Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Devel Sixteen: 5000 KM pod maską. Czy to możliwe?

9 lis 17 13:09

Czy można zbudować samochód, który ma silnik o mocy 5000 KM? Firma Devel Sixteen udowadania, że jest to możliwe. Swój superbolid wystawi prawdopodobnie na salonie samochodowym w Dubaiu (14-18 listopada 2017).

Udostępnij
0
Skomentuj
Devel Sixteen – 5000 KM Devel Sixteen – 5000 KM Foto: Carscoops / Auto Świat

Po raz pierwszy o firmie Devel Sixteen usłyszeliśmy w 2013 r., kiedy to zapowiedziano zbudowanie samochodu z silnikiem o mocy 5 tys. KM. Przyspieszenie od zera do 100 km/h miało w nim trwać zaledwie 1.8 sekundy, a zapowiadana prędkość maksymalna miała osiągnąć 560 km/h! Wówczas nikt nie brał tych zapowiedzi na poważnie, traktując je jako zabieg reklamowy i marketingowy.

Okazało się jednak, że silnik o gigantycznej mocy powstał i podczas prób na hamowni osiągnął początkowo 4515 KM, a podczas ostatnich testów przekroczył moc 5000 KM. To 5 razy więcej mocy niż rozwijał 16-cylindrowy, 8-litrowy silnik Bugatti Veyrona.

Firma nie ujawnia wielu szczegółów technicznych, wiadomo tylko, że silnik to jednostka 16-cylindrowa o pojemności 12,3 litra z czterema turbosprężarkami.

Samochód wygląda jak skrzyżowanie Pagani Zondy z Ferrari. Drzwi otwierają się do góry, z tyłu zwracają uwagę gigantyczny spoiler-skrzydło i dwie ogromne rury wydechowe.

Nie wiemy, jak konstruktorzy planują rozwiązać wiele problemów technicznych występujących w supersamochodach: przeniesienie gigantycznego momentu na koła, skutecznych hamulców, skrzyni biegów, chłodzenia silnika, wytrzymałych opon i wielu, wielu innych.

Jedno jest pewne: Dubai jest najlepszym miejsce na prezentację tego szalonego i zapewne bardzo, bardzo drogiego projektu.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 8/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. prezentacja nowej generacji Kii Ceed; pierwsza jazda nowym Audi A7 Sportback; porównanie SUV-ów z różnych stron świata; test Dacii Duster II; Hyundai Ioniq Electric w zimowych warunkach; raport - czy już czas na auta elektryczne w Polsce?; naprawiamy elektryczne szyby; poszukiwane kompakty z drugiej ręki; używane BMW serii 5 E39; nowa Toyota Land Cruiser na bezdrożach Namibii.

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej