Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Które sieci stacji paliw dominują w Polsce?

2 lis, 13:56

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w Polsce działa ponad 7,6 tys. stacji paliw. Najwięcej punktów jest w rękach koncernów krajowych, ale tuż za nimi plasują się Brytyjczycy.

Udostępnij
0
Skomentuj
Stacja paliw Stacja paliw Foto: PKN Orlen

Na koniec września spośród 7604 stacji istniejących w Polsce, najwięcej miał PKN Orlen - 1774, w tym 57 punktów działających pod logo Bliska, czyli o dwa obiekty mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Tuż za Orlen znalazło się brytyjskie BP, które jest właścicielem 542 stacji (względem ubiegłego roku przybyło 5 punktów). Na trzecim miejscu znalazł się kolejny polski przedstawiciel – Lotos. Grupa miał 488 stacji, w tym 198 pod logo Optima.

Foto: POPiHN

Na kolejnych miejscach są: Shell (420 obiektów), CircleK (dawny Statoil) z 348 obiektami na terenie całego kraju.

Z wyliczeń POPiHN wynika, że blisko co 3 stacja paliwowa należy do polskiego właściciela. Udział polskich koncernów w rynku wyniósł ponad 30 proc., a do zagranicznych „sieciówek” należało blisko 19,7 procent rynku. Co ciekawe na dość konkurencyjnym rynku stacji paliwowych nie zabrakło miejsca dla niezależnych operatorów. Aktualnie należy do nich aż 3653 punktów tankowania. Największą liczbę obiektów mają: Anwim (stacje pod nazwą Moya), który na koniec września zarządzał 184 obiektami, Huzar ze 128 stacjami paliw na koncie i Slovnaft partner mający 81 obiektów.

Foto: POPiHN

Warto też zauważyć, że na rynku liczą się także stacje paliw należące do sieci dużych sklepów – jest ich 190. Najwięcej znajduje się przy sklepach Intermarche (64), hipermarketach Carrefour (43) i Tesco (29). Z kolei na autostradach najczęściej można spotkać stacje należące do: PKN Orlenu (38), Lotosu (20) i BP (19).

Źródło: POPiHN, TVN24BIS

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej