Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Ford Mondeo z dieslem - uwaga na rdzę i "dwumasówkę"

7 cze 12 10:00

Tutuł z pewnością zbulwersuje użytkowników najmłodszych, poprawionych egzemplarzy Forda Mondeo II. Za to właściciele aut z początku produkcji dobrze znają te problemy i kilka innych. Auto zasługuje jednak na zainteresowanie

Udostępnij
0
Skomentuj

II generacja Mondeo debiutowała w nie najlepszym dla Forda okresie. Nie dziwi więc, że pokładano w niej duże nadzieje. I słusznie – Auto zupełnie zmieniło układ sił w klasie średniej i szybko stało się niezwykle popularne. Przyczyniły się do tego różne czynniki: przystępna cena, ładny wygląd, funkcjonalne nadwozia i ciekawe silniki. Po prostu debiutujące w 2000 roku Mondeo II oferowało wszystko, czego oczekiwał przeciętny klient klasy średniej.

Po kilku latach od zakończenia produkcji również rynek wtórny obfituje w propozycje tego modelu. Naprawdę jest w czym wybierać, ale trzeba to robić z głową, żeby się nie rozczarować – zwłaszcza jeśli na celowniku mamy wersję z dieslem. W Mondeo II nie od razu, niestety, silniki wysokoprężne doprowadzono do technicznej poprawności.

Początkowo w ofercie znalazł się tylko motor 2.0 TDDi w dwóch wariantach mocy: 90 i 116 KM – w Polsce słabsza wersja nie była cały czas oferowana. Jego cechą charakterystyczną był wtrysk bezpośredni, ale realizowany jeszcze przy pomocy pompy rotacyjnej, która początkowo często szwankowała, a w dodatku była bardzo droga. Ponadto silnik ten jest głośny i kulturą pracy wyraźnie odstaje od konkurentów, których producenci zdążyli już zastosować wtrysk common rail.

Diesel z nowszą technologią wtrysku bezpośredniego pojawił się w Mondeo II w 2001 r., wraz z premierą silnika 2.0 TDCi o mocy 130 KM. Rok później również słabsza jednostka otrzymała nowy układ wtryskowy, a w 2004 roku ofertę uzupełnił najmocniejszy z diesli – 2.2 TDCi/155 KM, także wyposażony we wtrysk common rail.

Niestety, mimo że ta technologia rozwiązała wiele problemów, sprowokowała inne kłopoty, o których pierwsi użytkownicy dowiedzieli się już po kilku miesiącach eksploatacji. Mowa oczywiście o częstych przypadkach uszkodzeń wtryskiwaczy. Prawdopodobnie części stosowane na początku produkcji (dostarczane przez firmę Delphi) były po prostu nie najlepszej jakości. Dla użytkownika brzmiało to jak wyrok, zwłaszcza gdy Ford nie chciał uznać gwarancji, twierdząc, że to wina złego paliwa – cena jednego wtryskiwacza zbliżała się wtedy do 2 tys. zł.

Obecnie sytuacja nie jest aż tak dramatyczna. Głównie dlatego, że pojawiła się możliwość regeneracji wtryskiwaczy (koszt około 450 zł za sztukę), jak również ze względu na cenę nowych – spadła o połowę, można więc je kupić za 950 zł. Ponadto w większości przypadków wadliwa seria aut z początku produkcji miała już te elementy wymienione, a od 2004 roku wtryskiwacze są zdecydowanie trwalsze.

Potwierdzają to doświadczenia użytkowników, co wcale nie oznacza końca problemów z tym elementem. Jeśli kupuje się auto z przebiegiem ponad 150 tys. km, „żywot” wtryskiwacza i tak może się powoli kończyć, co zwiastują chociażby kłopoty z odpaleniem, spadek mocy czy nadmierne dymienie z rury wydechowej.

W podobnym przypadku może się ujawnić kolejny słaby punkt napędu z dieslem. Chodzi o uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego, czego doświadczyło wielu użytkowników Mondeo II. Jest to usterka, której trudno uniknąć, chociaż delikatny styl jazdy z pewnością odwleka ją w czasie. Koszty naprawy są wysokie, ale trzeba jasno zaznaczyć, że w przypadku konkurencji będą znacznie wyższe. Użytkownik najpopularniejszej wersji 2.0 TDCi ma bowiem możliwość kupienia zamiennika koła dwumasowego już za 900 zł (dobrej jakości, firmy Luk). Niestety, zaleca się przy okazji wymienić sprzęgło, co wraz z robocizną podniesie rachunek do około 3 tys. zł.

Podobnie jak we wszystkich nowoczesnych dieslach, również i tu przyczyną dużych kosztów może w pewnym momencie stać się turbosprężarka, a także zawór recyrkulacji spalin. Ponadto w silniku 2.0 TDCi szybko zużywa się napinacz paska wielorowkowego. Warto zaznaczyć, że w dieslach z lat 2006-07 mógł być instalowany filtr cząstek stałych, który teoretycznie jest niewymienny, natomiast w praktyce starcza na około 120 tys. km, a koszt wymiany to blisko 4 tys. zł.

W tym kontekście warto zainwestować w egzemplarze z udokumentowaną historią obsługi. Jeśli np. dotychczasowy właściciel potrafi potwierdzić niedawną wymianę dwumasowego koła zamachowego, można to uznać za dodatkowy plus. Ponadto egzemplarze regularnie obsługiwane w ASO dają właścicielowi Forda szansę na zawarcie umowy przedłużającej gwarancję do 10 lat lub 200 tys. km. Oferta jest atrakcyjna, gdyż roczna opłata wynosi tylko 89 zł, a zakres ochrony obejmuje niemal cały samochód, także wspomniane wcześniej usterki charakterystyczne dla tego modelu.

Podstawowy warunek przystąpienia do wspomnianego programu to zobowiązanie się do obsługi tylko w ASO i przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Jednak najpierw auto musi przejść odpowiedni przegląd weryfikacyjny. Biorąc pod uwagę to, że Mondeo II z dieslem musi się zjawiać w serwisie co 20 tys. km, czyli w przypadku przeciętnego użytkownika raz w roku, oraz to, że wszystkie silniki mają napęd rozrządu łańcuchem (nie wymaga wymiany), można przyjąć, że koszt obsługi w ASO nie będzie zbyt wysoki.

Oczywiście, nie ma co liczyć na to, że koszt przeglądu zamknie się w podstawowej kwocie 700-800 zł – zawsze znajdzie się jakiś element eksploatacyjny do wymiany, np. wahacz czy hamulce – jednak nie powinien on przekroczyć na ogół 2 tys. zł.

Warto też zwrócić uwagę na łatwość odsprzedaży egzemplarzy z tak dobrą historią. Generalnie mimo ogromnej liczby ofert znalezienie zadbanych wersji z dieslem wcale nie jest łatwe. Dużo Mondeo II trafiających na rynek wtórny to auta poflotowe – w ich przypadku często mamy do czynienia z utajnieniem książki serwisowej i zmniejszeniem przebiegu. Inną liczną grupę stanowią samochody powypadkowe sprowadzone z zagranicy.

Niestety, wśród aut z początku produkcji spotkamy wiele egzemplarzy z pomalowanymi elementami karoserii, jednak nie z powodu kolizji, ale korozji, która bardzo szybko atakowała m.in. ranty drzwi. Ten wstydliwy problem Mondeo również zminimalizowano w kolejnych latach produkcji.

Polecamy wybór odmiany z motorem 2.0 TDCi/130 KM, jednak ze względu na wspomniane wcześniej problemy warto zainwestować w młodsze roczniki. Auto np. z 2004 roku w funkcjonalnej wersji kombi można kupić za nieco ponad 20 tys. zł i da ono dużo radości z jazdy. Silnik zapewnia bardzo dobre osiągi – przyspieszenie 0-100 km/h w 9,8 s – i spala przy tym niezbyt duże ilości paliwa (średnio 6 l/100 km). Słabsza, 116-konna odmiana też nie należy do powolnych, ale biorąc pod uwagę zawieszenie pozwalające na szybką, a jednocześnie bezpieczną jazdę, warto wybrać mocniejszy silnik. Z pewnością wysoką klasę zawieszenia docenią kierowcy wersji z najmocniejszym dieslem 2.2 TDCi.

Mondeo II jest warte zainteresowania nie tylko ze względu na dynamiczne silniki. Model ten na tle konkurencji wypada bardzo dobrze również w innych dziedzinach. Każda z trzech dostępnych wersji (sedan, liftback i kombi) może pochwalić się wysokimi walorami użytkowymi. Wynika to przede wszystkim z dużego nadwozia – sedan i liftback mierzą aż 4731 mm długości, a kombi przerasta je jeszcze o 7 cm. Spory jest również rozstaw osi (2754 mm), co przekłada się na bardzo obszerne wnętrze. Jeśli wysocy kierowcy mają problemy ze znalezieniem auta dla siebie, to na pewno za kierownicą Mondeo II nie będzie im ciasno.

Co więcej, nawet pasażer jadący z tyłu za osobą znacznego wzrostu nie będzie miał ciasno. Dodatkowo pochwalić należy komfort jazdy na tylnej kanapie, nie tylko ze względu na wspomnianą wcześniej dużą ilość miejsca, ale przede wszystkim z powodu wygodnej pozycji – siedzisko jest dość długie i miękkie, co daje namiastkę luksusu. Podobne odczucie zapewnia też dwukolorowa, kremowo-czarna tapicerka w najbogatszych wersjach, np. Ghia. Na ogół jednak spotkamy Mondeo II z czarnym wnętrzem, uatrakcyjnionym srebrnymi detalami na kierownicy i desce rozdzielczej.

Duży atut auta to również bogate wyposażenie. Standard zmieniał się w zależności od rocznika, ale już na początku produkcji modelu każdy egzemplarz, nawet w podstawowej odmianie Ambiente, miał: ABS, 4 airbagi, klimatyzację manualną, elektrycznie sterowane szyby przednie i lusterka boczne oraz centralny zamek. W bogatszych wersjach można oprócz tego spotkać: światła ksenonowe, tempomat, kontrolę stabilności toru jazdy, kontrolę trakcji, dwustrefową klimatyzację, nagłośnienie bardzo dobrej klasy, alufelgi, fabryczną nawigację, a nawet system multimedialny z ekranami w zagłówkach.

Na tle konkurencji bardzo dobrze wypada też pojemność bagażnika. W kombi jest wręcz imponująca i wynosi 540 l, również 500 l w sedanie i liftbacku wystarczy na kilka dużych walizek. Odmiana kombi ma jeszcze jedną zaletę – ładowność blisko 600 kg. Pozostałe wersje mogą przewozić o 100 kg mniej, co powinno wystarczyć. Taka przewaga jest wynikiem m.in. zmian konstrukcyjnych w tylnym zawieszeniu, które miały na celu minimalizację miejsca na nadkola w bagażniku. Wpłynęło to na mniejszą awaryjność podwozia wersji kombi. Konkretnie chodzi o cztery poduszki mocujące belkę pomocniczą do nadwozia, które w sedanie i liftbacku wymagają wymiany mniej więcej co 90-120 tys. km – koszt tego zabiegu to około 1500 zł (w ASO).

W czasie eksploatacji trzeba się liczyć też z możliwością wystąpienia kłopotów z urządzeniami elektronicznymi, których w tym modelu jest dość dużo. Trudno wskazać typowe usterki: czasami zawodzi wyposażenie wnętrza, a czasami osprzęt silnika. Jedno jest jednak pewne – niektóre naprawy dość mocno odczuje portfel.

Podsumowanie - Oceniając Forda Mondeo II przez pryzmat stosowanych w nim silników Diesla, nie sposób nie wytknąć mu częstych awarii układów wtryskowych i szybkiego zużycia dwumasowego koła zamachowego. Takie rzeczy zdarzają się też w autach konkurencji, ale w egzemplarzach z początku produkcji tego typu przypadków było zdecydowanie za dużo, a dodatkowo dotykał je również problem korozji.

Warto dołożyć i kupić auto młodsze, w którym wprowadzono poprawki słabych punktów. Poza tym trudno być z tego auta niezadowolonym: jeździ doskonale, daje poczucie bezpieczeństwa, jest komfortowe, obszerne i dobrze wyposażone, a przy tym ciągle wygląda bardzo atrakcyjnie.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 7/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsze jazdy BMW X2 i zmodernizowaną Hondą Jazz; prezentacja Skody Fabii po liftingu; raport: VW po Dieselgate; porównanie: kompakty kontra crossovery; testy Volvo V90 i Porsche Cayenne; raport: jak kradną auta; ustawianie geometrii zawieszenia; co to jest eCall; używany Opel Zafira; Top 10: używane kombi klasy średniej; Nissan Leaf nowej generacji.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (35)

No photo
No photo ~Kolo Użytkownik anonimowy
~Kolo :
No photo ~Kolo Użytkownik anonimowy
Po kolei: w nomenklaturze Po kolei: w nomenklaturze Forda model ten występuje jako Mk3, poprzedni modele to Mk1 i Mk2, które co prawda niewiele się różniły jednak otrzymały odmienne oznaczenie, gdyż lifting nie sprowadzał się jedynie do kosmetyki maski, świateł i wnętrze ale obejmował również szeroką modernizację podzespołów bazowych. Niektóre czasopisma motoryzacyjne tych modernizacji nie zauważają co jest błędem, gdyż idąc ich tokiem rozumowania obecny model Passata można nazwać B6 FL a nie B7 bo zbytnich różnic w wyglądzie i technice nie ma. Obecnie produkowany model nosi oznaczenie Mk4. Pozdrawiam: miłośnik i posiadacz Forda Mondeo Mk3 2006r.
23 gru 10 22:11 | ocena: 67%
Liczba głosów:6
67%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Karol Użytkownik anonimowy
~Karol :
No photo ~Karol Użytkownik anonimowy
Model mk3. Rok 2001 dwa litry tddi 90 km. Sprzęgło wymienione przy 330 tys. I tylko dlatego ze samochód to wół roboczy. Ciągnie nierzadko blisko tonę. Aktualnie ma 370 przelotu. Turbina klima wtryski wszystko oryginał. Samochód idealny dla każdego kto prowadzi dz.g. lub posiada górkę dzieci. Ten samochód jest totalnie bezawaryjny. Ceny części dobrych to np hamulce przód 1000 zł. Zawieszenie wzmocnione 1700 same części. Pali przy minus 20 zatem jeszcze długo popracuje. Polecam każdemu. Aha. Spalanie 8.
23 kwi 16 11:13 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~oc Użytkownik anonimowy
~oc :
No photo ~oc Użytkownik anonimowy
Dokładnie, miałem kilka lat Dokładnie, miałem kilka lat mondeo 2.0 130 KM. Porażka wtryski, rdza w drzwiach, koło dwumasowe 2x oraz jeszcze jakieś tam było drugie koło. Miałem ok 150000 km i zaliczyłem wszystko co napisali. A to nie wszystko jeszcze bo znajomi mieli też takie auta i mieli jeszcze dodatkowe jakieś problemy. Diesel to porażka. To co zaoszczędziłem na paliwie bo sam. ekonomiczny to podwójnie straciłem na naprawy a pierwsza od razu po 2 latach jak się gwarancja skończyła.
7 cze 12 16:59 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
0%
100%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~benzyniarz Użytkownik anonimowy
~benzyniarz :
No photo ~benzyniarz Użytkownik anonimowy
To po co kupujecie diesla??? To po co kupujecie diesla??? Nawet auto segmentu D może się opłacać na benzynę, jeśli się nie liczy tylko kosztów paliwa, ale koszty zakupu, ubezpieczenia, napraw, przeglądów, problemów z zapchanym filtrem cząstek stałych, turbinami, dwumasówkami itp. Zresztą, jeśli kogoś stać na dobre auto, to go powinno też być stać na benzynę, żeby jeżdzić i mieć święty spokój, a nie użerać się z filtrami, dwumasówkami itp. Po co cholerę Wam diesel???
8 cze 12 19:31 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~kardek Użytkownik anonimowy
~kardek :
No photo ~kardek Użytkownik anonimowy
ja mojego MK3 diesla 115KM ja mojego MK3 diesla 115KM odsprzedałem okazyjnie mojemu tacie przy przebiegu 268tys. a sprzęgło oryginalne wymieniłem przy 250 tys. dodam,że ma hak choć nic nie ciągałem nim.aktualnie auto ma już ponad 276 tys. i dalej śmiga na oryginalnych wtryskach i turbinie oraz na 8 letnim oryginalnym środkowym tłumiku :D :D
Jeśli dobrze się trafi można nim długo i bezawaryjnie jeździć ;):)
6 cze 12 20:18 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Sw.Piotrek Użytkownik anonimowy
~Sw.Piotrek :
No photo ~Sw.Piotrek Użytkownik anonimowy
Raz się przejechałem i od Raz się przejechałem i od razu polubiłem to auto. Jeździ się nim super. Nawet bez awaryjny benzyniak 1.8 125KM zapewnia bardzo satysfakcjonujące osiągi przy jak najbardziej akceptowalnym zużyciu paliwa. Po za tym jest super wygodne i świetnie się prowadzi.
Jedyne co mi się w nim nie podoba to wspomniane drzwi, do jakiegoś tam rocznika korodują.
2 maja 12 23:43 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Kolo Użytkownik anonimowy
~Kolo :
No photo ~Kolo Użytkownik anonimowy
Do Blade1984: No raczej nie Do Blade1984: No raczej nie dziwi, ze Corsa 90KM objeżdża Focusa 90KM, jest przecież dużo lżejsza, więc to chyba logiczne jest. A co do osiągów 1,9TDi 110Km to daleki jestem od zachwytu. A czy nie będzie skarbonką, to nie wiesz, bo wiele tych silników jest zajeżdżonych i musisz trafić na dobry egzemplarz.
23 gru 10 22:15
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~rafik Użytkownik anonimowy
~rafik :
No photo ~rafik Użytkownik anonimowy
miałem mondeo MK3 TDDI 115 KM miałem mondeo MK3 TDDI 115 KM przejechałem nim 128 tyś km bezawaryjnie, żadnych inwestycji w silnik. Bardzo dobry samochód sprzedałem przy przebiegu 240 tyś km i napewno jeszcze troche pojeździ. Jedyny mankament to rdza, zawieszenie bardzo mocne przy tym przebiegu wymieniona tylko sprężyna z przodu.
7 cze 12 14:22 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ttm Użytkownik anonimowy
~ttm :
No photo ~ttm Użytkownik anonimowy
Jak ja kocham "tragizowane" Jak ja kocham "tragizowane" artykuły, mam Mondeo MK3 z silnikiem TDCI 116KM 2004r., obecnie auto ma ponad 180 tys., ostatnio wymieniałem koło dwumasowe i sprzęgło - koszt całkowity to 2000 zł (1500zł części i 500zł robocizna). Poza tym auto nie miało żadnych poważnych usterek.
1 maja 12 10:11 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Mundek St TDCI Użytkownik anonimowy
~Mundek St TDCI :
No photo ~Mundek St TDCI Użytkownik anonimowy
Od 3 lat jezdze Mondeo St Od 3 lat jezdze Mondeo St TDCi 2.2 155km i na budziku jest 163tys km. Jeszcze dwumasa i wtryski jak i pompa paliwa orginalna. Wgralem tylko nowy software bo cos mu dolegalo tzn. sie troche dusil i jest moc. Nie ma co sie bac tylko dbac i lac. Pozdrowionka
3 maja 12 20:31
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej