Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Osobówki 4x4 za dychę

11 lis 16 18:15

Zimą, walcząc ze śliską nawierzchnią, zastanawiamy się, czy nie warto rozejrzeć się za autem z napędem 4x4. Okazuje się, że w każdym przedziale cenowym można znaleźć ciekawe propozycje. A co polecimy za 10 tys. zł?

Udostępnij
0
Skomentuj

Myśląc o aucie 4x4, zazwyczaj przed oczami mamy wysokiego SUV-a. Nie wszyscy jednak lubią rzucać się w oczy, auta tego rodzaju nieco gorzej się też prowadzi. Poza tym nie każdy potrzebuje wyższego prześwitu. Czy z kwotą 10 tys. zł można znaleźć ciekawe propozycje wśród typowych osobówek?

Naszym zdaniem – zdecydowanie tak! Dobrze jednak wiedzieć o pewnych ograniczeniach. Eksploatacja auta z napędem 4x4 jest nieco bardziej kosztowna (dochodzą dodatkowe przekładnie i sprzęgła, które mogą się popsuć lub trzeba w nich wymieniać olej), nieznacznie gorsze są osiągi i rośnie spalanie. Nawet w popularnych modelach może pojawić się problem z częściami – inne są: układ wydechowy, łożyska kół czy całe zawieszenia. Z drugiej strony auto ma lepszą trakcję i stabilniej się je prowadzi.

Sprawdź za darmo numer VIN!

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu? Samochód po wypadku może stać się poważnym zagrożeniem. Zakup skradzionego auta to ogromne problemy. Poznanie przeszłości kupowane auta pomoże wystrzec się takich zagrożeń.

Napęd 4x4 to nieco wyższe koszty zakupu i eksploatacji, ale też większe bezpieczeństwo – głównie zimą

Które modele 4x4 polecimy za 10 tys. zł? W klasie lekkiej bryluje Suzuki z Ignisem. Warto też spojrzeć na Fiaty Pandy II. Wśród kompaktów rządzi Grupa VW: Golfy (III i IV), Seaty Leony, Skody Octavie – naprawdę duży wybór, bardzo podobne rozwiązania. Do segmentu kompaktów zaliczymy też Subaru Imprezę z silnikami typu bokser. Klasę średnią reprezentuje Audi A4, ale tu o zadbane auto 4x4 będzie już trudniej.

Naszym zdaniem - warte zainteresowania!

Jazda samochodem z napędem 4x4 zimą jest o wiele bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Nawet kwota 10 tys. zł pozwala wybrać ciekawe auta osobowe z różnych klas, wyposażone w napęd 4x4, ale raczej nie powinniście liczyć na to, że uda wam się kupić nowoczesny samochód.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Bild

1. Audi A4 I (1994-2001), polecamy: 1.8T/150 KM

Zalet Audi quattro nie sposób przecenić. To auto klasy średniej było solidnie zbudowane, dzięki czemu nawet dziś jest szansa na mało skorodowane egzemplarze w przyzwoitym stanie mechanicznym. Tyle że mówimy o samochodach z końca ubiegłego stulecia, na pewno więc trzeba uzbroić się w cierpliwość podczas poszukiwań. Zastosowany układ napędowy – centralny mechanizm różnicowy torsen – zapewnia naprawdę dobrą trakcję i długo działa bezawaryjnie. Ciekawostka: tylny dyferencjał może mieć dodatkowo blokadę mechaniczną, co na pewno przyda się na błotnistych drogach. Problemem mogą być silniki – A4 quattro często występuje z dużymi, paliwożernymi benzyniakami V6 (2.6, 2.8) lub z kosztownym w naprawach dieslem 2.5 (również V6). Polecamy diesla 1.9 TDI (o ile znajdzie się z rozsądnym przebiegiem) lub benzyniaka 1.8 T – ma kilka wad, ale to jednostka doskonale znana mechanikom. Warto też pamiętać, że walory użytkowe kombi są tylko przeciętne (poj. bagażnika 390 l).

Audi A4 I - to nam się podoba: sprawny układ napędu 4x4, stosunkowo szeroki wybór egzemplarzy, dobry dostęp do części.

Audi A4 I - to nam się nie podoba: dużo paliwożernych silników, wątpliwy stan wielu egzemplarzy (powypadkowe, z dużymi przebiegami).

Osobówki 4x4 za dychę (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego