Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Kobiety chodzące ze smartfonem są bardziej narażone na potrącenie niż mężczyźni

8 lis, 09:48

Według badań przeprowadzonych w 2017 roku smartfony bardziej rozpraszają kobiety niż mężczyzn. Według naukowców są one w takich warunkach bardziej skłonne do niebezpiecznego zachowania na drodze.

Udostępnij
0
Skomentuj
Pieszy na pasach z komórką w dłoni Pieszy na pasach z komórką w dłoni Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat

Dwójka naukowców przeprowadziła badania z wykorzystaniem okularów VR. W eksperymencie wzięło udział 42 ochotników, którzy przechodzili przez wirtualne skrzyżowanie trzykrotnie. Pierwszy raz nie używali telefonu, przy drugiej próbie musieli w trakcie pokonywania przejścia układać na smartfonie wirtualne puzzle, a przy ostatniej próbie także grali na smartfonie, ale na przejściu pojawiły się światełka smart LED, które migały i zmieniały kolor. Podczas eksperymentu zabronione było przebieganie przez ulicę.

Oczywiście doświadczenie pokazało, że smartfon mocno rozprasza uwagę przechodniów, a tym samym pogarsza ich bezpieczeństwo i umiejętność podejmowania trafnych decyzji. Podczas drugiej próby, przechodnie układający wirtualne puzzle na smartfonie, znacznie dłużej decydowali się na wejście na pasy – czekali o blisko 20 proc. dłużej, niż przechodząc bez telefonu. Co ciekawe, okazało się, że czas oczekiwania kobiet był dodatkowo dłuższy niż mężczyzn i były bardziej skłonne do niebezpiecznego zachowania na drodze.

Okazało się także, że użyte w trzeciej próbie migające światła LED zwiększały skupienie przechodniów, którzy używali smartfona. W tym przypadku liczba bezpiecznych prób pokonania skrzyżowania wzrosła o 7,4 procenta.

Źródło: brd24.pl

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej