Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jedna trzecia kierowców mogła w swoim życiu prowadzić po alkoholu!

9 cze, 22:15

Polscy kierowcy nie ukrywają, że nie wiedzą dokładnie, po jakim czasie mogą bez obaw wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Zdecydowana większość nie sprawdza też swojego stanu alkomatem.

Udostępnij
0
Skomentuj
Czy warto kupić alkomat? Czy warto kupić alkomat? Foto: Auto Świat

Badania zleciła firma AlcoSense Laboratories. Wynika z nich, że mniej niż 14 proc. kierowców kontroluje samodzielnie swoją trzeźwość. Z kolei co trzeci badany prowadziłby samochód po upływie mniej niż dwóch godzin od wypicia jednego piwa, czyli w czasie krótszym od wymaganego. W rezultacie wielu kierowców mogło nieświadomie prowadzić na tzw. „podwójnym gazie”, w stanie po spożyciu alkoholu.

Bardzo często trudno jest ustalić, kiedy możemy wsiąść za kierownicę, bo nie wiemy, ile dokładnie wypiliśmy. Każdy trzeźwieje w innym tempie – zależy to od wagi, naszego metabolizmu, tego, co jedliśmy. Wszystkie metody wyliczenia czasu potrzebnego do wytrzeźwienia są jednak orientacyjne.

Najlepszy sposób? Wcale nie pić, jeśli zamierzamy prowadzić lub zbadać się na posterunku policji bądź wyposażyć w profesjonalny alkomat przed rozpoczęciem jazdy. Warto mieć świadomość, że awet niewielka ilość alkoholu w organizmie ogranicza czas reakcji kierowcy, obniża koncentrację i zaburza widzenie i ocenę sytuacji na drodze.

W polskim prawie karnym wyróżnia się dwa stany: wskazujący na spożycie alkoholu i nietrzeźwości. Pierwszy jest wykroczeniem i zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza). Wyższy wynik – powyżej 0,5 promila lub 0,25 mg – to już przestępstwo, zagrożone nie tylko grzywną, utratą prawa jazdy, ale również pozbawieniem wolności do 2 lat.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej