Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Porównanie łatwości obsługi samochodów - proste funkcje, zbędne komplikacje, nasze frustracje

12 kwi, 09:54

Kontrola poziomu oleju, ustawienie zegarka czy zmiana stacji radiowej – trywialne czynności, które w nowoczesnych autach nierzadko wymagają wprawy lub fachowej wiedzy. Sprawdziliśmy, gdzie proste rzeczy są najtrudniejsze

Udostępnij
0
Skomentuj

Instrukcja obsługi zwykle jest ostatnią deską ratunku, gdy nie potrafimy w samochodzie czegoś obsłużyć. Ale bywa też tak, że nawet w niej nie znajdujemy odpowiedzi na nurtujące nas wątpliwości. Albo namierzamy sprzeczności między rzeczywistością a teorią. Najlepszy przykład: nowe Audi A8, okręt flagowy technologicznie uznanej marki, lansujący najnowocześniejsze rozwiązania. Żeby przyciemnić podświetlenie zegarów, papierowa instrukcja sugeruje coś zupełnie innego, niż wymaga od kierowcy system obsługi. Jak widać, już nawet inżynierowie nie orientują się w tych sprawach albo instrukcję pisał niedoinformowany praktykant.

Oczywiście, pokładowe systemy multimedialne mają coraz więcej funkcji i ustawień, ale w tym teście chcemy sprawdzić łatwość wykonania najprostszych czynności, jak np. kontrola ciśnienia w oponach, wywołanie wskazań komputera pokładowego czy wpisanie i następnie skasowanie adresu celu w nawigacji. Samochody, które wybraliśmy do testu, pokazują pełną rynkową rozpiętość cenową, segmentową czy kraju pochodzenia: mamy tu więc małego koreańskiego Hyundaia i10, francuskiego SUV-a Peugeota 3008 oraz auta z wyższej półki, jak BMW X3 czy Jaguar XF. Chcemy w ten sposób pokazać, jak różne filozofie obsługi stosują producenci.

W każdym z aut wykonaliśmy 11 czynności:

 • sprawdzenie wartości ciśnienia powietrza w oponach,
 • kontrola poziomu oleju w silniku,
 • wpisanie i skasowanie adresu w nawigacji,
 • ustawienie czasu na zegarze,
 • wybranie biegu lub zakresu jazdy w skrzyni automatycznej,
 • dezaktywacja systemu start-stop,
 • zmiana i zapisanie stacji radiowej,
 • regulacja temperatury klimatyzacji,
 • zerowanie licznika dziennego przebiegu,
 • ściemnienie podświetlenia zegarów,
 • wywołanie danych średniego spalania i zasięgu w komputerze pokładowym.

Niby są to proste rzeczy, a jednak w wielu przypadkach dojście do celu przypominało drogę przez mękę. Tabelaryczne podsumowanie testu znajdziesz na końcu galerii.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Bild

sprawdzenie wartości ciśnienia opon - nigdzie nie jest lekko

Ciśnienie w oponach jest ważne. Ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo, spalanie i komfort. Naklejki z tabelkami wskazującymi właściwe ciśnienie dla konkretnych rozmiarów opon i obciążeń powinny być łatwo dostępne i czytelne. Dla niektórych producentów to jednak zbyt skomplikowane, więc... sami gmatwają sprawę. Volvo umieszcza taką informację nisko na słupku B. Małe jasnoszare cyfry i litery na białym tle. Szwedzi podają wiele danych, można tu znaleźć np. też zalecenia dla ekojazdy i różne ciśnienia dla różnych prędkości (do 160 km/h i powyżej). Jeszcze gorzej jest w BMW. W X3 trzeba wiedzieć, jaki indeks prędkości mają opony, w których ustawiamy ciśnienie, w tabelce znajdziemy bowiem dane dla wariantów W i Y. Myślicie, że wystarczy zerknąć na oponę? No to szukajcie literki, która znajduje się w polu „DOT”, maleńkie oznaczenie. Szybkie dopompowanie opon na stacji benzynowej zamienia się w ten sposób w długie dochodzenie. Mniej wytrwali mogą się poddać i jeździć z niedopompowanymi oponami, póki nie naprawi tego serwis przy okazji przeglądu. Bardziej podoba nam się to, co robi Mercedes. Tu tabelka znajduje się na klapce wlewu paliwa, jest łatwo dostępna i czytelna. Ale czemu ma służyć odnośnik do instrukcji? Sprawdzamy i czytamy, że druga wartość służy komfortowi... Najbardziej zrozumiałą informację dostarcza Hyundai, ale niestety – na słupku B.

Porównanie łatwości obsługi samochodów - proste funkcje, zbędne komplikacje, nasze frustracje (slajd 1 z 14)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego