawki polis OC rosną, to fakt powszechnie znany. Ale co decyduje o wysokości składki i czy każdy musi być ofiarą drastycznych podwyżek? Jakie są sposoby, by płacić mniej?

Udostępnij
0
Skomentuj
Stłuczka z obcokrajowcem - jak załatwić formalności? Stłuczka z obcokrajowcem - jak załatwić formalności? Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Jeszcze rok temu można było z góry dość precyzyjnie przewidzieć, jaką stawkę ubezpieczyciel zaproponuje nam na kolejny rok. Dziś wszystko się zmieniło: nawet profesjonalny agent nie powie, ile zapłacimy, bez wprowadzenia danych do systemu. Zaś po wprowadzeniu parametrów auta i PESEL-u właściciela często nawet sprzedawca polis jest zdumiony: albo dlatego, że tak drogo, albo... wyjątkowo tanio. O cenie polisy decyduje wiele zmiennych, przy czym niektóre „parametry” właściciela, kierowcy i samochodu są w powszechnej świadomości przeceniane, inne – niedoceniane.

Po pierwsze, pojemność silnika samochodu ma u wielu ubezpieczycieli znacznie mniejsze znaczenie niż dawniej.Przykładowo różnica w cenie polis dla dwóch aut z silnikami odpowiednio 2.0 i 3.0 należących do tego samego właściciela to może być tylko 50 zł, i to nawet w przypadku aut zarejestrowanych w „drogim”, z punktu widzenia szkodowości, mieście – Warszawie.

Po drugie, formalna wysokość zniżek, jakie figurują na ostatniej polisie OC, ma umiarkowane znaczenie. W każdej firmie zniżki naliczane są na innych zasadach; w jednej komplet zniżek nabywamy już po 3 latach bezszkodowej jazdy, a w innej – dopiero po 8. W jednej firmie pojedyncza szkoda zabiera nam 20 proc. zniżek, a w innej – tylko 10. W konsekwencji nie oznacza to, że mając maksymalną, 60-proc. zniżkę w jednej firmie, automatycznie dostaniemy najlepszą możliwą ofertę u konkurencyjnego ubezpieczyciela. Więcej: jeśli wraz z polisą wykupiliśmy opcję „ochrona zniżek”, a mieliśmy jedną szkodę, w firmie, która nam zaoferowała opcję „ochrony zniżek”, powinniśmy dostać ofertę przedłużenia ochrony na kolejny rok w cenie podwyższonej tylko o podwyżki „ogólne”. Ale u konkurencji padnie pytanie o liczbę szkód w ostatnich latach i raczej nie możemy liczyć na dobrą ofertę.

Po trzecie, u niektórych ubezpieczycieli liczy się nie tylko to, czy należąca do nas polisa była obciążana szkodami w tym roku lub w ubiegłych latach, lecz także to, czy sami powodowaliśmy szkody – choćby i cudzym samochodem. Jeśli spowodowaliśmy szkodę samochodem swojej żony, to naturalne jest, że ma ona popsutą historię ubezpieczeniową na okres minimum 3 lat – czasem formalnie traci tylko 20 proc. zniżek, ale... w kolejnym roku ubezpieczyciel może zaproponować jej np. 300-proc. podwyżkę składki.

Jednak również kierowca, który spowodował szkodę, powinien się martwić – dane dotyczące szkód komunikacyjnych, w tym i samochodów, i kierowców, są dostępne dla ubezpieczycieli od ręki. Przykład: kierowca, który Mercedesem swojej żony spowodował dwie szkody w ciągu jednego roku, sprawił, że koszt najtańszej polisy OC, jaką żona mogła kupić na rynku, wzrósł z 500 do 1850 zł. Postanowił więc, że odkupi ów samochód od żony, zarejestruje go na siebie i ubezpieczy taniej – do tej pory jego konto wydawało się czyste. Tymczasem... koszt najtańszej polisy OC, jaką mu zaproponowano, to... 1980 zł! Dla ubezpieczycieli jest on, jako kierowca jeżdżący nieostrożnie, jeszcze bardziej ryzykownym klientem niż jego żona, która tylko powierza samochód nieostrożnemu mężowi!

Po czwarte, niektórzy ubezpieczyciele wiążą wysokość stawki za OC z konkretnym samochodem. Jeśli w ostatnim czasie często uczestniczy w kolizjach, stawka może wzrosnąć. W przypadku opisanym powyżej właścicielka próbowała obniżyć koszt polisy OC, odsprzedając samochód swoim rodzicom. Okazało się, że najtańsza dostępna polisa w takim wypadku kosztuje 1400 zł, choć inny, podobny samochód rodzice ubezpieczają za 650 zł.

Po piąte, na koszt polisy ma wpływ miejsce zamieszkania właściciela. W związku z tym, zmieniając miejsce rejestracji auta (wiąże się to m.in. ze zmianą formalnego adresu zamieszkania), można obniżyć wysokość składki np. z 1200 do 850 zł.

Po szóste, wiek właściciela auta i wiek najmłodszego z kierowców, którzy korzystają z samochodu, ma istotne znaczenie. U niektórych ubezpieczycieli sam fakt posiadania dzieci w wieku 18-25 lat podwyższa stawkę za OC – np. o 100 zł. Oferty polis OC dla świeżo upieczonych kierowców to często 3-4 tys. zł za rok. Koszt można zmniejszyć nawet o połowę, jeśli ubezpieczymy pojazd wspólnie z kierowcą mającym długą i „czystą” historię ubezpieczeniową. Efektem ubocznym jest ryzyko utraty zniżek, jakie bierze na siebie starszy kierowca mający dobrą historię ubezpieczeniową. Szkoda spowodowana przez młodszego współwłaściciela obciąży konto starszego.

Po siódme, szkodowość: ten parametr w największym stopniu, bardziej niż wszystkie inne razem wzięte, wpływa na wysokość składki za OC. Niektóre firmy co do zasady chcą ubezpieczać wyłącznie kierowców niepowodujących szkód, a pozostałych przeganiają, oferując zaporowe stawki. Jedna szkoda może podwyższyć składkę o 20-200 proc. (najczęściej do 100 proc.), dwie szkody w ciągu roku – o 40-600 proc. (uwzględniając w tym także podwyżki „ogólne”). Jeśli więc otarliśmy komuś zderzak, a koszt naprawy jest niewielki, lepiej zapłacić za naprawę z własnej kieszeni, niż dopuścić do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi.

Jak płacić mniej za polisę OC?

Jeśli w ostatnim czasie spowodowałeś kolizję lub wypadek i tani dotąd ubezpieczyciel zaproponował ci drastyczną podwyżkę, zapoznaj się z wszystkimi kontrofertami na rynku. Niemal na pewno znajdziesz dużo tańszą ofertę, być może nawet u jednego z dużych ubezpieczycieli niedziałających na rynku polis sprzedawanych przez internet.

Jesteś młodym, początkującym kierowcą? Zarejestruj auto i ubezpiecz wspólnie z rodzicem lub inną osobą, która ma możliwość kupna tańszego OC. Zapłacisz mniej i w ten sposób z czasem zapracujesz na własne zniżki z tytułu OC, o ile jedno z was nie spowoduje szkody ubezpieczeniowej.

Być może opłaca ci się (tylko formalnie) zamieszkać i zarejestrować auto w innej miejscowości – oczywiście jeśli masz taką możliwość.

Jeśli sprzedajesz samochód, kup sobie motorower, nawet jeśli nie będziesz nim jeździć. Jeżeli planujesz kupić auto w przyszłości, również kup motorower – możesz ubezpieczyć go w zakresie OC i AC, co nie wyjdzie drogo (samo OC kilkadziesiąt zł rocznie, AC zależy od wartości pojazdu), zaś zapracuje na „pełnowartościowe” zniżki w przyszłości albo zapobiegnie przerwie w ubezpieczeniu i utracie zniżek z tego powodu.

Spowodowałeś drobną kolizję? Być może opłaca się dogadać z poszkodowanym, zapłacić i za naprawę jego auta, i za fatygę. 1000 zł wydane dziś oznacza np. 1500 zł zaoszczędzone przy kupnie każdej nowej polisy OC przez kolejne 2-3 lata lub dłużej.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (48)

No photo
No photo ~Gerfild Użytkownik anonimowy
~Gerfild :
No photo ~Gerfild Użytkownik anonimowy
Japierdziele to jest chore! Dlaczego w Polsce nie ma ubezpieczenia nie na samochód a na kierowcę? Wtedy jadąc samochodem kolegi gdybym spowodował kraksę to mi potrącają zniżki a nie jemu... Ja miałem taki przypadek, tylko przyjaciel jechał moim samochodem, wymusił pierwszeństwo i poszkodowany uderzył w drzewo, był w szpitalu 10 dni. Co z tego, że on dostał karę, nie uszkodził mojego samochodu jak moje ubezpieczenie z 700 zł wzrosło do 1300 zł... Druga sprawa to kolizje z nie Twojej winy. Dziewczyna miała w ciągu roku 3 kolizje z nie swojej winy (wiem niesamowity pech) z tym, że to było raz urwane lusterko i dwa razy wgnieciony tylny zderzak. I to jej podrożało ubezpieczenie! Jako świeży kierowca miała na rok 1800 zł a teraz ma 2900 zł...
23 lut 17 10:25 | ocena: 93%
Liczba głosów:29
93%
7%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~gosc Użytkownik anonimowy
~gosc :
No photo ~gosc Użytkownik anonimowy
.... wujek dobra rada. to wszystko pic. 40 lat ubezpieczania w warcie i jazda bez korzystania z pieniedzy warty czyli moich nie daje nic. płacisz dla warty nie dla siebie. te debilne stwierdzenia jesteś naszym dobrym klientem, dajemy ci, upusty, zniżki i golimy ce co roku o 300 zł wyżej..badź happy bo inni maja gorzej...traktuje sie nas jak barany, takie pisma nie powinny sie pojawiać bo: kłamia, brażają i rabia łskawce za nasze pieniądz suto opłacaną wartę.
28 lut 17 11:40 | ocena: 93%
Liczba głosów:14
93%
7%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~szfindel Użytkownik anonimowy
~szfindel :
No photo ~szfindel Użytkownik anonimowy
Jak to jest że inne firmy usługowe czy produkcyjne kiedy źleim interes idzie po prostu ogłaszają upadłość a firmy ubezpieczeniowe wiedząc że OC jest obowiązkowe podnoszą ceny swych ubezpieczeń twierdząc że sa wysokie odszkodowania. To trochę tak jak by nagle piekarnie stwierdziły że zbyt dużo chleba sie marnuje, ceny mąki i ceny produkcji są zbyt wysokie dlatego np od 1 marca chleb nie będzie kosztował np 4 zł/kg tylko 40 zł/kg. A chleb każdy człowiek musi jeść !!!, albo np woda - czy nie musimy pić wody ?? dlatego na lotniskach woda mineralna kosztuje 6-9zł za butelkę
28 lut 17 08:47 | ocena: 87%
Liczba głosów:23
87%
13%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Ubea.pl Użytkownik anonimowy
~Ubea.pl :
No photo ~Ubea.pl Użytkownik anonimowy
Miejsce zamieszkania ma bardzo duże znaczenie w przypadku wyliczania składki OC. Mieszkańcy takich miast jak Zielona Góra, Białystok czy Rzeszów zapłacą zazwyczaj o wiele mniej za ubezpieczenie niż osoby z Gdańska, Krakowa czy Wrocławia. Ile dokładnie płacili średnio mieszkańcy poszczególnych miast w styczniu tego roku można sprawdzić tutaj https://ubea.pl
24 lut 17 14:17 | ocena: 92%
Liczba głosów:12
92%
8%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~BOR Użytkownik anonimowy
~BOR :
No photo ~BOR Użytkownik anonimowy
Jeżdżę ponad 30 lat, zrobiłem ok. 400 tys. km, z mojego OC nie została wypłacona nawet złotówka, dlaczego mam płacić chore składki. Policja nie zatrzymała mnie od ok. 7 lat, nie mam inie miałem żadnego punktu karnego od kiedy weszły. Moje OC powinno wynosić max 500 zł i tak nie wiem dlaczego tak dużo. Lepiej nie płacić OC, może nie złapią przez następne 7 lat, jak złapią to zapłacę i będę wiedział za co.
28 lut 17 09:56 | ocena: 92%
Liczba głosów:12
92%
8%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Oświecony Użytkownik anonimowy
~Oświecony :
No photo ~Oświecony Użytkownik anonimowy
Ale ta nowa akcyza to typowe zdzierstwo i złodziejstwo !!! - Już nigdy nie oddamy głosu na tych co obieują że coś dadzą , bo jednym dają I mają w nich wyborców, ale wszystkim zabierają i to o kilkaset procent więcej niż przyzwoitość nakazuje To jest nieprzyzwoite i podłe dlatego już nigdy nie damy im swojego głosu .
28 lut 17 08:44 | ocena: 84%
Liczba głosów:25
84%
16%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Loreno Użytkownik anonimowy
~Loreno :
No photo ~Loreno Użytkownik anonimowy
Właśnie otwiera się furtka dla ludzi którzy będą wyłudzać pieniądze za drobne szkody tzw. parkingowe.Bo lepiej będzie zapłacić tysiaka do rąk poszkodowanego np.podrapany zderzak niż te 500zł więcej co 3 lata plus ewentualnie mandat.
23 lut 17 17:18 | ocena: 93%
Liczba głosów:29
93%
7%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~waldek Użytkownik anonimowy
~waldek :
No photo ~waldek Użytkownik anonimowy
Ubezpieczeniem OC powinien byc objęty kierowca a nie pojazd. Sama nazwa na to wskazuje "Od odpowiedzialnosci cywilnej". Przeciez pojazd mogę pożyczyć, przekazać itp.
28 lut 17 07:31 | ocena: 87%
Liczba głosów:31
87%
13%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Andrzej Użytkownik anonimowy
~Andrzej :
No photo ~Andrzej Użytkownik anonimowy
Skąd ??? mafia polityków nieuczciwych dorwała sie do koryta - rad nadzorczych i trzeba ich opłacić i tu jest prawda.
28 lut 17 08:04 | ocena: 86%
Liczba głosów:42
86%
14%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ktoś Użytkownik anonimowy
~ktoś :
No photo ~ktoś Użytkownik anonimowy
Dlaczego nikt nie reaguje na zmowę cenową ubezpieczycieli w trym pieprzonym złodziejskim państwie.
28 lut 17 11:21 | ocena: 86%
Liczba głosów:7
86%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej