Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Policja przygląda się radarom. Powodem jest coraz więcej odmów przyjęcia mandatu

11 maja, 16:26

W 2016 roku blisko 12 tysięcy kierowców odmówiło przyjęcia mandatów, a wielu z nich wygrało przed sądem. W większości przypadków powodem odmowy były zastrzeżenia co do wiarygodności pomiaru prędkości wykonanego radarem. Coś musi być na rzeczy, bo policja stworzyła specjalną grupę ekspertów, która ma przyjrzeć się urządzeniom używanym przez drogówkę.

Udostępnij
0
Skomentuj
Policja wyjaśnia jak prawidłowo korzystać z radaru Iskra Policja wyjaśnia jak prawidłowo korzystać z radaru Iskra Foto: Auto Świat

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w skład grupy wchodzą eksperci z zakresu ruchu drogowego, prewencji, kontroli i nadzoru. Ich zadaniem jest przeanalizowanie orzeczeń przychylnych kierowcom, którzy nie przyjęli mandatu. Opcje są dwie, powodem przegranej przed sądem mogły być błędy proceduralne lub brak umiejętności obsługi urządzeń bądź ich wadliwe działanie.

Jakie będą wnioski? O tym mówić jeszcze za wcześnie, ale cytowani przez “DGP” eksperci sądzą, że aż co dziesiąty pomiar prędkości wykonywany przez polską policję może być niemiarodajny. I nie chodzi tu tylko o sposób użycia radarów, ale także o to, że nie wszystkie urządzenia spełniają wymogi proceduralne.

Policja do tej pory stała na stanowisku, że radary będące w jej użytkowaniu są sprawne, a obsługujący je mundurowi są odpowiednio przeszkoleni. Zwołanie grupy ekspertów świadczy jednak, że Komenda Główna zmienia swoje stanowisko. Jednak resort spraw wewnętrznych nadal twierdzi, że urządzenia stosowane przez policję mają wszelkie niezbędne zezwolenia od Głównego Urzędu Miar (GUM). – To w kompetencji prezesa GUM pozostaje badanie wadliwości wydanej decyzji, która może być skorygowana wyłącznie przez ten organ, włącznie z cofnięciem zatwierdzenia typu dla danego przyrządu – napisało MSWiA w odpowiedzi na jedną z interpelacji.

Źródło: DGP

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej