Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Policyjna akcja „TIR’, czyli mandaty dla kierowców ciężarówek

6 sie, 16:38

Od piątku w całej Polsce policja prowadzi akcję, w której ramach kontroluje autostrady i drogi ekspresowe, bezwzględnie zatrzymując kierowców ciężarówek, którzy nie przestrzegają limitów prędkości oraz zakazów wyprzedzania. To ma być koniec uciążliwych i niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców niemal 40-tonowych kolosów.

Udostępnij
0
Skomentuj
Ciężarówka Ciężarówka Foto: Mercedes / Auto Świat

Akcja policji trwa już ponad trzy dni i przynosi wymierne skutki. Funkcjonariusze informują, że w tym czasie wystawili już kilkaset mandatów, a tylko do niedzieli było ich już ponad dwieście. Najczęstsze wykroczenia kierowców ciężarówek to oczywiście przekraczanie dozwolonej prędkości (czyli 80 km/h na drogach szybkiego ruchu) oraz wyprzedzanie w miejscach, w których obowiązuje zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe. Policja dodaje, że karane jest też zbyt uciążliwe wyprzedzanie, czyli takie, gdy różnica prędkości między dwoma samochodami jest tak mała, że manewr ten trwa dobre kilka minut.

Policja informuje, że w sumie przez trzy dni skontrolowano już niemal 2 tys. samochodów, wręczając dotąd ponad 200 mandatów. Wiadomo, że w niemal stu przypadkach chodziło o wyprzedzanie mimo obowiązującego zakazu. Pozostałe ujawnione wykroczenia to z kolei wspomniane utrudnianie i tamowanie ruchu na drogach szybkiego ruchu. I na tym akcja „TIR’ się nie kończy, bo funkcjonariusze w całej Polsce nadal zwracają baczną uwagę na sposób, w jaki duże ciężarówki poruszają się po autostradach i drogach ekspresowych.

Wykorzystywane są w tym celu nie tylko policyjne radiowozy, ale także niedawno zakupione nieoznakowane auta BMW z wideorejestratorami. W województwach mazowieckim, łódzkim i zachodniopomorskim wykorzystywano też w tym celu śmigłowce oraz drony. Akcja „TIR” ma trwać do odwołania, co cieszy wielu kierowców samochodów osobowych, bowiem wyprzedzanie przez ciężarówki na zakazie jest nagminne. Doskonałym przykładem mogą tu być fragmenty autostrady A4, droga S8 biegnąca przez Warszawę, czy też obwodnica Trójmiasta.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej