Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Polecane silniki w Fordach

8 cze 17 10:30

Paleta silników Forda jest świetnym dowodem na to, że czasem nie warto upierać się przy własnych konstrukcjach, lepiej skorzystać z oferty konkurencji. Pokazuje też, że nowoczesne rozwiązania są atrakcyjne, ale bywają kosztowne.

Udostępnij
0
Skomentuj

Pod maskami Fordów znajdziecie silniki o różnych konstrukcjach i pochodzeniu. Warto zwrócić uwagę, że „nowsze” czasem oznacza bardziej zawodne i niegodne polecenia, ale nie brakuje też udanych jednostek z ostatnich lat.

Co ciekawe, niektóre konstrukcje są opracowane przez Forda, inne pochodzą z firm zależnych od tej marki lub współpracujących. O ocenę jednostek poprosiliśmy Grzegorza Zarzyckiego z warszawskiego warsztatu Solid Garage, specjalizującego się w naprawach Fordów.

Dowiedzieliśmy się m.in., że w przypadku benzyniaków nie sposób pominąć popularnej serii Zetec-SE/Duratec – przez wiele lat było to podstawowe źródło napędu większości modeli.

Choć silniki te coraz częściej wymagają remontu, to na tle wydatków na inne jednostki nie są to duże pieniądze i mechanicy chwalą ten motor.

Silnik pozostaje w produkcji, ale jest wypierany przez jednostkę 1.0, która nie ma już tak dobrej opinii – pan Grzegorz podkreśla, że kosztowne naprawy to w przypadku 1.0 nic nadzwyczajnego. Większe EcoBoosty (1.6 i 2.0) zbierają wyższe noty.

Benzyna z Mazdy, Diesle z PSA

Szukasz używanego Forda z dobrym silnikiem?

Szukasz używanego Forda za maksymalnie 30 tys. zł? Najlepsze oferty znajdziesz dzięki nam!

Mimo wad do grona polecanych jednostek zaliczyliśmy również wolnossący silnik 2.0 – to motor opracowany przez Mazdę (pozytywnie oceniana seria L).

Większe benzyniaki (2.3, 2.5T) mają ciekawy charakter, ale wykazują się dużym zapotrzebowaniem na paliwo, dlatego – choć są trwałe – nie poleciliśmy ich.

Wśród diesli godnych zainteresowania znalazła się jednostka 2.0 – radzimy jednak uważać, bo 17 lat temu zadebiutował nieudany motor opracowany przez Forda. Za to od 2004 r. sukcesywnie zaczął go wypierać turbodiesel 2.0, mający korzenie we francuskim koncernie PSA – to bardzo dobry silnik, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę odmiany po modernizacji z 2011 r.

W przypadku starszych aut zły dobór silnika może spowodować, że na naprawy wydacie… więcej niż na samochód

Raczej odradzamy już zakup diesla 1.8 (swego czasu nie była to zła jednostka), zaś w przypadku wersji wysokoprężnej 1.6 zalecamy ostrożność – 16V wypada o wiele gorzej niż 8V.

Silnik 1.6 Sigma: udany motor bazowy

Solidna nieduża jednostka benzynowa to skarb dla producenta bazującego w dużej mierze na modelach kompaktowych. Ford taką ma!

Silnik o pojemności 1,6 l zastosowano w wielu modelach – od Fiesty poprzez Pumę do Mondeo. Oczywiście, o ile w pierwszym aucie zapewnia niezłe osiągi, o tyle w Mondeo jego obecność jest co najmniej dyskusyjna, choć stosowano tylko mocniejsze warianty z regulacją faz rozrządu. Motor 1.6 oferowano również w wersji fabrycznie przystosowanej do zasilania LPG oraz biopaliwami (Flexifuel).

Silnik jest bardzo pozytywnie oceniany – jako prosty, łatwy w naprawach i dość trwały. Oczywiście, czas i przebieg robią swoje – w wielu egzemplarzach, np. Focusa I, możecie spotkać się z podwyższonym spalaniem oleju (nawet 1 l/1000 km). To wynik zapieczenia pierścieni tłokowych. Remont (razem z nowymi uszczelniaczami głowicy) pochłonie około 2,5 tys. zł. Rozszczelnienie obudowy termostatu to już drobiazg.

W Focusie II zdarzały się wycieki płynu chłodzącego przez brok w głowicy (do naprawy trzeba ją zdemontować). Z kolei w Focusach III występują problemy ze sterownikiem elektronicznym.

Wprowadzony w 2004 r. wariant z regulacją faz rozrządu jest elastyczniejszy, ale zdarzają mu się usterki wariatorów – brak mocy, silnik wchodzi w tryb awaryjny. Koła kosztują po 400 zł (zarówno ssące, jak i wydechowe).

Silnik 1.6 Sigma - to nam się podoba:

Prosta budowa silnika i długi okres produkcji – tanie i łatwo dostępne części, niezła wytrzymałość mechaniczna.

Silnik 1.6 Sigma - to nam się nie podoba:

Ograniczona dynamika i przeciętne zużycie paliwa, niezbyt dobry stan wielu aut (szczególnie z początku produkcji).

Silnik 1.6 EcoBoost: całkiem atrakcyjny!

Wysoka moc i rozsądne spalanie – Ford udowadnia, że to możliwe, ale wymaga nowoczesnych rozwiązań. Czy jazda rzeczywiście będzie tania?

Proste jednostki, choćby takie, jak opisany wcześniej motor 1.6, mają świetną trwałość, ale relacja mocy do spalania nie jest imponująca. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają nowsze silniki, takie jak EcoBoost. Niestety, skomplikowana konstrukcja powoduje, że są droższe w serwisowaniu.

Jak jest z naprawami? Zupełnie przyzwoicie, ale nie idealnie. Kłopoty z rozruchem i brak mocy są najczęściej spowodowane uszkodzeniem w obwodzie wysokiego ciśnienia układu paliwowego (regulatora ciśnienia zintegrowanego z pompą) – koszt naprawy to około 1,5 tys. zł.

Potrafi strajkować turbosprężarka, niestety, czasem dochodzi do pęknięcia obudowy, co wyklucza jej regenerację. Silnik nie jest też wolny od usterki typowej dla bezpośredniego wtrysku benzyny, czyli nagaru na zaworach i w kolektorze dolotowym (objawy: nierówna praca, wypadanie zapłonów). Najlepsze jest mechaniczne czyszczenie.

Wszystkie te kłopoty nie występują jednak nagminnie ani nie są szczególnie kosztowne w usunięciu. Za to jednostce nie brakuje zalet: dobra dynamika i kultura pracy, rozsądne zużycie paliwa. Dlatego polecamy ją osobom oczekującym od auta (szczególnie klas B i C) dobrych osiągów i gotowym na nieco większe wydatki na eksploatację.

Silnik 1.6 EcoBoost - to nam się podoba:

Bardzo przyjemna jazda (szczególnie modelami Fiesta, Focus), rozsądne zużycie paliwa, akceptowalna trwałość.

Silnik 1.6 EcoBoost - to nam się nie podoba:

Dość duża komplikacja konstrukcji podraża naprawy, możliwe uszkodzenia – np. turbo i układu paliwowego.

Silnik 2.0: solidny, ale sporo pali

Receptą na dobrą ocenę w tym przypadku okazała się prosta budowa i solidne materiały. Mimo minusów mechanicy polecają ten silnik.

Przez wiele lat silnik 2.0 o fordowskim oznaczeniu „Duratec” zdołał zasłużyć na naprawdę dobrą opinię – mało się psuł i nie najgorzej pracował. Obecnie wiek i przebieg robią swoje i pojawiają się dolegliwości podobne do tych, z którymi walczą użytkownicy Mazd 2.0.

Przede wszystkim to podwyższone zużycie oleju, spowodowane niewłaściwą pracą pierścieni tłokowych. Dodatkowym problemem jest to, że trudno wykryć usterkę w trakcie badania przedzakupowego. Naprawa wymaga znacznego rozebrania silnika wraz ze zdjęciem głowicy i pochłania około 3,5 tys. zł.

Druga typowa bolączka to wyrobienie otworów w kolektorach, w których są mocowane klapy sterujące przepływem powietrza do silnika. Motor zaczyna nieprzyjemnie klekotać. Niektórzy polecają usunięcie klap (technicznie to łatwe rozwiązanie), ale trzeba się liczyć z odczuwalnym pogorszeniem momentu przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Naprawa? Do większości wersji Ford przygotował zestaw naprawczy i wystarczy 1 tys. zł.

Pozostałe kłopoty to zazwyczaj drobiazgi, jak niewłaściwa praca zaworu EGR czy „przewrażliwiona” sonda lambda, badająca oczyszczanie spalin. Słabo wygląda współpraca z LPG – silnik ma czułe gniazda zaworowe, a regulacja zaworów wymaga wydania ok. 900 zł.

Silnik 2.0 - to nam się podoba:

Wysoka trwałość mechaniki, dobry dostęp do części, trwały łańcuchowy napęd rozrządu (w zasadzie bezobsługowy!).

Silnik 2.0 - to nam się nie podoba:

Tylko przeciętny kompromis między spalaniem a dynamiką, możliwe dość drogie uszkodzenia (spalanie oleju silnikowego).

Silnik 2.0 TDCi: szeroki wybór

Dwulitrowy diesel na tle jednostek konkurencji wyróżnia się niewielką listą typowych awarii. Nie oznacza to oczywiście bezproblemowej jazdy.

Po bardzo negatywnych doświadczeniach z dieslem 2.0 własnej produkcji Ford zdecydował się na współpracę z PSA. Jednostka wysokoprężna 2.0 (kod „DW10”, tylko wariant 16-zaworowy), która zaczęła pojawiać się w Fordach w 2004 roku, jest doskonale znana i ceniona.

Mechanicy bez problemów wymieniają zalety tej konstrukcji: solidny układ korbowo-tłokowy, wtryskiwacze wytrzymujące setki tysięcy kilometrów, przyzwoite koło dwumasowe (bez wymiany nawet po 250 tys. km).

Oczywiście, również ten diesel generuje problemy. Największe wiążą się z turbosprężarką – sterowanie, zakleszczająca się kierownica spalin, czujniki itp. Na szczęście nie ma już kłopotu z profesjonalną regeneracją turbiny i ustawieniami kierownicy.

I tak dobra trwałość poprawiła się dodatkowo podczas modernizacji (2011 rok) – od tego czasu główny problem to nieprawidłowa praca dopalacza spalin, umieszczonego w wydechu, który miał wspomagać regenerację filtra cząstek stałych.

Pamiętajcie jednak, że Focusy i Mondeo mające kilka czy kilkanaście lat często pokonały już setki tysięcy kilometrów – nie można liczyć na to, że eksploatacja będzie przebiegała bezkosztowo. Trzeba spodziewać się m.in. kłopotów z filtrami DPF i zaworami EGR.

Silnik 2.0 TDCi - to nam się podoba:

Niewiele problemów technicznych (szczególnie wersje po modernizacji w 2011 r.), bardzo duży wybór odmian i egzemplarzy.

Silnik 2.0 TDCi - to nam się nie podoba:

Możliwe problemy z oczyszczaniem spalin (zwłaszcza nowsza wersja), często stosowane kosztowne w naprawach skrzynie PS.

Ryzykowne silniki stosowane w Fordach

Bezwzględnie negatywną ocenę wystawimy tylko dwulitrowemu dieslowi opracowanemu przez Forda – jeśli chodzi o osobowe modele, to znalazł się on pod maską Mondeo z lat 2000-07 (sukcesywnie poprawiany, pod koniec produkcji stał się już znośny w eksploatacji).

Kiepsko wypada też diesel 1.6 z 16-zaworową głowicą. Jak podkreślił nasz rozmówca Grzegorz Zarzycki z serwisu Solid Garage, to dobra jednostka do… szkolenia mechaników – problemy obejmują głównie układ smarowania i doładowanie.

Pozostałe silniki trafiły na czarną listę głównie ze względu na zaniedbania serwisowe i różne możliwe kosztowne usterki – np. wydatków może przysporzyć litrowy EcoBoost (słaby dostęp do części zamiennych, wymagane doświadczenie np. przy wymianie paska rozrządu).

Dane techniczne niepolecanych silników w Fordach. Dane techniczne niepolecanych silników w Fordach. Foto: Auto Świat

Naszym zdaniem: łatwo o dobrą jednostkę

W ostatnich latach Ford stosuje silniki, które najczęściej są godne zaufania. Świetnie wypada większość benzyniaków, poprawiły się diesle. Naprawdę złe były głównie fordowskie diesle 2.0 z początku produkcji.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 7/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsze jazdy BMW X2 i zmodernizowaną Hondą Jazz; prezentacja Skody Fabii po liftingu; raport: VW po Dieselgate; porównanie: kompakty kontra crossovery; testy Volvo V90 i Porsche Cayenne; raport: jak kradną auta; ustawianie geometrii zawieszenia; co to jest eCall; używany Opel Zafira; Top 10: używane kombi klasy średniej; Nissan Leaf nowej generacji.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (23)

No photo
No photo ~Greg Użytkownik anonimowy
~Greg :
No photo ~Greg Użytkownik anonimowy
>>1.0 EcoBoost: na papierze kusi osiągami, ale w praktyce rozczarowuje. Uwaga: kosztowne naprawy!<<
Uwielbiam to zmieniające się zdanie redaktorków w AŚ. Przecież w ostatnim okresie ten silnik był wychwalany przez nich pod niebiosa - przykłady z brzegu:
1. www.auto-swiat.pl/zdjecia/test-dlugodystansowy-ford-focus-1-0-ecoboost-titanium-na-trzech-garach-po-6-ke-opinie/7bj5z
2. www.auto-swiat.pl/zdjecia/focus-psuja-sie-tylko-drobiazgi/ep2j8
3. www.auto-swiat.pl/eksploatacja/ranking-silnikow-benzynowych/e7hn9y

Teraz nagle naprawy są bardzo kosztowne (choć nie sprecyzowali nawet co się psuje), a osiągi bardzo rozczarowują. Chyba pójdę do garażu i sprawdzę czy moja Fiesta pokona jeszcze podjazd. Żenada...
9 cze 17 09:12 | ocena: 83%
Liczba głosów:12
83%
17%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Krzysztof Użytkownik anonimowy
~Krzysztof :
No photo ~Krzysztof Użytkownik anonimowy
Zetec to fajny silnik. Miałem w Focusie I 1.6 100KM. Bardzo elastyczny, dość oszczędny (średnia 7/100), ale jednak jeśli porównać do dzisiejszych turbodoładowanych kosiarek, to jednak przestarzały. Zmienne fazy rozrządu dodają 25KM ale i tak trzeba umieć tym jeździć, dopiero się to włącza powyżej 4000 obr/min. Max moment obr. to 150Nm przy 4000. Trzeba jechać trochę jak wieśniak na festynie żeby dynamicznie przyspieszyć.
Ford, jeżeli się nie mylę, był jednym z prekursorów downsizingu i wbrew pozorom te 3-cylindrowe Eco Boost są całkiem udane. Rozumiem uwagi o drogich naprawach i niestety jest to potencjalny problem ale jednak zaletą jednostek turbodoładowanych jest naprawdę łatwe przyspieszanie w zakresie "niemęczących" obrotów silnika. 170Nm w zakresie 1400-4500 to naprawdę rewelacja w porównaniu do poprzedniej technologii.
8 cze 17 23:11 | ocena: 71%
Liczba głosów:7
71%
29%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~kuer Użytkownik anonimowy
~kuer :
No photo ~kuer Użytkownik anonimowy
Od trzech lat jeżdżę mondeo mkIV z silnikiem 1,8 tdci 125km 320nm z 6biegami. Nie narzekam, choć w rodzinie pojawił się Smax z 2,0tdci i kolega ma ten sam model mondeo też z 2,0tdci i te silniki mniej palą, moc płynniej się rozwija. Ale nie narzekam.
9 cze 17 08:48 | ocena: 83%
Liczba głosów:6
83%
17%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Pracownik serwisu Forda Użytkownik anonimowy
~Pracownik serwisu Forda :
No photo ~Pracownik serwisu Forda Użytkownik anonimowy
Jako pracownik serwisu Forda nie zgadzam z sporą częścią opinii z tego artykułu.
Zacznijmy od 1.0 EB - jakie kosztowne naprawy? jedyna częściej powtarzająca się usterka to podciekająca pompa wody ( można ją wymienić bez wymiany rozrządu) oraz pękający przewód chłodzący turbinę(była na to akcja serwisowa) Spalania fakt dalekie od katalogowego, ale i tak niższe niż w 1.25 czy 1.6 a dynamika jazdy nieporównywalnie lepsza.
Druga kwestia 2.0 Duratec, trzeba odróżnić te stosowane w Mondeo mk3 od tych z Mk4, Galaxy, S-Max. Dla starszych przebiegi rzędu 400, 500 czy nawet więcej nie stanowiły problemu, nawet pomimo pewnych zaniedbań serwisowych. Czego już w nie można powiedzieć o nowszych silnikach z reguły ich żywot kończy się przy przebiegach 180-220 tys.km - nadmierne spalanie oleju, utrata kompresji, w następstwie uszkodzony katalizator, należy pamiętać że w tym silniku producent nie przewidział naprawy głównej tylko wymiana tzw. "shortblocku".
Trzecia sprawa 1.6 TDCi nowsza wersja 8V rzeczywiście w Focusie mk3 do rocznika 2013 mogę śmiało stwierdzić najmniej awaryjny silnika natomiast od 2014 NAJGORSZY SILNIK EVER stosowany w Fordzie. W silnikach od 2014 osiadają tuleje cylindrowe, silnik gotuje płyn, a zbiorniczku pojawiają się spaliny, nie ma tu naprawy głównej tylko wymiana silnika na nowy, gdyż z reguły przy przegraniu uszkodzeniu ulega również głowica. Z reguły żywot kończą przy 150-200tys.km, ale w Modelu Connect (eksploatowanych w trudnych warunkach) padają nawet po niecałych 50tys.km.
19 lip 17 00:15 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~flexifuel Użytkownik anonimowy
~flexifuel :
No photo ~flexifuel Użytkownik anonimowy
gdzie 1.8 125 w benzynie fajny silnik do focusa szczególnie ffv. 1.4(za słaby) i 1.6 100 ford kombinował z yamahą ładnie wchodzą na obroty. 1.6 116 odradzam ma problemy ze zmiennymi fazami rozrządu. 2.0 ok ale 2.5 z turbinom od volvo to dopiero jazda.
kopciuchów nie biorę pod uwagę to towar dla buraków...
11 cze 17 18:38 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~RL9 Użytkownik anonimowy
~RL9 :
No photo ~RL9 Użytkownik anonimowy
Co z silnikiem 2,2 TDCI? Ani słowa w artykule. Mam taki w swoim Mondeo i liczyłem, że dowiem się czegoś ciekawego
18 lip 17 17:15 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Oki Użytkownik anonimowy
~Oki :
No photo ~Oki Użytkownik anonimowy
2.0 TDCI polecam ale bez dpd - tankujesz i jedziesz :-)
2 lis 17 07:12
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~waław Użytkownik anonimowy
~waław
No photo ~waław Użytkownik anonimowy
do ~wacław:
No photo ~wacław Użytkownik anonimowy
1 lis 17 10:36 użytkownik ~wacław napisał
A co sadzisz o 3 cylindrowym silniku 1,1 litra 85 KM( stosowany oprócz ecoboosta 1,0 litra ?)
Uzupełnienie - stosowany w Fiestach
1 lis 17 10:38
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~wacław Użytkownik anonimowy
~wacław
No photo ~wacław Użytkownik anonimowy
do ~Pracownik serwisu Forda:
No photo ~Pracownik serwisu Forda Użytkownik anonimowy
19 lip 17 00:15 użytkownik ~Pracownik serwisu Forda napisał
Jako pracownik serwisu Forda nie zgadzam z sporą częścią opinii z tego artykułu.
Zacznijmy od 1.0 EB - jakie kosztowne naprawy? jedyna częściej powtarzająca się usterka to podciekająca pompa wody ( można ją wymienić bez wymiany rozrządu) oraz pękający prz
A co sadzisz o 3 cylindrowym silniku 1,1 litra 85 KM( stosowany oprócz ecoboosta 1,0 litra ?)
1 lis 17 10:36
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Tomek Użytkownik anonimowy
~Tomek :
No photo ~Tomek Użytkownik anonimowy
Dziwnie piszą o 1,8 forda. Na slajdach napisano ze wadą są ... "ogromne przebiegi" silnika 1,8 To chyba oznacza ze sa dobre skoro zrobiły ogromny przebieg bez awarii. Wystarczy przejrzeć opinie ludzi z silnika 1,8 TDCi - sa zwykle bardzo zadowoleni.
15 wrz 17 18:20 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Ford

Silnik 1.6 Sigma: udany silnik bazowy

Silnik jest oferowany już blisko 20 lat! Oczywiście, przechodził modernizacje, ale zasadnicze cechy jednostki się nie zmieniły.

Zetec czy duratec?

Rodzina silników Sigma pojawiła się w 1995 r. z handlową nazwą „Zetec-SE” (nie mylić z rodziną Zetec-E!), zaś po modernizacji nosi nazwę „Duratec”.

Współpraca Yamahy

Silnik ma aluminiowe blok i głowicę, kolektor ssący jest wykonany z tworzywa sztucznego. W 2004 r. wprowadzono zmienne fazy rozrządu.

Rozrząd co 120 tys. km

W większości wersji Ford zaleca wymianę paska napędu rozrządu co 160 tys. km lub 8 lat, ale mechanicy radzą skrócić ten dystans i czas do 120 tys. km lub 6 lat.

Polecane silniki w Fordach (slajd 1 z 17)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego